Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Asus vidí úspěch svého Eee PC a proto má v plánu uvolnit celou řadu linuxových počítačů: E-DT (desktopový počítač), E-TV („více než jen 42" televize“) a E-Monitor (odpověď na výrobky jako Apple iMac). Tyto novinky by se měly objevit v průběhu tohoto roku a předností opět bude nízká cena.
Tiskni
Sdílej:
s bazarovym notebookom??? a kdo to porovnával s notebookem z bazaru? Tohle je z druhé ruky, né vyrabovná kastle bez baterky z německa
Je tam slot na SD kartu - kludne 16GB.To je pravda, to je opravdu výhoda. Můžeš jich mít v kapse neomezenej počet a vzhledem k jednoduchosti jejich záměny ve čtečce, se i kapacita disku stává neomezená
Bluetooth do PCMCIAjá bych tam nechtěl dávat bluetooth, PCMCIA port by se hodil (kvůli rozměrům samozřejmě blbost) na kartu s mobilním gprs internetem. Vbudovaný bluetooth by byl ale super na net přes gsm telefon, škoda, že to tam nedali.Já když jsem to viděl poprvé, taky jsem s toho byl nadšenej, ale časem, když jsem si to půjčil a vyzkoušel, nadšení opadlo, právě kvůli těmto detailům...
Základem je kernel fungující na bázi preemptivního plánování, který se nazývá “Exec”, a který podporuje abstrakci unikátního hardwaru, diskový operační system “AmigaDOS”, rozhraní pro programování aplikací “Intuition” a uživatelské grafické rozhraní (GUI) “Workbench”. Nechybí samozřejmě ani příkazová řádka. AmigaOS se chová jako realtimový systém, přestože takový není. Používá tak propracovaný multitasking, že dosud zůstává nepřekonán - nenajdete operační systém s tak kvalitním víceúlohovým prostředím (velmi blízko je například BeOS, AtheOS nebo QNX, jsou však o hodně mladší a stále na AmigaOS nemají).
Eee PC len zapne a vsetko fungujeVelorex, otočim klíčkem a taky jedu... Ale použitelnost?
Někteří asi nepochopili, že Asus eee není pro ně, ale pro lidi jako já. Pomalu uvažuju, že zrušim nb (nx7400 s Core solo) a nahradím ho velkým PC (doma desktop už mám) na koleji a eeečkem do batohu. A to je moje NXo jedno z těch lehčích. Jde o to, že tahle malá mrcha je mnohem skladnější, kdo má ve vlaku často 15.4" notebook na klíně tak ví. Eeečko je v dnešním světě, kdy chtějí lidi za co nejméně co nejvíce a dělají nelogické ústupky, něco vynikajícího. Doufám, že se toho chytí i ostatní firmy a budem si moc vybírat. Pokud to budou prodejci prodávat jako televize/radia/pračky bude to super, protože nikoho nebude zajímat co v tom jede za OS. Pokud se to ovšem zařadí mezi notebooky s nulovou propagací tak že o to nikdo ani nezakopne, tak se to u nás asi moc nechytne :( Každá lama co jde kupovat notebook kouká na rychlost,disk a procesor, zbytek ji nezajímá... jojo, windowsy hold potřebují výkon a Bill lidi naučil, že potřebují windowsy.
Za 7-11" nb se dneska platí v desetitisících a pokud jde o výdrž na baterky tak to není nějak slavný (Eee je lepší průměr). Proto není eeečku co vytýkat naopak...