Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
pacman -Rdd akonadi
To je jediná odpověď na celý ten nefunkční balast. Nechápu, jak je možné, že ten paskvil nepomuk/akonadi je už minimálně 3 roky soustavně a nepřetržitě nepoužitelný, protože se kvůli bugům nedokáže ani spustit. Už vůbec mi není jasné, proč se něco takového stále distribuuje jako součást KDE. Jestliže něco nefunguje, mělo by se to buď odstranit nebo opravit, nikoliv vnutit uživatelům, aby se museli dívat, jak to nefunguje, a stále dokola zavírat chybové hlášky sdělující, že to nefungovalo včera, nefunguje dnes a nebude fungovat ani zítra.
Sice na tom kdeco na oko závisí, ale ve skutečnosti není Akonadi potřebné a dá se prostě násilím odinstalovat. Přestane se sice spouštět KOrganizer a KMail, ale to je jedno, protože nic z toho nebylo v KDE 4 nikdy použitelné, takže se bez toho dá snadno obejít.
KMail byl bomba naposledy v 3.5. Od 4.0 dál není schopen podepisovat a šifrovat, tj. stala se z něj nepoužitelná hračka pro děti.
Ale houby.
Já chci standardně používané X.509 certifikáty. Nějakou amatérskou ptákovinu zvanou GPG nechci, na tu s prominutím sere pes. Chci naimportovat svůj kvalifikovaný certifikát, dál pak klasický komerční certifikát od všeobecně uznávané autority a zatřetí certifikát od mé soukromé autority — každý z nich samozřejmě ve čtyřech exemplářích ke všem mým čtyřem mailovým adresám — a pak bez nejmenších problémů šifrovat a podepisovat. (V případě kvalifikovaných certifikátů jen podepisovat...)
Thunderbird vše zmíněné zvládá 100% na jedničku. Nikdy jsem s ním neměl v tomto ohledu problém.
Tak UTFG! Hurá do toho! Jen ať někdo zkusí najít, jak se tohle v KMailu nastaví. Skončí to u pokusu naimportovat certifikáty autorit do Kleopatry, který selže. Pokus naimportovat tam svůj soukromý klíč je už naprosto marný; celý ten shit už 3 roky stále stejným způsobem nefunguje.
Tady je můj veřejný klíč s certifikátem od všeobecně uznávané autority. Zde je veřejný klíč mé soukromé autority a tuhle je můj veřejný klíč s certifikátem od ní. Tak kdo mi pošle šifrovanou a podepsanou zprávu z KMailu??? No nehlaste se všichni. Ani jednu z uvedených dvou možností KMail zkrátka nezvládne!
Používám výhradně KDE a KMail byla aplikace, kterou jsem v KDE 3.x ocenil a která tam ve spojení s Kleopatrou normálně fungovala (včetně podpisu i šifrování). KMail v KDE 4.x je bohužel katastrofa. To je trochu škoda, ale pravděpodobně se s tím nedá nic dělat, ježto léta nahlášené bugy v KDE nikdo neřeší.
Bohužel je to GPG zpráva, nikoliv standardní application/pkcs7-mime. Výsledek je navíc ten, že Enigmail zprávu nepřečte a gpg ani gpgsm ji nedešifruje. Kdyby to byl application/pkcs7-mime standard, přečetl by zprávu samotný Thunderbird bez Enigmailu. Tedy KMail opět totálně zfailoval. Částečný úspěch je, že nějakou šifrovanou zprávu vytvoří, ale kdo ji dokáže přečíst, to mi zůstává záhadou.
V samotném KMailu zprávu nepřečtu, protože Kleopatra nedokáže naimportovat žádný můj soukromý klíč, natož přidat autoritu a označit ji za důvěryhodnou. (Tento stav trvá už víc než tři roky.)
Kdysi jsem si úplně bězně psal šifrovaně a s podpisem (application/pkcs7-mime + běžný X.509 standard) mezi Thunderbirdem a KMailem a nebyl tam ani trochu problém. To bylo v KDE 3.5.x.
Každopádně děkuji za pokus. Potvrdil se tím můj názor, že KMail je pro mě ještě stále nepoužitelný. Ne že by neměl znmenité možnosti konfigurace, ty jistě má, ale je tak zabugovaný, že šifrování zkrátka neumí.
Já jsem se v tom nikdy nevrtal, takže ano, rozbité to je, ale já jsem (si) to nerozbil. Pokud je verze distribuovaná s KDE totálně rozbitá (což je) a nikde není ani howto, jak to zprovoznit, ani byť jen jediná zmínka (včetně screenshotů!) o tom, že by to někomu fungovalo, pak to asi nebudu pouze já, kdo má něco rozbité.
Obě zmíněné patlanice jsou s Akonadi tak úzce provázané, že si je člověk splete velmi snadno. Celý tento bastl by měl někdo buď poslat na smetiště dějin, aby nekazil dojem z jinak znamenitě fungujícího KDE, nebo napřed uvést do použitelné podoby (takové, která je schopná se spustit a opravdu fungovat) a teprve poté vnucovat uživatelům.
Tiskni
Sdílej: