Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Logickym pokračovatelem (a odpovědí na Intel Atom) by mohlo bejt AMD Neo, resp. kompletní platforma Yukon.
nízkou spotřebou (a výkonem)
Tuto formulaci nějak nechápu. Znamená to nízkou spotřebou s nízkým výkonem, nebo naopak nízkou zpotřebou a k této spotřebě dobrým výkonem?
Toz skoooda. Mame ich na sieti celkom dost ako routre, bridge APcka atd. Velmo symaticky hardware ktoreho vykon je na taketo veci priam predimenzovany a to pri celkom zanedbatelnom odbere. Zda sa ze budeme musiet nakupit par kuskov ako servisnu zalohu.
Jaké reálné možnosti teda člověk má, když chce rozumný procesor (a čipset) s nízkou spotřebou (ideálně však aby byl 64bitový, ne nutně x86_64, jistě), a hlavně levný?
Blbost... Deska s 45W AMD procesorem žere míň, stojí zhruba stejně a výkon má mnohem větší... Takže AMD 690G deska = 1500Kč, nejlevnější dostupnej AM2 procesor = 900...
Zkus místo těch tlachů použít google... spousta lidí šla až ke 24W a možná i míň..
Jen pro srovnání, mám desku s chipsetem 690G, dvoujádro AMD 4850e (kam se hrabe atom), Wifi kartu, televizní kartu, velmi neúsporný disk, 2GB RAM.
Zatímco píšu tento příspěvek, wattmetr ukazuje 46W. Anebo klidně 90W, podle situace. Samozřejmě jsem nezapočítal monitor. A modem. A tiskárnu. A repráky. Ta energie není úplně ztracená, pomáhá vytápět místnost (tož pravda, elektřina je dvakrát dražší než plyn).
Člověk se pinoží za každým wattem a pak sedne do auta, které žere desítky kilowattů…
Přesně tak, vrčící lopatky do počítače nepatří. Všechno mám chlazené pasivně.
Na hluk je dost triviální workaround, že se to prostě šoupne někam kde to nevadí (pokud to není skutečně *moc* hluku). Na spotřebu energie bohužel není.
... nevýhodou může být větráček na chipsetu.Vetrak problem neni (da se tam dat lepsi chladic, pripadne velky pasiv), hlavnim problemem je hlavne samotny chipset. Dokud nebudou v prodeji desky s chipsetem Intel SCH US15W ("Poulsbo"), ktery ma spotrebu srovnatelnosu se samotnym Atomem (2.3W), jsou tyhle desky pro opravdu usporne reseni nevhodne.
Tiskni
Sdílej: