Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Tím API odbourali největší problém podpisů (firemní addony které nikdo do addons dávat nechce).
API neřeší nic. Buď to podepisování bude fungovat úplně automaticky (a nejlépe bez poskytnutí celého addonu, jen z hashe) a pak je z bezpečnostního hlediska úplně k ničemu, nebo bude probíhat nějaká kontrola a pak to znamená, že Mozilla Foundation bude muset všechny addony vidět (ve vámi zmíněném případě samo o sobě nepřípustné) a bude rozhodovat, které podepíše (prostor pro cenzuru nepohodlných addonů).
Navíc, nebudou vydávat i developer verzi FF která to hlídat nebude?
Takže ve firmách, kde potřebují používat vlastní interní addon, všichni poběží na development verzích? To bude radosti…
Celé by to mohlo jakž takž fungovat, kdyby umožnili, aby si ve firmách interní addony mohli podepisovat svým vlastním klíčem, který by šlo v rámci firmy nastavit jako důvěryhodný. A totéž by mohl udělat ve své instanci i sám uživatel. Ale obávám se, že podobně jako v případě "public key pinning" je tento model nekompatibilní se směrem, kterým se vývoj Firefoxu v současné době ubírá. :-(
Ještě víc mne ale znepokojují plány postupně zrušit současné API pro extensions a přejít na omezené API kompatibilní s chrome. (V kombinaci s tím vynuceným podepisováním a ověřováním ještě víc.)
about:config
nebo třeba nastavením proměnné prostředí YES_I_AM_AN_IDIOT_WHO_WANTS_AN_INSECURE_BROWSER
. To je mi úplně jedno, ale nechápu, proč by to u standardního buildu nemělo jít vůbec.
V prvni rade chapejte ze Mozilla toto cili na Windows
Že Mozilla cílí všechno v podstatě jen na uživatele Windows, jsem pochopil nedávno, když jsem při hledání, jak Firefox přesvědčit, aby nebránil vytvoření normálního core dumpu, narazil na tento dokument.
Jiste, pokud jste prihlaseny jako admin a radi vam tam pod vasim uctem malware/vir tak jste celkem v haji, ale toto je bohuzel realita spousty windows uzivatelu. Ale prave v tomto pripade je to podepisovani doplnku nejucinejsi.
Tedy aspoň do chvíle, než se malware naučí tu kontrolu zneškodnit… :-)
Tiskni
Sdílej: