NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Tak dlouho se hrabe v Touchbooku, až se kabel utrhne...
Na Linuxu na ARM rootkity nefungují?Ty dělané čistě pro x86 sice nebudou fungovat, ale ty zbylé ano - díry typu race condition, slabá hesla, nesprávně nastavená práva k souborů a podobně na architektuře nezávisí. A jak útočník získá roota, tak si stejně nainstalue rootkit přeložený na míru pro dannou architekturu a verzi jádra.
/proc
, protože jak ps
, tak top
mohou být podvržené) a pozměněné soubory budou viditelné a rozpoznatelné. Napadnutí běžícího statického jádra, obzlášť se zapnutým filtrováním přístupu k /dev/mem
, je totiž tak komplikované, že pokud útočník nemá oravdu eminentní zájem o váš stroj, nejspíš se na takovouto alternativu nepřipravil.
*Jsou sice části jádra, které musí být přeloženy jako moduly, aby dobře fungovaly (hlavně rozličné multimédiální ovladače), ale to základní jako ovladače k disku a souborovému systému mezi ně naštěstí nepatří. Nefunkčnost zvukové karty nebo TV tuneru nebývá prioritou v okamžiku, když zjišťujete, jestli a jak moc byl váš systém poskvrněn ...
minimálně v /proc, protože jak ps, tak top mohou být podvrženéPočkat, to jsem nějak nepobral. Neříká se tomu čirou náhodou rootkit, protože to běží v prostoru jádra, bootladeru nebo něčeho takového nadřazeného. IMHO pokud to běží v user-space, tak jde o klasický virus, červa nebo podobné svinstvo. No ne?
snad až na přímé debugování běžícího jádra a prohlížení disků jako zařízeníA to by nešlo podvrhnout proč?
Naštestí v Linuxu stačí nabootovat z ověřeného LiveCD (např. toho insdtalačního) a zkontrolovat to z něj.Jo, to jo - pokud není nabořené už to instalační CD.
Napadnutí běžícího statického jádra, obzlášť se zapnutým filtrováním přístupu k /dev/mem, je totiž tak komplikované, že pokud útočník nemá oravdu eminentní zájem o váš stroj, nejspíš se na takovouto alternativu nepřipravil.No, Grsecurity patche dokážou zachránit den, to jo. Ale stejně je lepší se na to nespoléhat.
No, nejspíš by šlo upravit jádro tak, aby vracelo nevinně vypadající data i při přímém prohlížení paměti a přímém čtení diskového zařízení, například pomocí virtualizace celého stroje, ale něco takového by bylo nejen extrémně komplikované a i s hardwarovou podporou virtualizace by se to projeviovalo zpomalením systému. BTW: Maskovat se na disku uměly už staré dobré DOSovské stealth virysnad až na přímé debugování běžícího jádra a prohlížení disků jako zařízeníA to by nešlo podvrhnout proč?
Instalační CD většinou mají kontrolu integrity jedtoltivých balíčků. Je tu i možnost zkontolvat kontrolní součet ceklého média, ale na to je třeba nezkompromitovaný stroj a navíc i fingerprint na webu distribuce může být podvržený MitM útokem. Takže je třeba mít stroj, který je zaručeně čistý, např. notebook se systémem obnoveným z Recovery CD, napíchnout se do náhodně vybrané volně dostupné WiFi sítě, stáhnou nějaké minimalistické Live CD a zkontrolovat fingerprint odtamtud. Pokud se to celé zopakuje vícekrát, s různými notebooky, sítěmi a verzemi Live CD, tak je vysoce pravděpodobné, že instalační médium je nepodvržené. Což bohužel neznamená, že na něm není žádný škodlivý kód ...Naštestí v Linuxu stačí nabootovat z ověřeného LiveCD (např. toho insdtalačního) a zkontrolovat to z něj.Jo, to jo - pokud není nabořené už to instalační CD.
Filtrováním přístupu kNapadnutí běžícího statického jádra, obzlášť se zapnutým filtrováním přístupu k /dev/mem, je totiž tak komplikované, že pokud útočník nemá oravdu eminentní zájem o váš stroj, nejspíš se na takovouto alternativu nepřipravil.No, Grsecurity patche dokážou zachránit den, to jo. Ale stejně je lepší se na to nespoléhat.
/dev/mem
je naštěstí už i v normálních jádrech, mám pocit že od 2.6.35. Defaultně povoluje přístup jen k PCI konfiguračnímu prostoru a nammapovaným IOMEM oblastem, což všem běžným na hardware sahajícím programům typu Xserver musí stačit.
No, nejspíš by šlo upravit jádro tak, aby vracelo nevinně vypadající data i při přímém prohlížení paměti a přímém čtení diskového zařízení, například pomocí virtualizace celého stroje...
if(hddBlockPrefix=="TADYJEROOTKIT") return fakeHddBlock; else return hddBlock;Ok, tohle je jak to rčení s Hurvínkem a válkou. Ale určitě není nutné kvůli tomu virtualizovat celý stroj. Se zbytkem se dá souhlasit.
Tiskni
Sdílej: