abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:11 | Nová verze

    Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:44 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 17:22 | Nová verze

    3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 22:22 | Komunita

    Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 16:11 | Komunita

    V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    14.7. 11:33 | IT novinky

    Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    14.7. 10:55 | IT novinky

    Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    13.7. 17:55 | Zajímavý projekt

    Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    11.7. 16:44 | Komunita

    Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    11.7. 14:55 | Humor

    McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 16
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (59%)
     (26%)
     (7%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (4%)
    Celkem 399 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 8.6. 21:05
    Rozcestník

    Dotaz: ARMbian, raspberry přerušení, timer, sleep?

    11.6.2019 09:48 Fiuala
    ARMbian, raspberry přerušení, timer, sleep?
    Přečteno: 400×
    Nemam mohho zkušensotí s programováním pro linux a potřebuji napsat drobnost pro Raspberry Pi 2 v C/C++. To s čím si nevím tak uplně rady je ve své podsttě čítač ,který má počítat náběžné hrany signálu na jednom z GPIO za řekněme 100s.

    Knihovna Wiring PI má funkci pro obsluhu přerušení wiringPiISR (),kterou vyvola zvolená událost na GPIO , tady problém není stačí v přerušení inkementovat proměnnou předstvující počet pulsů. Zde si jen nejsem jist, jak je to s prioritou, pokud půjde uloha do sleep, funguje i ve sleep ulohy přerušení od Winirng Pi?

    Předevšěím,ale nevím jak co nejpřesněji změřit oněch 100s? Ideální by bylo pokud by šlo přímo využít některý z hw čítačů v procesoru, který by opět při přetečení vyvolat přerušení. Jasně jde to udělat i jako cyklus se sleep 1ms a ten nechat projít 100.000 krát a asi i exituje nějaká funkce navázanaá na některý z čítačů času linuxu. Jde o to, že nevím a potřebuji poradt pokud možno co nejpřesnější a co nejméně zatěžuijící způsob .

    Poradíte. Děkuji

    Odpovědi

    11.6.2019 10:25 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARMbian, raspberry přerušení, timer, sleep?
    pokud půjde uloha do sleep
    Tim je mysleno co konkretne?
    11.6.2019 11:42 Tešař
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARMbian, raspberry přerušení, timer, sleep?
    Předpokládal bych volání některé s sleep funkci z unistd.h nebo timer.h tj. sleep() , případně usleep() či nanosleep().

    Jendа avatar 16.6.2019 11:23 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARMbian, raspberry přerušení, timer, sleep?
    Zde si jen nejsem jist, jak je to s prioritou, pokud půjde uloha do sleep, funguje i ve sleep ulohy přerušení od Winirng Pi?
    Ano.
    Předevšěím,ale nevím jak co nejpřesněji změřit oněch 100s?
    Pokud to stačí s přesností na řádově milisekundy, tak to dělám tak, že zjistím aktuální čas pomocí clock_gettime, a pak si naplánuju usnutí pomocí poll na správný počet milisekund. Pokud potřebuješ větší přesnost, tak bych zkusil naplánovat pomocí poll probuzení o trochu dříve a následně točit gettime ve smyčce. Pro ještě vyšší přesnost tohle spusť jako separátní proces, nastav mu vlastní CPU a vyřaď z toho CPU jiné procesy (isolcpus). Někde na Rootu k tomu psali že
    Myslím, že i non-RT kernel má /proc/irq/$IR­Q/smp_affinity, kam lze zapsat CPU mask. Kernel s RT-Preempt navíc vytváří pro každý interrupt handler vlastní kernel thread, kterému lze nastavit RT scheduling class a RT prioritu přes chrt, a případně na něj použít taskset (to ale možná není ani potřeba, když už je nastaveno smp_affinity).

    Linux má v tomhle ale pořád ještě rezervy, jeden z největších problémů je, že na všech CPU (i těch vyjmenovaných v isolcpus) se spouští nějaké servisní operace s periodou CONFIG_HZ. Nějakou dobu je k dispozici NO_HZ_FULL option, ale to si podle našich zkušeností moc nerozumí s RT-Preempt, a stejně to funguje jen když je na daném CPU jen jeden thread - viz https://lwn.net/Articles/549580/. Kromě toho pomáhá ještě kernel option rcu_nocbs=<cpu­list>. Na ARM Cortex-A9 se nám ještě osvědčila konfigurace L2 cache CPU locking, tedy pevné vyhrazení části L2 cache pro CPU s realtime tasky. Jak moc je tohle zdokumentované u RPi jsem zatím nezkoumal. Ta izolace ale pořád není úplně dokonalá, zejména při vytváření nových procesů na non-realtime CPU dochází k drobnému "zakopnutí", jehož příčina mi zatím není úplně jasná, možná něco s TLB.
    Ideální by bylo pokud by šlo přímo využít některý z hw čítačů v procesoru, který by opět při přetečení vyvolat přerušení.
    Možná by kernelový čas mohl mít paradoxně lepší přesnost než čítač ze kterého je odvozený, protože NTP říká, jestli jde špatně, a počítají se korekce.
    16.6.2019 11:47 VSi | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: ARMbian, raspberry přerušení, timer, sleep?
    Pro přesné odměření času je nejlepší použít clock_nanosleep() např. podle příkladu: https://rt.wiki.kernel.org/index.php/Squarewave-example - přesnost je v zásadě nejlepší možná na daném HW, po zprůměrování jitteru minimálně na mikrosekundy. Řešit nějak přímý přístup k HW čítači nemá smysl.

    RT-PREEMPT by určitě pomohl, zvlášť pokud na tom HW poběží ještě další úlohy. Vyhrazení jednoho CPU pro tuto úlohu by také pomohlo, ale je třeba nastavit i to IRQ affinity.

    Další tipy zde: https://wiki.linuxfoundation.org/realtime/documentation/howto/applications/application_base

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.