abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
dnes 15:00 | Pozvánky

Sdružení CESNET ve spolupráci se společností Trend Micro spustilo registraci do hackerské soutěže The Catch 2018. Soutěž proběhne stejně jako vloni v rámci Měsíce kybernetické bezpečnosti.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
dnes 10:33 | Nová verze

Po pěti měsících vývoje od vydání verze 1.15 byla vydána (YouTube) nová major verze 2.0 (2.0.1309.29) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Přináší především synchronizaci uživatelských dat. Novinkou jsou také plovoucí panely. Dále je vylepšena přizpůsobitelnost nebo i práce s listy. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 69.0.3497.102.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 23:33 | Nová verze

Opera 56, verze 56.0.3051.31, byla prohlášena za stabilní. Z novinek vývojáři upozorňují například na vylepšenou funkci vyskakovacích videí - v plovoucím rámci lze nově nastavovat hlasitost. Podrobný přehled změn v Changelogu. Přehled novinek pro vývojáře na blogu Dev.Opera. Opera 56 je postavena na Chromiu 69.

Ladislav Hagara | Komentářů: 9
včera 21:55 | Nová verze

Společnost Oracle oficiálně oznámila vydání Java SE 11 (JDK 11). Jedná se o verzi s prodlouženou podporou (LTS). Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 17. Nové verze Java SE vychází každých 6 měsíců.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 18:44 | Nová verze

Byla vydána (en) betaverze Fedory 29. Jedná se o poslední zastávku před finálním vydáním a vzhledem k tomu, že byla zrušena alfa, tak také o první. K dispozici je v oficiálních edicích Workstation, Server a Atomic a také v podobě spinů, labů a verze pro ARM. Vydání Fedory 29 je plánováno na 30. října.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 11:44 | Komunita

Aktuální verzi knihy Everything curl věnované řádkovému nástroji a knihovně pro přenos dat po různých protokolech curl lze koupit v papírové formě. Kniha je volně k dispozici na stránkách curlu nebo ke stažení ve formátech PDF, MOBI a EPUB. Ve spolupráci s BountyGraph byl spuštěn bug bounty program aneb za nalezení kritické bezpečnostní chyby v curlu lze vydělat aktuálně až 33 268 dolarů. Částkou 32 768 dolarů přispěl Dropbox. Curl již umí TLS

… více »
Ladislav Hagara | Komentářů: 0
včera 11:33 | Zajímavý projekt

Cloudflare spustil experimentální provoz ESNI - šifrovaného SNI (Server Name Indication), které umožňuje chránit soukromí uživatelů přistupujících k webům přes HTTPS. ESNI je podporováno zatím v testovací verzi Firefoxu. Při současném použití šifrovaného DNS (DNS-over-TLS či DNS-over-HTTPS) tak ISP či státy již nebudou mít žádnou přesnou možnost, jak kontrolovat či blokovat stránky, ke kterým uživatelé přistupují. Více viz také IETF draft.

xm | Komentářů: 0
24.9. 21:33 | Nová verze

Byla vydána nová major verze 1.8.0 open source systému pro filtrování nevyžádané pošty Rspamd (GitHub, ChangeLog). Z novinek lze zmínit nový framework selectors, optimalizaci modulu ClickHouse nebo vylepšení webového rozhraní.

Ladislav Hagara | Komentářů: 2
24.9. 18:44 | Bezpečnostní upozornění

Sabri Haddouche vytvořil stránku Browser Reaper, na které demonstruje zranitelnosti současných verzí webových prohlížečů Chrome, Safari i Firefox. Zveřejněné skripty dokážou zahltit nejen webové prohlížeče, ale v závislosti na nastavení, také celé operační systémy.

Ladislav Hagara | Komentářů: 13
23.9. 19:22 | Nová verze

Byla vydána verze 11.3 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností i s náhledy v příspěvku na blogu.

Ladislav Hagara | Komentářů: 0
Na optické médium (CD, DVD, BD aj.) jsem naposledy vypaloval(a) data před méně než
 (14%)
 (14%)
 (20%)
 (24%)
 (24%)
 (4%)
 (0%)
Celkem 419 hlasů
 Komentářů: 35, poslední včera 09:16
Rozcestník

Logo Neftilter/IPtables

Historie

Projekt Netfilter/IPtables založil roku 1998 sympatický Rusty Russel, který je také autorem předchůdce IPtables - projektu IPchains. Rusty je také zakladatelem týmu vývojářů (tzv. Netfilter Core Team), kteří se o celý rozsáhlý projekt starají. Projekt se postupem času z prostého paketového filtru obdařeného jen základními vlastnostmi rozrostl do podoby, v jaké jej spatřujeme dnes - totiž do funkčně košatého nástroje, s jehož pomocí lze implementovat i velice složité stavové firewally včetně možnosti práce s překladem adres (Network Address Translation, dále jen NAT) a "trackingu" spojení (connection tracking). Práce s NAT umožňuje zejména "maškarády" (masquarades), "forwardování" portů (port forwarding) a "přesměrovávání" (redirecting). Rusty Russel se i nadále aktivně účastní vývoje projektu, ovšem aktuální osobou číslo jedna je dnes vynikající Harald Welte.

Několik poznámek úvodem

Napsat kvalitní script, který nastaví slušný firewall není zcela jednoduché, ale zase není zapotřebí z toho dělat až přílišnou vědu. Celková koncepce Netfilteru je poměrně složitá, ale věřte mi, že je zároveň až geniálně jednoduchá. Každý nadto k problematice nakonec přistupuje docela jinak, než jak mu radí druzí. Proto prosím přistupujte k tomuto dokumentu spíše nezávazně.

Lidé také uvažují rozdílně, když píší script pro nastavení tabulek Netfilteru. Existují v zásadě dva způsoby, jak můžete při psaní firewallu přemýšlet:

V čem se oba přístupy liší? Řekněme, že když si jen tak "scriptujeme," pak v podstatě neděláme nic jiného, než že tabulky paketového filtru plníme nějakými daty pomocí příslušného prográmku (obvykle /sbin/iptables), přičemž nás příliš nezajímá, co to vlastně vnitřně dělá.

Avšak "programujeme-li," pak si klidně v pojmosloví Netfilteru můžeme nahradit slovo "řetězec" (chain) slovem "funkce." Pohybujeme se pak ve sféře kdy nám Netfilter/IPtables umožňuje procedurální vyjádření našich síťově-bezpečnostních potřeb. Netfilter je totiž vnitřně prakticky plnohodnotný programovací jazyk, v němž lze krom zmíněných "funkcí" implementovat i podmínky a dokonce cykly.

Oba zmíněné způsoby uvažování mají význam především psychologický. Praktický efekt je nulový a výsledná tabulka v obou případech stejná. Někomu se prostě firewally píší lépe tak a někomu onak. Rusty Russel například volí druhý ("programovací") způsob. Ostatně aby ne! On je přeci vynikající programátor. Avšak i my, kteří třeba programovat ani vůbec neumíme, se nyní směle pokusíme naučit nastavit svůj první firewall.

V této kapitolce jste zaslechli několik důležitých pojmů jako například "chain" a "tabulka." Vysvětlíme si je v následující sekci, která pojednává obecně o koncepci Netfilteru.

Koncepce Netfilteru

Paketový filtr je software, který prohlíží hlavičky procházejících paketů a rozhoduje, co se má se kterým paketem stát. Typicky může být packet zahozen (DROP), akceptován (ACCEPT) nebo popř. může být informace o něm zalogována (LOG). Obecně těmto akcím říkáme v terminologii Netfilteru "cíl" (target), neboli co se s paketem má stát, kam ho chceme směřovat apod. Lze s ním samosebou dělat mnohé další, i třeba velice složité, kejkle, pro něž si obvykle vytváříme targety vlastní. Pro začátek však vystačíme s těmito třemi akcemi.

Dnešní svět je nebezpečný na všech úrovních reality, tedy i na úrovni reality počítačových sítí. Chceme proto mít kontrolu nad tím, co se k nám dostane, a co od nás odchází. O něčem bychom rádi věděli, něčeho se raději zbavíme bez povšimnutí. V obecné rovině nám přesně toto projekt Netfilter umožňuje. Program iptables je součástí projektu Netfilteru a slouží k nastavování paketového filteru. Jeho manuálová stránka je velice rozsáhlá a dobře napsaná. Po pochopení základních způsobů konfigurace Netfilteru se v ní již pohybujeme poměrně lehce.

Pro začátek máme k dispozici tři vestavěné řetězce, do nichž můžeme ukládat nová pravidla:

Program iptables nám umožňuje několik základních akcí. Pohodlně můžeme:

Dále máme k dispozici několik způsobů jak nakládat s pravidly uvnitř specifikovaného řetězce:

Základní možnosti filtrování

Teď, když víme, co všechno můžeme dělat na úrovni celých řetězců pravidel, přejdeme k pravidlům samotným a podíváme se, co všechno nám Netfilter umožní specifikovat. Pro přehlednost si uvedeme jen ty nejdůležitější věci:

Zdrojovou a cílovou adresu lze specifikovat pomocí přepínačů --source (zdroj) a --destination (cíl). Oba přepínače mají i své zkrácené verze -s či --src a -d či --dst. Lze specifikovat jak symbolické jméno (např. localhost nebo www.abclinuxu.cz - tuto variantu nedoporučuji) tak IP adresu či celou síť (např. 127.0.0.1, 12.34.56.78/32, 98.76.54.32/27, pro všechny adresy vůbec pak 0/0).

Negace většiny specifikací lze docílit znakem vykřičníku. Např. -s ! 127.0.0.1 vyhoví kterémukoli paketu, který nepřichází z localhost. Negaci, nebo chcete-li "inverzi", lze použít pro většinu určujících pravidel, je však vždy raději lepší konzultovat manuálovou stránku man iptables.

Protokol lze určit pomocí přepínače --protocol (zkráceně -p). Příkladem může být -p ! tcp, čemuž by vyhověly všechny datagramy, které nejsou TCP.

Důležitá je též možnost určit síťové zařízené, na němž chceme filtrovat. Toho lze docílit přepínači --in-interface (zkráceně -i) pro vstupní interface a --out-interface (zkráceně -o) pro výstupní interface.

Je nutné pamatovat na skutečnost, že řetězec INPUT nemá výstupní interface a že řetězec OUTPUT nemá vstupní interface. Obě, vstupní i výstupní, zařízení má pouze řetězech FORWARD.

Dále chceme-li specifikovat například zařízení eth1, eth2 a eth3, lze tak udělat v jediném pravidle pomocí znaku "plus" např. takto: -i eth+.

Je-li zapotřebí filtrovat či jinak nakládat s fragmentovanými pakety. které vznikají vetšinou díky tomu, že příliš velké pakety některá zařízení neumí přenést, lze tak učinit pomocí přepínače --fragment (zkráceně -f).

Poté, co jsme probrali nutné minimum k iptables, obrátíme pozornost k jejich rozšířením.

Rozšíření iptables

... a další kapitoly ... (prosím o rezervaci, -- Matouš)

Ukázkový firewall

Ukázkový script na nastavení firewallu může vypadat např. takto:

---CUT---
#!/bin/bash

# eth0 - náš interface do světa
# lo+ - viz `man iptables'

# bráníme se proti smurf-proofingu, "mrtvým" chybovým hláškám a IP spoofingu
if [ -e /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts ]; then
	/bin/echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/icmp_echo_ignore_broadcasts
fi
		    
if [ -e /proc/sys/net/ipv4/icmp_ignore_bogus_error_responses ]; then
	/bin/echo "1" > /proc/sys/net/ipv4/icmp_ignore_bogus_error_responses
fi
					    
# for i in /proc/sys/net/ipv4/conf/* ; do
# 	/bin/echo "1" > $i/rp_filter
# done

# úplně vymažeme starý firewall
/bin/cat /proc/net/ip_tables_names | while read TABLE; do
    /sbin/iptables -t $TABLE -L -n | while read C CHAIN REST; do
        if [ "X$C" = "XChain" ]; then
            /sbin/iptables -t $TABLE -F $CHAIN
        fi
    done
    /sbin/iptables -t $TABLE -X
done 

# a všechno vynulujeme
/sbin/iptables -Z
/sbin/iptables -t nat -Z
/sbin/iptables -t mangle -Z

# úplně vypnout firewall lze přepínačem "stop"
if [ "$1" == "stop" ]; then 
    # defaultní politika bude akceptovat
    /sbin/iptables -P OUTPUT ACCEPT
    /sbin/iptables -P INPUT  ACCEPT
    /sbin/iptables -P FORWARD ACCEPT
    # a smitec
    exit 0;
fi

# defaultní politika bude zahazovat
/sbin/iptables -P OUTPUT DROP
/sbin/iptables -P INPUT  DROP
/sbin/iptables -P FORWARD DROP

# povolíme provoz na loopbacku
/sbin/iptables -A OUTPUT -o lo+ -j ACCEPT
/sbin/iptables -A INPUT -i lo+ -j ACCEPT

# úplně se odříznete od světa přepínačem "panic"
if [ "$1" == "panic" ]; then exit 0; fi

# povolíme všechna odchozí spojení
/sbin/iptables -A OUTPUT -p tcp -o eth0 -j ACCEPT
/sbin/iptables -A OUTPUT -p udp -o eth0 -j ACCEPT
/sbin/iptables -A OUTPUT -p icmp -o eth0 -j ACCEPT

# špatně navazovaná spojení, fragmenty a nesmysly zahazujeme
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -m state --state INVALID -j DROP
# /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -f -j DROP
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp ! --syn -m state --state NEW -j DROP

# bráníme se proti SYN floodu
/sbin/iptables -N STOP_FLOODS
/sbin/iptables -A STOP_FLOODS -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j RETURN
/sbin/iptables -A STOP_FLOODS -j DROP
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --syn -j STOP_FLOODS

# povolíme již navázaná nebo námi iniciovaná TCP a UDP spojení
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p udp -m state --state ESTABLISHED,RELATED -j ACCEPT

# některé ICMP pakety přeci jenom povolíme, ale floodovat nás nebudou
/sbin/iptables -N CHOOSE_ICMP
/sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp -m state --state ESTABLISHED,RELATED  -j ACCEPT
/sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 0 -m length --length 28:84 -j ACCEPT
/sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 3 -m length --length 28:84 -j ACCEPT
/sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 8 -m length --length 28:84 \
                     -m limit --limit 1/s --limit-burst 5 -j ACCEPT
/sbin/iptables -A CHOOSE_ICMP -p icmp --icmp-type 11 -m length --length 28:84 -j ACCEPT
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -j CHOOSE_ICMP

# povolíme vzdálené připojení pomocí SSH
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --dport 22 -j ACCEPT

# povolíme vzdálené připojení pomocí SSH z IP.AD.RE.SA pouze
# /sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -s IP.AD.RE.SA -p tcp --dport 22 -j ACCEPT

# odmítneme spojeni na AUTH a resetujeme ho
/sbin/iptables -A INPUT -i eth0 -p tcp --dport 113 -j REJECT --reject-with tcp-reset

# konec
---CUT---
Případný port-scan programem NMap pak dopadne asi takto:
---CUT---
#> nmap -P0 -TInsane NA.SE.IP.ADRESA

Starting nmap 3.81 ( http://www.insecure.org/nmap/ ) at 2005-12-24 16:48 CET
All 1663 scanned ports on SYMBOLICKE.JMENO.TLD (NA.SE.IP.ADRESA) are: filtered

Nmap finished: 1 IP address (1 host up) scanned in 87.792 seconds
---CUT---
Zkusme si stroj "pingnout" paketem velkým 1400 bytů.
---CUT---
#> ping -c1 -s 1400 NA.SE.IP.ADRESA
PING NA.SE.IP.ADRESA (NA.SE.IP.ADRESA) 1400(1428) bytes of data.

--- NA.SE.IP.ADRESA ping statistics ---
1 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 0ms
---CUT---

Normální ping ale projde.

---CUT---
$> ping -c1 NA.SE.IP.ADRESA
PING NA.SE.IP.ADRESA (NA.SE.IP.ADRESA) 56(84) bytes of data.
64 bytes from NA.SE.IP.ADRESA: icmp_seq=1 ttl=58 time=12.6 ms

--- NA.SE.IP.ADRESA ping statistics ---
1 packets transmitted, 1 received, 0% packet loss, time 0ms
rtt min/avg/max/mdev = 12.632/12.632/12.632/0.000 ms
---CUT---

Stejně tak projde mtr bez změny parametrů (používá ICMP pakety, které se ve výchozím nastavení vejdou do specifikovaného rozsahu, mají velikost 64 bytů). Zkusíme-li ale mtr -i 0.1 NA.SE.IP.ADRESA, tak už náš stroj bude vykazovat ztrátovost paketů.

Dokument vytvořil: vladka, 29.8.2005 12:13 | Poslední úprava: Nicky726, 26.3.2009 16:32 | Další přispěvatelé: ©, hmm | Historie změn | Zobrazeno: 10435×

Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
© 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.