Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
pokud půjde uloha do sleepTim je mysleno co konkretne?
Zde si jen nejsem jist, jak je to s prioritou, pokud půjde uloha do sleep, funguje i ve sleep ulohy přerušení od Winirng Pi?Ano.
Předevšěím,ale nevím jak co nejpřesněji změřit oněch 100s?Pokud to stačí s přesností na řádově milisekundy, tak to dělám tak, že zjistím aktuální čas pomocí clock_gettime, a pak si naplánuju usnutí pomocí
poll
na správný počet milisekund. Pokud potřebuješ větší přesnost, tak bych zkusil naplánovat pomocí poll probuzení o trochu dříve a následně točit gettime ve smyčce. Pro ještě vyšší přesnost tohle spusť jako separátní proces, nastav mu vlastní CPU a vyřaď z toho CPU jiné procesy (isolcpus). Někde na Rootu k tomu psali že
Myslím, že i non-RT kernel má /proc/irq/$IRQ/smp_affinity, kam lze zapsat CPU mask. Kernel s RT-Preempt navíc vytváří pro každý interrupt handler vlastní kernel thread, kterému lze nastavit RT scheduling class a RT prioritu přes chrt, a případně na něj použít taskset (to ale možná není ani potřeba, když už je nastaveno smp_affinity). Linux má v tomhle ale pořád ještě rezervy, jeden z největších problémů je, že na všech CPU (i těch vyjmenovaných v isolcpus) se spouští nějaké servisní operace s periodou CONFIG_HZ. Nějakou dobu je k dispozici NO_HZ_FULL option, ale to si podle našich zkušeností moc nerozumí s RT-Preempt, a stejně to funguje jen když je na daném CPU jen jeden thread - viz https://lwn.net/Articles/549580/. Kromě toho pomáhá ještě kernel option rcu_nocbs=<cpulist>. Na ARM Cortex-A9 se nám ještě osvědčila konfigurace L2 cache CPU locking, tedy pevné vyhrazení části L2 cache pro CPU s realtime tasky. Jak moc je tohle zdokumentované u RPi jsem zatím nezkoumal. Ta izolace ale pořád není úplně dokonalá, zejména při vytváření nových procesů na non-realtime CPU dochází k drobnému "zakopnutí", jehož příčina mi zatím není úplně jasná, možná něco s TLB.
Ideální by bylo pokud by šlo přímo využít některý z hw čítačů v procesoru, který by opět při přetečení vyvolat přerušení.Možná by kernelový čas mohl mít paradoxně lepší přesnost než čítač ze kterého je odvozený, protože NTP říká, jestli jde špatně, a počítají se korekce.
Tiskni
Sdílej: