Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
A tak všichni spolu, nádech a z plných plic: Linux jde ke dnu!Toto poslouchám už 20 let, co Linux používám. Psi štěkají a karavana jede dál.
Apple reči.
Kdo má něco v hlavě a cení si své svobody má už dávno iPhone.
Já si vždcky myslel že takový to o placenejch shillech je kravina, ale některý chlísty tohohle typu v diskusích mě tada fakt nahlodávají.
I když ono je to asi lépe vysvětlitelný tím, že některý fanouškové sou tak pošahaný, že mají potřebu pro svý bůžky tohle dělat zadarmo :)
Takze asi tak a ted znate pravdu.Když by to byla pravda, tak nemáš potřebu to tak explicitně cpát :D
USB prinesl na desktopy a laptopy prave Apple.Lži, v tý době měly USB i PC desky. To sou kecy, podle wikipedie vyšel v druhý polovině roku 1998 a v tý době měly USB už i PC desky (dokonce i ty, co byly pořád AT). Měl jsem třeba FIC KA-6100 a ta to měla, ačkoliv ani neměla čipset Intel (VIA) a asi to byl levnej šrot. USB měly už desky pro Pentia, takže rok minimálně 1997 a před tím tvým fetišem :)
Vběhne applák do hospody plné linuxáků a zařve: - Víte jaký je rozdíl mezi linuxákem a debilem? - Jaký! - Žádný! - No vždyť proto, máš štěstí...
Jedného dňa Apple rozhodne, že daný systém už nebude fungovať a koniec.
Linuxák v počítačovém obchodě: "Dejte mi tenhle nejlevnějši kejs, k tomu co nejlevnějši mejnbord, nějaký laciný procesor, a nejlevnějši harddisk..." Všechno mu nachystali a nahoru položili krabičku prezervativů. "Co to má znamenat?" "To je pozornost podniku pro takové zákazníky jako jste vy. Abyste se nemnožili."
Hlavne Apple užívateľia hlásaju aká sú elita. Narozdiel od uzavretého MacOS sa na linuxe, pokial je osoba dostatočne zdatná opraviť drobné problémy.
Videl si zdrojové kódy ? Asi nie. Pretože Aplle je uzavretý a Apple všetko zariadi.
Pretože nemá dostatočné technicky zdatných ľudi.
čo si dnes ranajkoval ? Zrejme to bolo niečo čo už nebolo dlho čerstve.
Vybuduj si vlastnú Apple infraštruktúru a neznečistuj siet s linuxovými routrami a inými systémmi.
PodĽa toho, že výrobca má root prístup k zariadeniu si myslím, že Apple je nevhodný do vladných inštitúcii. Jedine by prešiel certifikáciou, kedy podporuje totálne odpojenie od serverov výrobcov. Prakticky totálna izolácia od vplyvu vonkajšieho sveta.
Účel tejto správy na linuxovom portály ?
Částečně souhlasím i nesouhlasím. Linux jsem používal na serverech, osobním i firemním desktopu mnoho let.
Moje osobní zkušenost s Ubuntu na desktopech byla skvělá a osobně se mi Linuxový desktop (téměř jakýkoliv) používá výrazně lépe než MacOS.
Jsem přesvědčený, že linuxový desktop měl skvěle našlápnuto a já jsem se třeba těšil na vzájemné propojení linuxových telefonů, tabletů a desktopů.
Takováto řešení podle mne neměla konkurenci a mohla to být skvělá konkurenční výhoda (když už je v Linuxu problém používat proprietární aplikace, přes které ve firmách nejede vlak). Apple k podobnému modelu dochází až teď.
Ale pak to Mark Shuttleworth zastavil, tyto projekty sice nějak roztříštěně pokračují, ale celková vize je v "pdachu".
Takových "skvělých rozhodnutí" je po cestě ale víc.
Podobně celá řada dřívějších open source projektů, která měla potenciál již nejsou open source.
K tomu pár dalších blbých rozhodnutí jako nedávno s CentOSem,
A teď Linuxový subsystém ve Windows, ale my víme, že....
Takže, proč by to tentokrát mělo být jinak?
Tím končím můj veskrze marný povzdech a fandím všem, kdo se nevzdali.
Tiskni
Sdílej: