abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 01:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 24.04.28 s kódovým názvem Time After Time svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) a nová verze 7.24.0 souvisejícího frameworku MLT Multimedia Framework. Nejnovější Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:33 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 03:22 | Zajímavý článek

    V aktuálním příspěvku na blogu počítačové hry Factorio (Wikipedie) se vývojář s přezývkou raiguard rozepsal o podpoře Linuxu. Rozebírá problémy a výzvy jako přechod linuxových distribucí z X11 na Wayland, dekorace oken na straně klienta a GNOME, změna velikosti okna ve správci oken Sway, …

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:11 | Nová verze

    Rakudo (Wikipedie), tj. překladač programovacího jazyka Raku (Wikipedie), byl vydán ve verzi #171 (2024.04). Programovací jazyk Raku byl dříve znám pod názvem Perl 6.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    27.4. 17:44 | Nová verze

    Společnost Epic Games vydala verzi 5.4 svého proprietárního multiplatformního herního enginu Unreal Engine (Wikipedie). Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.4. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    26.4. 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 9
    26.4. 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 45
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
    Celkem 876 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: SUSE 9.3 a licence

    28.4.2005 11:52 hyperion
    SUSE 9.3 a licence
    Přečteno: 56×
    už se to tu asi řešilo, nicméně výsledek se mi zdál neustále mlhavý. na inst. CD/DVD je jak GPL, tak korporátní readme od Novellu (které je stejně mlhavé jako všechny korporátní licence) a člověk neví na čem je. porušuje člověk nějaký zákon, pokud si stáhne např. z P2P iso images SUSE (s vědomím že nejsou oficiální - myslím si, že Novell žádné "ofic." images nevydává)? v případě že ano, je to tak i za předpokladu, že by z toho poskytovatel obrazu vysekal non-GPL věci? je možné distribuci upravovat tak, že z ní libovolné věci, které se mi nelíbí vyhážu?

    OT: jak se vám líbí? pod SUSE 9.1 a Vmware 5 jsem novou 9.3 otestoval, pocity rozpačité. IMHO se neustále přibližuje WinXP - ve verzi 9.1 šlo před koncem instalace vyházet všechny démony který nechci po startu, tady automaticky běží sshd, nfs,...prostě bordel (ale zase je defaultně zapnut suse firewall), chkconfig ukazuje další snůšku pochybnejch démonů o kterejch jsem v životě neslyšel (dbus, msdnsc nebo tak nějak, alsasound je závislé na běhu resmgr - wtf? apod.), výběr balíčků základ+KDE mi v určité skupině zvolí takřka všechno a já musím pracně většinu "odškrtávat" a řešit závislosti. nevím. případné odpovědi prosím jen o SUSE případně jestli dělám něco špatně. samo si můžu plno věcí vygooglit, ale zvolit dva módy instalace - beginner, expert by neblilo od věci.

    Odpovědi

    28.4.2005 12:42 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE 9.3 a licence
    Dva soubory s licencí jsou tam proto, že LICENSE.TXT se týká distribuce jako celku, zatímco GPL se týká těch součástí, které jsou pod GPL. Podle licence se smí poskytnout software jako celek jinému subjektu, pokud to není za úplatu a pokud to není ani přibundlováno k něčemu jinému (např. k počítači). Takže sdílení přes P2P je IMHO v pořádku. Nicméně, nejsem právník.

    Co se týká přibližování XP, co do otravnosti bych řekl, že je na tom 9.3 o něco lépe než 9.2. Po instalaci vám samozřejmě neběží NFS, pouze se spouští skript, který přimountuje NFS filesystémy odjinud, pokud nějaké v /etc/fstab. Máte-li tam nějaké, nemělo by vám to vadit, nemáte-li, pak vlastně taky ne. To už by mi spíš vadil ten portmap. Balíčky jako dbus, resmgr, hal jsou potřeba k tomu, aby vám rozumně fungovaly věci typu device mapper nebo hotplug. Nechcete-li je, můžete je samozřejmě vyhodit, ale v tom bych neviděl problém, po instalaci si musíte insserv/chkconfig/runlevel editor projít tak jako tak. Spíš mi vadí, že z nějakých záhadných důvodů už nejméně od 9.2 defaultně nespouštějí atd.

    A ještě jedno pozitivum: konečně se mi bez jakýchkoli patchů a dodatečných úprav podařilo provést software suspend a probudit počítač, aniž by něco přestalo fungovat. :-)

    28.4.2005 13:33 hyperion
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE 9.3 a licence
    díky. 9.2 jsem přeskočil, takže nemůžu srovnat, ale 9.1 mi bez problémů jede od svého vydání, proto ta opatrnost. YOU nabízí stažení nějakých multimediálních balíků 1-5, nevíte jaký je mezi nimi rozdíl a jejich případná kooperace s mplayerem? (jestli náhodou z distribuce nevykopali mp3, přehrávání DVD apod.). měl jste tu příležitost porovnat svižnost nově nasazeného Firefoxu 1.0x? s Mozillou 1.7.6 jsem poměrně spokojený a určitě tam půjde (nebo 1.7.7) místo defaultní "pandy" naroubovat. OOffice 1.9.79 jsem zkoušel i na 9.1 a zatím spokojenost, syndromu "lenosti" se ale asi jen tak nezbaví. (ale proč to řešit, když 512MB RAM je dnes za pakatel) suma sumárum pokud půjde stejně tak bezproblémově BEA Weblogic a Oracle 10g jako na 9.1, neváhám a pouštím tar na ~ před reinstalací:)
    28.4.2005 13:53 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: SUSE 9.3 a licence
    Mám 9.3 teprve od pátku (nainstalovanou od soboty), takže nečekejte nějaké hluboké zkušenost, spíš jen první dojem.

    Ty multimediální balíčky obsahují prostě nějaký software navíc, jsou to vesměs knihovny a přehrávače všeho možného. Co se Firefoxe týká, nepoužívám toho z distribuce, překládám si ho sám. Svižnost nemá cenu porovnávat, můj hlavní systém je Athlon 64 3500+ s 1 GB paměti a Firefoxe spouštím ho jednou denně, takže s jeho rychlostí problémy nemám a při používání není co měřit. OpenOffice nabíhá pořád pomalu, i když se mi subjektivně zdá, že je to o chloupek kratší (ale možná si jen zvykám). Zato GIMP opět startuje o něco déle. Obecné odezvy KDE se my subjektivně zdají o něco lepší než u 9.2, jen kate trochu zlobí (ale možná je to jen hloupým nastavením, ještě to zkusím poladit.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.