Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
print("1/x=y")Tady začíná ten testovací blok
try:Zde se definuje proměnná x
x = int(input("Zadajte x: "))Na tomhle řádku je
int
což znamená celá čísla. Pak následuje input
pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstup
y = 1/xTady se praví, do proměnné
ypřiřaď výsledek z 1/x Tomuhle řádku moc nerozumím, jde o formátování výstupu?
print("y=1/{}={}".format(x, y))
except ValueError:
Tady je definována chyba, v tomto případě asi chyba hodnoty.
Řešení dotazu:
Na tomhle řádku je int což znamená celá čísla. Pak následuje input pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstupJen aby nedošlo k omylu, nejdříve je input, teprve po jeho provedení následuje int.
print("y=1/{}={}".format(x, y))je popsáno tady. Lze to zapsat i takto:
print("y=1/%d=%d" % (x, y))Obojí funguje trochu jako printf v C. V Pythonu tohle formátování umí spoustu užitečných věcí, tak doporučuju dokumentaci pročíst :) V tomhle příkladu se
x
dosadí namísto prvních {}
a y
namísto druhých závorek.
No a výjimka ValueError
se vyhazuje právě v případech, kdy něco nejde převést na něco jiného. Tedy když uživatel zadá "aerjdnv" namísto čísla.
To znovu-zeptání se na věk by se pak udělalo v ošetření té výjimky:
try: x = int(input("Zadajte x: ")) except ValueError: try: x = int(input("Zadajte x (musí být číslo): ")) except ValueError: exit(1)což nevypadá moc hezky, ale zeptalo by se to znovu. Program tohoto stylu se tu řešil nedávno, tak se když tak mrkněte, v diskuzi v poradně jsou řešení.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-
while True: try: print ("Zadej celé číslo") vstup = input (" ") vstup = int(vstup) print ("Zadal jsi", vstup) break except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Nicméně si nejsem jistý, jestli jsem ten příklad pochopil celý, tak se ho zase pokusím projít řádek po řádku a říct co který řádek dělá. Pokud se někde dopustím chyby, tak mne prosím, upozorněte.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-První řádek pravý, že bude použit python 3 a text bude v UTF-8 kódování
while True:Prováděj to co je uvnitř dokud není není pravda, že (dokud není splněna podmínka)
try:Tady začíná testování
print ("Zadej celé číslo")Výzva k zadání celého čísla
vstup = input (" ") vstup = int(vstup)Tyhle dva řádky definují proměnnou vstup. První praví, že do této proměnné je vložen uživatelský vstup, druhý, že to má být celé číslo. Vím, že se to dá zapsat i do jednoho řádku, jako je to v tomto příkladu, ale tento postup se mi zatím zdá čitelnější. Tento řádek vypisuje vstup
print ("Zadal jsi", vstup)Na internetu je často k vidění i tento zápis
print ("Zadal jsi"), vstupAle ten v Pythonu3 nefunguje, respektive, končí chybou.
breakTento příkaz přeruší cyklus
except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Tady je ošetření chyby
Tiskni
Sdílej: