Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ako mam ten panel co je nalavo umiestnit na spodok?Nevím, ale jenom chci poznamenat, že v Ubuntu se jako výchozí desktopové prostředí používá Unity, které má takový specifický styl ovládání (řekl bych že se snažili napodobit Mac OS X). Některým lidem velmi vyhovuje a některým velmi nevyhovuje. Pokud bys to nedokázal překousnout, zkus například prostředí Xfce, které je filozofií podobnější Windows 95-XP.
Doinstaloval som si gnomme commander. Kam sa to nainstalovalo?Seznam souborů obsažených v balíčku zjistíš pomocí
dpkg -L gnome-commander
(online verze). V tomto případě se z toho dá poznat, že se to spustí příkazem gnome-commander
(nadějně se jmenující soubor v nějakém adresáři v $PATH
). Jinak (Unity nepoužívám) matně si pamatuju, že by se mohlo kliknout na logo Ubuntu vlevo nahoře a napsat tam commander, gnome-commander nebo prostě nějakou část názvu toho programu a ono ho to najde. Taky ve většině prostředí vyvolá spouštěč kam můžeš napsat jméno programu zkratka Alt+F2 nebo Win+R.
A tiez kurzor mysi sa hybe prilis rychlo je to herna mys a ma 1200 DPI, vo windows mi to ide na tych 1200 DPI v linuxe asi nie ale ja som zvyknuty na vacsiu citlivost, kde sa to nastavuje aby sa pohyboval pomalsie?Nejdřív bych zkusil do toho hledacího panelu co se objeví když klikneš na to logo vlevo nahoře napsat "mouse", "settings" a najít to tam nebo tak něco. Mně se to (v Xfce) k plné spokojenosti nastavit nepodařilo a proto jsem to nastavil ručně v Xkách. Jako bonus se teď používají dva drivery pro vstupní zařízení, starší xinput a novější evdev. Pomocí
xinput list
si vypíšeš seznam zařízení a potom pomocí xinput --set-prop ID_zařízení 'Device Accel Constant Deceleration' 3
nastavíš něco čemu takhle říkají a mně to pomohlo (mám myš CS2GO steelseries). Pro evdev tam takhle pojmenovaná hodnota není, ale pomocí xinput --list-props ID_zařízení
se zjistí, že je tam Coordinate Transformation Matrix
, což je matice 3x3, která nefunguje tak, jak by člověk z lineární algebry čekal (nebo mám divná očekávání). Zpomalení se dosáhne, když se na pozici [3,3] nastaví větší číslo než je na [2,2] a [1,1]. Takže když do ní nasypeš třeba 1, 0, 0, 0, 1, 0, 0, 0, 5
, tak se kurzor 5x (?) zpomalí.
Zatial som to neskusal ale cosi som googlil a vizera to tak ze pred exac staci napisat mono a potom nazov exe suboru. Bude to fungovat?
Pro některé .net aplikace tohle opravdu funguje. Nejsem expert na .NET, ale čekal bych, že budou existovat aplikace, které budou záviset třeba na nějakém Windows-specific API a ty fungovat nebudou.
Device Accel Constant Deceleration
, kterou jsem nastavoval, ale jenom tu transformační matici.
Je to verzia unbutu.
Distribuce, nikoliv verze. Neuvádíš, jaké grafické prostředí jsi zvolil…
Ako mam ten panel co je nalavo umiestnit na spodok?
A ako donho mam pridat aplikaciu.
Doinstaloval som si gnomme commander. Kam sa to nainstalovalo?
Stačí si ten balíček vyhledat. Doporučuji přečíst si něco o manažerech balíčků a konvencích kolem umístění programů a sdílených (kni)hoven.
Lebo do panelu sa nepridal.
Uf. No a? Ke spouštění věcí přece není nutně potřeba nějaký panel.
Taktiez sa mi druhy monitor hocikedy na pol sekundy stmavne a potom zase spusti, ten hlavny je spusteny furt.
Křišťálová koule nám neříká, jaká je to grafická karta, který se používá driver, co říká dmesg
, zda má X-server o tomhle něco v logu atd. Doporučuji přečíst si o tom něco a zeptat se už s konkrétními údaji.
A tiez kurzor mysi sa hybe prilis rychlo je to herna mys a ma 1200 DPI, vo windows mi to ide na tych 1200 DPI v linuxe asi nie ale ja som zvyknuty na vacsiu citlivost, kde sa to nastavuje aby sa pohyboval pomalsie?
To se dá nastavit. V KDE je na to pohodlné klikací rozhraní, ale odkazovaný návod bude fungovat i v jiných prostředích, která se tak detailně nastavit nedají.
A este posledna otazka ako spustim .net aplikaciu v linuxe? Zatial som to neskusal…
Co takhle to zkusit a zeptat se pak až na konkrétní problém, nastane-li nějaký?
Tiskni
Sdílej: