Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Začleňovací okno 3.15 je stále otevřené, takže v současnosti není žádné vývojové jádro. Níže najdete přehled toho, co bylo doposud začleněno.
Stabilní aktualizace: verze 3.13.9, 3.10.36 a 3.4.86 vyšly 3. dubna; verze 3.12.17 vyšla 8. dubna.
Do 2.5 jsme to nějak nestihli, ale třeba se to podaří začlenit do 3.15.
-- Arnd Bergmann se konečně zbavil sleep_on()
Od dob, kdy platilo „celý svět je i386“, uběhlo spoustu času – dnes se říká, že „celý svět je x86_64“.
-- Ted Ts'o
Tak mapříklad jádro používá debug („dý-bag“) k určení toho, že se vše má logovat do konzole, zatímco systemd používá debug ve smyslu skandinávského „dej-bůg“ ve smyslu „selži při bootu“. Pokud budoucí verze bude používat argv[] namísto čtení /proc/cmdline, pak se tomuto zmatení vyhneme.
V době psaní tohoto textu bylo do hlavní řady přetaženo 11321 neslučovacích sad změn. To činí 3.15 jedním z nejaktivnějších vývojových cyklů, i když 3.10 se svými 11963 změnami ještě překonáno nebylo. Navzdory těmto velkým číslům není výčet změn až tak zajímavý; většina začleňované práce spočívá ve pročišťování a restrukturování.
I tak se tam připravuje spousta zajímavých věcí. Mezi ty viditelné pro uživatele patří:
Mezi změny viditelné vývojářům jádra patří:
Můžeme očekávat, že toto začleňovací okno bude otevřené asi až do 13. dubna. V tento moment už ale byla přetažena většina velkých stromů, takže ve zbývajících dnech nebude už přetaženo nic moc velkého. Snad největším otazníkem zůstává podpora pro optimalizaci při linkování (LTO). Tato funkce toolchainu má potenciál zvýšit výkon jádra při snížení celkové velikosti; je to za cenu delšího sestavování. Linuse přednosti tohoto patche zatím nepřesvědčily a chce více informací. O začlenění žádala řada vývojářů, není však jisté, zda to bude stačit.
Příště se podíváme na zbylé změny tohoto vývojového cyklu.
Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej:
To samé se nyní nachází v sysfs pod /sys/firmware/devicetree/base, kam nyní /proc/device-tree odkazujeOpravdu? A když sysfs budu mít připojený jinde než v /sys (což je naprosto validní případ), tak budu mít neplatný symlink? Nebo bude device-tree magický link, který bude směrovat tam, kam připojím sysfs? Nebo je novinkou, že mi linux neumožní připojit sysfs jinam než do /sys/?
což je naprosto validní případArgumenty? Jestliže nebudeš mít sysfs tam, kde ho hledají aplikace, tak to může být celkem jedno, kam ten symlink odkazuje, ne? :)
30 - sysfs is always at /sys 31 Parsing /proc/mounts is a waste of time. Other mount points are a 32 system configuration bug you should not try to solve. For test cases, 33 possibly support a SYSFS_PATH environment variable to overwrite the 34 application's behavior, but never try to search for sysfs. Never try 35 to mount it, if you are not an early boot script.
aj ked ho je mozne rucne namountovat zaroven indeAle to má reálné využití pokud vím (jen) v případě, že mountuješ na
/nejaka/cesta/sys
a plánuješ používat chroot /nejaka/cesta
nebo podobnou techniku. Samozřejmě by se to dalo obejít pomocí mount --bind
.
procfs je typicky v /proc, na ziadnej rozumnej platforme to nebude inde, ale nemam sa na to spoliehat.Já osobně bych se nebál spoléhat na to, že pokud je daný filesystém namountovaný, pak je namountovaný v obvyklém místě. Pokud namountovaný není, pak nemusí být daná funkcionalita dostupná a program by měl alespoň ohlásit chybu.
%S
($sys
).
Automount devtmpfs at /dev, after the kernel mounted the rootfs (DEVTMPFS_MOUNT) [Y/n/?] y Automount proc at /proc, after the kernel mounted the rootfs (PROC_FS_MOUNT) [Y/n/?] (NEW) y Automount sysfs at /sys, after the kernel moutner the rootfs (SYSFS_MOUNT) [Y/n/?] (NEW) ? Mount sysfs to /sys VFS path on root filesystem mount automatically. Set Yes, if you don't know what you are doing. Depends on: SYSFS [=y]