MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Souhlas. S pomocí Arch Linux wiki dokáže člověk hodně...
Proti gustu...
V "otevřít s", lze použít jen omezený počet zobrazených v seznamu, vůbec nejde vyhledat třeba v adresáři /usr/bin, a nastavit si ho pak jako výchozí pro konkrétní typ souboru. Chybí už tam možnost otevřít v terminálu pro zobrazenou složku. Určitě to není nic zásadního, ale divím se že to nikomu nechybí.V Ubuntu stačí nainstalovat balíček nautilus-openterminal nebo tak nějak. Tím se do kontextové nabídky doplní možnost otevření terminálu na dané složce. Pokud si nainstalujete nautilus-scripts, máte zase více možností. Sám používám ten nautilus-openterminal a nautilus-image-converter. Vyberu obrázky, kliknu na ně pravým tlačítkem a mohu zmenšovat, otáčet atd.
pacmatic
dle mého skromného názoru do světa (a filosofie) Arch Linuxu nepatří... Že ti nepomohl, mě ani trochu nepřekvapuje.
Může mi někdo vysvětlit proč?
Ubuntu byla moje první distribuce a jediný důvod proč mě Linux chytnul a proč se ze mě nestal někdo alá "Ten linuk je hroznej, neotevře ani .exe a nejsou na něj hry." (Jop, chtěl jsem začít už mnohem dřív než přišlo moje první Ubuntu 8.04, ale poté co jsem si jednou zničil při pokusu o dualboot celou Win partion, mě to nachvíli přešlo). Má naprosto krásnou dokumentaci a podpora ve formě PPA, AskUbuntu atd. je naprosto vyjímečná a ve světě Linuxu nemá konkurenci. A ano, líbí se mi Unity.
Mint prostě neberu, distibuce u které není komunita schopná ani updatovat web je k smíchu. A ostatní? Fedora, která nemá v základu ani Flash a normální ovladače by každého začátečníka naprosto odradila a věci jako Chakra (kterou zrovna teď používám), Arch atd. potřebují prostě ten terminál a to prostě normální uživatel nechce. Ubuntu je pro mě první disto, které instaluji aby se uživatel dobře seznámil s Linuxem, to kam jeho pátrání povede potom je už jeho věc :)
Takže znovu, co jsem řekl tak hrozného, že si zasloužím vaše pohrdání?
a parazituje na debianuNejen na Debian-u, oni vraceji minimalni mnozstvi kodu u klicovych veci a nakonec i jejich Unity je v podstate neportovatelna na jinou distribuci, proste skvela prace.
ubuntu je jen pro zoufalce, co neumi nainstalovat debian. Me hodne vadi, ze canonical v podstate jen vykrada a parazituje na debianu, oni z neho jen berou ale malo, hodne maaalo zase do neho vraci. Pokud se jim podarilo na debianu postavit 'uspesne' distro jako je ubuntu, meli by hosi take prokazat trochu vice vdecnosti projevit ji vuci debianu. Nelibi se mi proste to, ze tu nejtvrdsi praci oddrou lidi okolo debianu a kdyz uz jsou balicky jakz takz pouzitelne, tak je canonical shrabne a nacpe je do ubuntu. To ze zplodili unity ktere stejne nikdo nikde jinde radeji nechce pouzivat je hodne chaba zaplata.Nevím kolik programů jste připravil taky aby mohly být součástí repozitáře Ubuntu. Já ten svůj ano. A aby se tam dostal, muselo to jít přes Debian. Takže jsem první musel udělat balík tak, aby jej vzali v Debianu a pak následně probublal do Ubuntu. Těží z toho i Debian a jeho uživatelé, mají můj program. Takže jak jej vlastně vykrádají? Kdybych udělal jen balík pro Ubuntu a na Debian se z vysoka, byla by to jiná. Mám v devel týmu Ubuntu dva kamarády a oba vylepšují balíky Debianu, opravují chyby v programech, které následně znovu balí pro Debian a Ubuntu to přebírá. Tak Vám teda nevím jak vlastně parazitují. Co by měli tak dělat aby se Vám zavděčili? Unity nechce nikdo používat a ten nikdo=Vy? Ne každému vyhovuje, ale jsou lidé, kterým ano. Třeba mně. Nemám s tím problém. Na nic jiného bych si asi už nezvykl. Možnost vyhledávání a spouštění programů na jednom místě jednou klávesou je naprosto super.
A samozrejme i posldni vec. Fora jsou plne zufalych urvancu kteri vykrikuji ze maji BB, HH, GG a ja nevim co jeste, ale co me je po tom? Proc kua nenapisou ze maji Linux, ubuntu verze 8.04? Ja proste jak nekde vidim dotaz kde je jen BB, HH, GG atd, tak uz dal ani nectu, byt bych treba i umel poradit.Protože se jim název pamatuje lépe než číslo? Označení verze je vykřikování? Takže až někdo řekně, že má Fedoru Rawhide tak vykřikuje a pokud napíše Fedora devel tak je to v pořádku?
"ubuntu je jen pro zoufalce, co neumi nainstalovat debian."
A dál nemusím ani číst...
je naprosto vyjímečná a ve světě Linuxu nemá konkurenci.Arch i Fedora maji velmi dobrou dokumentaci.
Fedora, která nemá v základu ani Flash a normální ovladačeAni Flash .... a co ani jeste? A Ubuntu ma Flash v defaultni instalaci a nebo si ho take musite doinstalovat?
A až na fóru Ubuntu jsem našel lidi co dělali fix do kernelu.Statistiky ohledne prispevku do kernelu mluvi jasne, temer kazdy commit a radek kodu lze dohledat a cisla muzete nalezt treba zde. Canonical neprispiva temer nic, naopak lide od Redhat/Fedora patri k nejvetsim prispevatelum.
Ne, stačí zapnout FF a přes něj doinstalovat = zvládne i totální idiot. Ve Fedoře? Juchůůů, Google a přidání repa a až pak instalace :)A to je problem? Oneclick instalaci zvladalo OpenSUSE mnohem drive nez vase Ubuntu.
A ono vůbec, zavděčit se všem asi nejde, přednedávnem tady někdo psal jak je hrozný, že Red Hat Linux jenom vysává a přispívá jenom když se něco rozbije.Radky kodu mluvi jasnou reci a nejedna se jen o bugfixy. Smutnou realitou je ze i Microsoft prispivam kodem vice nez cele *buntu. Nerikam, ze *buntu jsou spatne distribuce, ale chovani Canonical-u je bidne.
Sám čekám na zlepšeníTo nekteri z nas jiz mnoho let.
třeba do Waylandu přispívají jako o život.Zajimalo by mne o jaky zivot a do jake repository, protoze sem to moc nevypada; tim netvrdim, ze nedelaji nic. Ja vnimam jako problem to, ze prispevek Canonical objektivne naprosto neodpovida jejich uzivatelske zakladne a tomu co berou a ze technicky se vezou prevazne na zadech neboheho Debianu a ostatnich. Pokud jim mam dat kladne body, tak je to popularizace Linuxu, diky ktere pritahnou i lidi jako jste vy.
BTW nesmazal pak náhodou Linus ty věci od MS z jádra kvůli tomu, že se o to vůbec nestarali?Ne.
každý půlrok ty útrapy, co si kolegové s Fedorou užívají,Muzete byt konkretnejsi jake utrapy maji? Pouzivam Fedoru od verze 1 a rad bych si ujasnil jak jsem vlastne trapen.
Gentoo
Arch
Slackware
Možná je to tím, že se stále ještě neorientuji ve fdisk
dále v flags
a kompilaci ze zdrojových kódů. A že si nepamatuji jak se pořádně pracuje s links
wget
a že si stále nedokážu představit například u gentoo, kam se ksakru uloží ta stage3
když ji stáhnu a kde mám pak hledat ty soubory z rozbaleného portage.
dále v flagsFlagy jsou zdokumentované a první instalace by se určitě dala dělat s výchozí konfigurací.
A že si nepamatuji jak se pořádně pracuje s links wget a že si stále nedokážu představit například u gentoo, kam se ksakru uloží ta stage3 když ji stáhnu a kde mám pak hledat ty soubory z rozbaleného portage.Podle gentoo handbooku jde celé gentoo úplně v pohodě nainstalovat. Jediný problém nastává, když se člověk snaží postupovat bez dokumentace. Ale to není ani problém gentoo, ani problém nedostatečných technických dovedností, ale je to problém arogance a přílišného sebevědomí. Vím, o čem mluvím :).
+1
Jinak bych dodal, že se mi velmi líbí filozofie Arch Linuxu. Tzn. snaha nekomplikovat věci. Např. snaha vyhnout se dodatečným patchům apod.
A možná se budete divit, ale mně Arch připadá mnohem jednodušší než třeba Ubuntu. Narozdíl od Ubuntu, které se snaží udělat maximum věcí automaticky, Arch Linux většinu věcí nechává plně na člověku, který ho spravuje. A ten dotyčný člověk se díky tomuto víc o Linuxu naučí.
Přesně tak!
Tiskni
Sdílej: