Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
A tak všichni spolu, nádech a z plných plic: Linux jde ke dnu!Toto poslouchám už 20 let, co Linux používám. Psi štěkají a karavana jede dál.
Apple reči.
Kdo má něco v hlavě a cení si své svobody má už dávno iPhone.
Já si vždcky myslel že takový to o placenejch shillech je kravina, ale některý chlísty tohohle typu v diskusích mě tada fakt nahlodávají.
I když ono je to asi lépe vysvětlitelný tím, že některý fanouškové sou tak pošahaný, že mají potřebu pro svý bůžky tohle dělat zadarmo :)
Takze asi tak a ted znate pravdu.Když by to byla pravda, tak nemáš potřebu to tak explicitně cpát :D
USB prinesl na desktopy a laptopy prave Apple.Lži, v tý době měly USB i PC desky. To sou kecy, podle wikipedie vyšel v druhý polovině roku 1998 a v tý době měly USB už i PC desky (dokonce i ty, co byly pořád AT). Měl jsem třeba FIC KA-6100 a ta to měla, ačkoliv ani neměla čipset Intel (VIA) a asi to byl levnej šrot. USB měly už desky pro Pentia, takže rok minimálně 1997 a před tím tvým fetišem :)
Vběhne applák do hospody plné linuxáků a zařve: - Víte jaký je rozdíl mezi linuxákem a debilem? - Jaký! - Žádný! - No vždyť proto, máš štěstí...
Jedného dňa Apple rozhodne, že daný systém už nebude fungovať a koniec.
Linuxák v počítačovém obchodě: "Dejte mi tenhle nejlevnějši kejs, k tomu co nejlevnějši mejnbord, nějaký laciný procesor, a nejlevnějši harddisk..." Všechno mu nachystali a nahoru položili krabičku prezervativů. "Co to má znamenat?" "To je pozornost podniku pro takové zákazníky jako jste vy. Abyste se nemnožili."
Hlavne Apple užívateľia hlásaju aká sú elita. Narozdiel od uzavretého MacOS sa na linuxe, pokial je osoba dostatočne zdatná opraviť drobné problémy.
Videl si zdrojové kódy ? Asi nie. Pretože Aplle je uzavretý a Apple všetko zariadi.
Pretože nemá dostatočné technicky zdatných ľudi.
čo si dnes ranajkoval ? Zrejme to bolo niečo čo už nebolo dlho čerstve.
Vybuduj si vlastnú Apple infraštruktúru a neznečistuj siet s linuxovými routrami a inými systémmi.
PodĽa toho, že výrobca má root prístup k zariadeniu si myslím, že Apple je nevhodný do vladných inštitúcii. Jedine by prešiel certifikáciou, kedy podporuje totálne odpojenie od serverov výrobcov. Prakticky totálna izolácia od vplyvu vonkajšieho sveta.
Účel tejto správy na linuxovom portály ?
Částečně souhlasím i nesouhlasím. Linux jsem používal na serverech, osobním i firemním desktopu mnoho let.
Moje osobní zkušenost s Ubuntu na desktopech byla skvělá a osobně se mi Linuxový desktop (téměř jakýkoliv) používá výrazně lépe než MacOS.
Jsem přesvědčený, že linuxový desktop měl skvěle našlápnuto a já jsem se třeba těšil na vzájemné propojení linuxových telefonů, tabletů a desktopů.
Takováto řešení podle mne neměla konkurenci a mohla to být skvělá konkurenční výhoda (když už je v Linuxu problém používat proprietární aplikace, přes které ve firmách nejede vlak). Apple k podobnému modelu dochází až teď.
Ale pak to Mark Shuttleworth zastavil, tyto projekty sice nějak roztříštěně pokračují, ale celková vize je v "pdachu".
Takových "skvělých rozhodnutí" je po cestě ale víc.
Podobně celá řada dřívějších open source projektů, která měla potenciál již nejsou open source.
K tomu pár dalších blbých rozhodnutí jako nedávno s CentOSem,
A teď Linuxový subsystém ve Windows, ale my víme, že....
Takže, proč by to tentokrát mělo být jinak?
Tím končím můj veskrze marný povzdech a fandím všem, kdo se nevzdali.
Tiskni
Sdílej: