abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1979 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: mini skriptik v bashi

    2.3.2005 10:28 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    mini skriptik v bashi
    Přečteno: 276×
    Zdravim , mam takovy maly problemek , uz mne nebavilo se na notasu prenastavovat ip adresy brany a tak , kdyz jsem sel nekam k nekomu merit a proto jsem se rozhodl ze si napisi maly a vubec prvni svuj skriptik , ale nejak mi nefunguje a pise mi to pri pusteni ze to nemam nejakym ypusobem dokoncene mohli by jste se mi na to kouknout? diky moc :
    #!/bin/sh
    iface="eth0 wlan0"
    select opt in $iface; do
            if [ "$opt" = "eth0" ]; then
                    lokalita="kolek radovky ka6 ka7-8 kacko"
                    select lok in $lokalita; do
                            if [ "$lok" ="kolek"]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.1.44 up
                            route add default gw 192.168.1.123
                            exit
                            elif [ "$lok" = "radovky" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.2.44 up
                            route add default gw 192.168.2.2
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka6" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.3.44 up
                            route add default gw 192.168.3.1
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka7-8" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.101.44 up
                            route add default gw 192.168.101.1
                            exit
                            elif [ "$lok" = "kacko" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.0.2 up
                            route add default gw 192.168.0.1
                            exit
            elif [ "$opt" = "wlan0" ]; then
                    lokalita="kolek radovky ka6 ka7-8 "
     select lok in $lokalita; do
                            if [ "$lok" ="kolek"]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.1.44 up
                            route add default gw 192.168.1.123
                            iwconfig wlan0 essid vejvar mode managed enc xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
                            exit
                            elif [ "$lok" = "radovky" ]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.2.44 up
                            route add default gw 192.168.2.2
                            iwconfig wlan0 essid vejvar1 mode managed enc xxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka6" ]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.3.44 up
                            route add default gw 192.168.3.1 mode managed
                            iwconfig wlan0 essid studentka6
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka7-8" ]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.101.44 up
                            route add default gw 192.168.101.1
                            iwconfig wlan0 essid studentska7-8 mode managed
                            exit
            else
            clear
            echo spatna volba
            fi
       done
    
    
    
    jen se učím jak se to naučit .... ...

    Odpovědi

    2.3.2005 11:12 zet | skóre: 12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    1) mel byste doplnit vystup (co to hazi za chyby)

    2) nelibi se mi napr. toto: if [ "$lok" ="kolek"]; then podle me by mela byt mezera minimalne za "kolek", takze: if [ "$lok" = "kolek" ]; then (tento ukaz je tam vickrat)
    2.3.2005 11:24 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    opraveno ale chyba pretrvava a pise to presne toto: syntax error: unexpected end of file
    jen se učím jak se to naučit .... ...
    2.3.2005 11:55 Bubak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Mezera musi byt i za rovnitkem (tedy pred i za nim:-). Jinak takhle zbezne jsem tam nikde nezahledl ukonceni vlozenych ifu. To by byl dostatecny duvod pro tuhle hlasku:-)
    2.3.2005 12:06 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    trochu mne prosim nakopni ,, jak rikam zacal jsem se o to zajimat dnes a v LDP toho zas tak hodne napsano neni jak ukonci ?? else fi ??
    jen se učím jak se to naučit .... ...
    2.3.2005 12:18 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Mám pocti, že máš ukončený je jeden z těch select opt in ... ; do. Chce to přidat ještě jeden done.
    2.3.2005 12:31 Bubak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    S tim done je to taky pravda, to jsem prehledl:-)
    Asi by to melo vypadat takhle:

                            ifconfig eth0 192.168.0.2 up
                            route add default gw 192.168.0.1
                            exit
    >                       fi
    >                       done
            elif [ "$opt" = "wlan0" ]; then
                    lokalita="kolek radovky ka6 ka7-8 "
    

    a jeste tady:

                            route add default gw 192.168.101.1
                            iwconfig wlan0 essid studentska7-8 mode managed
                            exit
    >                       fi
    >                       done
            else
            clear
    

    Snad to najdes:-)

    Jinak je to v man bash, pripadne v man test, co se tyce podminek.
    2.3.2005 12:21 Marián Kyral
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Kazdy IF musi mit konec. Tedy
    IF neco
      IF neco
        neco
      ELIF neco
        neco
      FI
    ELIF neco
     neco
    FI
    
    2.3.2005 12:30 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    :d , ted uz to tak mam a prozmenu mi pise :
    ./eth0.1: line 35: syntax error near unexpected token `elif'
    ./eth0.1: line 35: `    elif [ "$opt" = "wlan0" ]; then '
    
    
    
    Hmmm , nevim hledam na netu nejaky rychlokurs ci knihu o programovani v bashi a nic za kaydou radu budu moc vdecen diky
    jen se učím jak se to naučit .... ...
    2.3.2005 12:35 Bubak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Muzes sem pastnout stavajici tvar? :-)
    2.3.2005 12:35 Antonín Kolísek | skóre: 33 | blog: PDA | Vyškov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Něco je tady,ale staršího data: http://linuxx.hyperlinx.cz/praxe4.html. Jinak zde na ABClinuxu vyšel seriál o programování v BASHi
    2.3.2005 12:32 Semo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Chyba ti tam 2x "fi" oba vysoke ify su neukoncene

    spusti to ako
    sh -xv ./script
    uvidis co to robi
    2.3.2005 12:42 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    super dekuji vsem , stacilo pouze doplnit fi a done . jestli to nekoho zajima tak zde je funkcni skript , ale myslil ze je na tolik primitvni by ho zvladnul kazdy z Vas ,, jeste jednou moc dekuji :
    #!/bin/bash
    #
    #
    iface="kabel wifi"
    lokalita="kolek radovky ka6 ka7-8 kacko"
    select opt in $iface; do
            if [ "$opt" = "kabel" ]; then
                    select lok in $lokalita; do
                            if [ "$lok" = "kolek"]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.1.44 up
                            route add default gw 192.168.1.123
                            exit
                            elif [ "$lok" = "radovky" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.2.44 up
                            route add default gw 192.168.2.2
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka6" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.3.44 up
                            route add default gw 192.168.3.1
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka7-8" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.101.44 up
                            route add default gw 192.168.101.1
                            exit
                            elif [ "$lok" = "kacko" ]; then
                            ifconfig eth0 down
                            ifconfig eth0 192.168.0.2 up
                            route add default gw 192.168.0.1
                            exit
                            fi
                           done
            elif [ "$opt" = "wifi" ]; then
                    select lok in $lokalita; do
                            if [ "$lok" = "kolek"]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.1.44 up
                            route add default gw 192.168.1.123
                            iwconfig wlan0 essid vejvar mode managed enc xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
                            exit
                            elif [ "$lok" = "radovky" ]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.2.44 up
                            route add default gw 192.168.2.2
                            iwconfig wlan0 essid vejvar1 mode managed enc xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka6" ]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.3.44 up
                            route add default gw 192.168.3.1 mode managed
                            iwconfig wlan0 essid studentka6
                            exit
                            elif [ "$lok" = "ka7-8" ]; then
                            ifconfig wlan0 down
                            ifconfig wlan0 192.168.101.44 up
                            route add default gw 192.168.101.1
                            iwconfig wlan0 essid studentska7-8 mode managed
                            exit
                            fi
                            done
    fi
    done
    
    jen se učím jak se to naučit .... ...
    2.3.2005 13:11 Smazáno | skóre: 21 | blog: tezkorict
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Snad jen bych doporučil místo if použít statement case. Docela se to potom zpřehlední...
    2.3.2005 15:57 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Jestli mate jeste nekdo zajem o ten tutorial programovani v Bashi tak tady je docela dobrej http://docs.linux.cz/programming/interpreted/bashdoc-1.4/
    3.3.2005 10:09 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    dekuji , urcite to prostuduji
    jen se učím jak se to naučit .... ...
    3.3.2005 10:27 Zdeněk Štěpánek | skóre: 57 | blog: uz_mam_taky_blog | varnsdorf
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    Zdravim

    Tohle bych resil pomoci extra skriptu. Proste co skript to jedna sitova konfigurace. Pojmenuj je treba "connect_ap1", "connect_ap2" atd. Jestli to chces obalit nejakym skriptem (i kdyz uz me nenapada proc) tak bych pouzil CASE.

    Ja osobne docela rad pouzivam toto:

    http://tiger.la.asu.edu/bash_tutorial.htm

    Jak se rika, v jednoduchosti je sila.

    Zdenek
    www.pirati.cz - s piráty do parlamentu i jinam www.gavanet.org - czfree varnsdorf
    3.3.2005 11:18 georgo23 | skóre: 26 | blog: instalace_vmwaru | Karviná
    Rozbalit Rozbalit vše Re: mini skriptik v bashi
    no mne se na tom libi to , ze si prikaz dam do aliasu a potom kdekoliv v konzoli pomoci výběru ; v podstate zmacknu 2x z volby ; a mam kompletne nastavenej interface i z gw , ale hlavne jsem se konecne chtel dokopat k necemu co napisi si sam a bude to fungovat .
    jen se učím jak se to naučit .... ...

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.