3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
A když se tu točí o tý výrobě, tak tam si taky třeba musíte odmyslet to, že teď rve spotřebu nesmysleně nahoru. Ve skutečnosti je efektivita jeho procesu lepší, než to vypadá. Stejně jako AMD zbytečně dělá prasata z Ryzenů 7000 tím, že mají spotřebu 170-230 W, i když by pro ně ideální bylo 65-88 nebo 105-142, tak totéž platí i u Intelu. Taky by to vypdalalo mnohem líp, kdyby Intel použil stejný meze spotřeby jako AMD. Ryzeny teď budou efektivnější, ale efektivita Intelu by pořád byla (kdyby byly použité normální limity spotřeby) ne o tolik horší, takže cajk. Není nezbytný být první, ale být "in the ballpark".Jen drobná poznámka. Pokud u Ryzenů stáhneš maximální možné frekvence, tak efektivita také letí nahoru. Kamarád potřeboval počítat asi před rokem numericky nějaké parciální diferenciální rovnice a nebylo k dispozici nic lepšího než notebook HP s Ryzen 7 5800U. Když se nechal, jak byl, tak nominálně šel notebook na spotřebu asi 30W a větrák byl na maximu. Pokud se stáhly maximální povolené frekvence cca o 20% tak spotřeba byla 15W a větrák téměř neslyšný, při pouhém snížení výkonu o 20%. Evidentně na této frekvenci byl firmware schopen snížit i o něco napětí na procesoru a spotřeba procesoru závisí lineárně na frekvenci, ale kvadraticky na napájecím napětí, takže pokud undervoltneš procesor o 10%, jde spotřeba o 21% dolů. A Ryzeny jsou evidentně stabilní při pomalejších frekvencích i na nižším napětí.
Intel - samotný procesor dokáže jet jen na 1-3W. K tomu je nutné připočítat kolik si veme chipset. U AMD s AM5 je to žalostné. U Intel většina čipsetů má TDP 6W. AMD klidně přes 20W.Ty jo s jakým nastavením BIOSu, paměťma a jakým plánem spotřeby? Ve výchozím stavu procesor při fyzickém měření na 12V kabelu (včetně ztrát na VRM), z kterého se napájí (respektive z kterého by se měla napájet většina jeho bloků, ale teoreticky může ještě něco málo brát na 24pinovém konektoru desky), žere o dost víc. Idle Core i5-13600K: 10,24W (ale 13900K už 21 W). Ryzen 5 7600X: 14 W, R9 7900X: 18,5 W (ale jsou to jenom měřen na 12V, všechny ty procesory mohou brát další příkon na 24pinu).
Ja byl zastancem AMD po dobu 15 let. Nyni jsem zjistil, ze i pres to vsechno je Intel ucinnejsi pro kancelarskou praci a vsude tam, kde je zatizeni pod cca 50%. To proto, ze AMD na desktopech zere kolem 50-60W s poslednimi 7000. Intel realne s Raptor Lake kolem 15W pri Idle, vcetne MB.
Tiskni
Sdílej: