Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
print("1/x=y")Tady začíná ten testovací blok
try:Zde se definuje proměnná x
x = int(input("Zadajte x: "))Na tomhle řádku je
int
což znamená celá čísla. Pak následuje input
pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstup
y = 1/xTady se praví, do proměnné
ypřiřaď výsledek z 1/x Tomuhle řádku moc nerozumím, jde o formátování výstupu?
print("y=1/{}={}".format(x, y))
except ValueError:
Tady je definována chyba, v tomto případě asi chyba hodnoty.
Řešení dotazu:
Na tomhle řádku je int což znamená celá čísla. Pak následuje input pro vstup a taky výzva pro uživatele, aby zadal vstupJen aby nedošlo k omylu, nejdříve je input, teprve po jeho provedení následuje int.
print("y=1/{}={}".format(x, y))je popsáno tady. Lze to zapsat i takto:
print("y=1/%d=%d" % (x, y))Obojí funguje trochu jako printf v C. V Pythonu tohle formátování umí spoustu užitečných věcí, tak doporučuju dokumentaci pročíst :) V tomhle příkladu se
x
dosadí namísto prvních {}
a y
namísto druhých závorek.
No a výjimka ValueError
se vyhazuje právě v případech, kdy něco nejde převést na něco jiného. Tedy když uživatel zadá "aerjdnv" namísto čísla.
To znovu-zeptání se na věk by se pak udělalo v ošetření té výjimky:
try: x = int(input("Zadajte x: ")) except ValueError: try: x = int(input("Zadajte x (musí být číslo): ")) except ValueError: exit(1)což nevypadá moc hezky, ale zeptalo by se to znovu. Program tohoto stylu se tu řešil nedávno, tak se když tak mrkněte, v diskuzi v poradně jsou řešení.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-
while True: try: print ("Zadej celé číslo") vstup = input (" ") vstup = int(vstup) print ("Zadal jsi", vstup) break except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Nicméně si nejsem jistý, jestli jsem ten příklad pochopil celý, tak se ho zase pokusím projít řádek po řádku a říct co který řádek dělá. Pokud se někde dopustím chyby, tak mne prosím, upozorněte.
#!/usr/bin/env python3 # -*- coding: utf-8 -*-První řádek pravý, že bude použit python 3 a text bude v UTF-8 kódování
while True:Prováděj to co je uvnitř dokud není není pravda, že (dokud není splněna podmínka)
try:Tady začíná testování
print ("Zadej celé číslo")Výzva k zadání celého čísla
vstup = input (" ") vstup = int(vstup)Tyhle dva řádky definují proměnnou vstup. První praví, že do této proměnné je vložen uživatelský vstup, druhý, že to má být celé číslo. Vím, že se to dá zapsat i do jednoho řádku, jako je to v tomto příkladu, ale tento postup se mi zatím zdá čitelnější. Tento řádek vypisuje vstup
print ("Zadal jsi", vstup)Na internetu je často k vidění i tento zápis
print ("Zadal jsi"), vstupAle ten v Pythonu3 nefunguje, respektive, končí chybou.
breakTento příkaz přeruší cyklus
except ValueError: print("Nezadal jsi celé číslo, zkus to znovu")Tady je ošetření chyby
Tiskni
Sdílej: