Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Past tests of other graphics cards and drivers have shown the 2D performance to be better on the open-source side, albeit these 2D tests are not very real-world representative (nor do they reflect the CPU usage) and on the 3D side the proprietary Catalyst driver is significantly faster and more feature-rich than the current open-source code....ale hlavne, ze je cim se chlubit, ze?
To platí o libovolném syntetickém benchmarku.
Spíš o analytických. Syntetické naopak mohou - jsou-li k tomu účelu vhodně navrženy - konkrétní reálné typy zátěže simulovat docela dobře.
u notebooku se mi přehřívala grafikaA máte v xorg.conf zapnuty volby ClockGating, DynamicPM a případně i ForceLowPowerMode?
no vlatsnim x1300M a od te doby co sem byl prinucen prejit na svobodne ovladace mam s grafikou jen problemy. Artefakty, bile pruhy
spatne vykreslovani QT komponent.
Jezis to tak rad slysim. Mam X1200 tusim, nejsem ted u notebooku tak nevim presne a neporadilo se mi to nastavit. Taky sem byl donucen (nove Ubuntu, nova verze X, nepodpora fglrx) a od te doby se mi nepodarilo nastavit
tak jak sem to mel pomoci fglrx predtim (BigDesktop). Mam notebook screen 1280x800 a externi 1600x1200 LCD. Podarilo se Vam nastavit dualhead tak aby kazdy bezel ve svem nativnim rozliseni?
Ja to zkusel jak tim udelatkem v Ubuntu (gnome) tak primo v xorg.conf podle x navodu a porad nic. Nakonec bych se spokojil i jen s externim LCD, ale to sem mi poradilo udelatkem jednou a pak uz ne.
Diky
Tiskni
Sdílej: