Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Launching a browser and sending it to a URL by clicking an icon (5737560, 5877767, 6072491, 7032185)...
Colour space conversions
No ty vole, k tomu niet čo dodať
Čo mi pripomína ešte jeden: We don´t need no education. Yes, you do, you´ve just used the double negative. :))
Njn. V poslednej dobe, ako pozorujem správanie sa mnohých ľudí (efekt stáda), mám námet na zmenu pätičky. Je z iného "kultového" seriálu:
If someone programmed you to jump off a bridge would you do it?
I'll have to check my program ... yep.
Did you tried to turn it off and on again?
To mám za to, že som sa neučil angličtinu a skopíroval som to z webu
Dúfam, že teraz je to správne
No jeste ze Firefox spoustim jen z terminalu A navic v lynxu ani nemuzu klikat
Jak je možné, že vůbec jdou patentovat takové blbosti?
V anglosaskom systeme si mozes patentovat cokolvek, co nie je este patentovane napr. legeneda Monday, 2 July, 2001, 13:17 GMT 14:17 UK Lawyer moves to patent wheel The "circular transportation facilitation device" An Australian man has registered a patent for a "circular transportation facilitation device" - more commonly known as the wheel. http://news.bbc.co.uk/2/hi/asia-pacific/1418165.stm
Nechtel bych byt akcionarem firmy, ktera koupi patent na "A Method for painting on a computer"
To ny udelali lip, kdyby ty penize nasypali do kanalu. Zadny prospech prinest nemuzou a akorat je budou stat dalsi penize, kdyz se je budou pokouset vyuzit.
Zadny prospech prinest nemuzou
tak to nikdy nemozes vediet ako rozhodne sud a ty co sa zivia skupovanim patentov a naslednym vymahanim penazi od firiem to maju dobre zratane.
to mas ako s rizikovymi investiciami do tych investuju ludia co maju dostatok kapitalu a je im jedno ze 9 z 10tich krachne ale ta jedna co sa podari im pokryje vsetky straty a donesie este aj poriadny zisk. a presne takto funguju aj pravnicke patentove firmy.
Nevím, možná, že by případní patentoví trollové, kteří by tyto patenty koupili, dokázali z nich něco vytřískat na úkor ostatních.
Je třeba se na to podívat z pohledu korporace vlastnící softwarový patent. Tu v současnosti příliš nezajímá, zda by patenty soudní spor v budoucnu zneplatnil. Do té doby je možné inkasovat z licencí, hrozit konkurenci jejich aktivním využíváním, případně patent prodat a pracovat na dalších. Zejména hrozba použití patentu je ze všeho nejlevnější a poměrně efektivně zaměstnávává konkurenci.
Vytvoření softwarového patentu je snadné a z pohledu velké firmy to téměř nic nestojí. Stačí něco zkopírovat, dát tomu trochu důvěryhodnou formu a snažit se předstírat invenci. Pak se může "inovátor" směle vydat k patentovému úřadu. Jediným významným nákladem jsou zde patentové poplatky, které úspěšně brání tomu, aby tuto činnost prováděl úplně kdokoliv. Stabilnější podmínky pro umělé udržování oligopolu na trhu softwarem je opravdu těžké vymyslet.
Když se to nehodí a vlastník nechce používat patenty k inkasu nebo k ohrožování konkurence zvyšováním jejich nákladů, tak se dají alespoň prodat někomu, kdo to ještě neví nebo má na věc jiný názor. Koupí to pak další patentový ňouma se stejným záměrem. Patenty se musí stále "otáčet", aby vydělávaly. Je to dobrý business. Nic nemám a ještě jsem schopen to někomu prodat. Je těžké se pak divit, že je tu světová hospodářská krize, když obrovské množství peněz není kryté žádnou hodnotou.
Softwarové patenty mají pouze jednu významnou nevýhodu. Jejich účinky na konkurenci není snadné předvídat a je těžké je ovlivňovat. Veřejná prohlášení, smlouvy a tajné dohody k úplné kontrole účinků na konkurenci zdaleka nestačí.
Co se mi nelíbí na aktivitě organizací typu Open Invention Network je skutečnost, že případným nákupem již celkem nezajímavých patentů neuvědoměle tento koloběh exkrementů podporují. To ničemu a nikomu nepomůže.
Vidím dvě řešení této dementní situace ve Spojených státech.
První řešení je neuskutečnitelné, protože business je úzce propojen s politikou a nikdo si nebude pod sebou řezat větev. A přitom je tak snadné a levné. Stačí zrušit nebo výrazně snížit patentové poplatky a prosadit jejich schvalování v časově garantovaném zrychleném řízení. V tu chvíli dojde k takové expanzi patentů, že se celá instituce softwarových patentů společně s patentovým úřadem do pár měsíců vlastní vahou zřítí.
Druhé řešení je pomalé a spočívá ve věčném komentování nesmyslnosti softwarových patentů, jejich neuznávání a získávání finančních podpor na soudní poplatky. Stále je ještě hodně lidí, kteří mají hlavu na správném místě. Takovému počínání pak dělat co největší osvětu. Narozdíl od nákupu nesmyslných patentů to není příliš drahé. Pasivní odpor až do doby až i imbecilovi co si stěží ukrojí chleba dojde, že je to celé o hovně.
Pobavil jsem se dobře :) Pitomá legislativa USA jakoby namíru ušitá některým subjektům ... :(
Tiskni
Sdílej: