Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Změny v dostupnosti LTS verzí jdou úplně mimo ten projekt, to je maximálně problém distribucí. Dokonce bych řekl, že z hlediska Audacious jsou ty změny pozitivní, protože budou nutit distribuce mít novější QT, což pro Audacious bude znamenat nutnost podporovat méně obsolete verzí QT.
Že by je to mrzelo se neobávám. Rozdíl v kvalitě QT a GTK je obrovský, zvlášť pokud jako Audacious projekt míří i na jiné platformy než Linux. U jiných významných projektů, které tímto směrem v nedávné době migrovaly jsem žádné sypání si popela na hlavu nezaznamenal (opačným směrem nemigruje nikdo).
[...]Rozdíl v kvalitě QT a GTK je obrovský[...]U jiných významných projektů, které tímto směrem v nedávné době migrovaly[...]osobne nevidim kvalitu pri vyvoji, ale pri pouzivani mi sedi GTK aplikace a/v GTK prostredi mnohem vice... z Qt pouzivam minimum app ktere nemaji (pro me)vhodnou alternativu v GTK (...
Wireshark, Subsurface, ... Prakticky každý půl rok se nějaká objeví, protože v zásadě stále platí všechno zmíněné zde.
Pokuď někdo používá Gnome nebo jiný GTK-based desktop, dá se samozřejmě náklonost k GTK aplikacím předpokládat, ale takoví lidé jsou z hlediska jakékoliv uživatelské (GUI) aplikace zcela nezajímaví, protože 80% uživatelů má Windows a 15% OS X. Což ten efekt ještě zvyšuje, protože nikdo příčetný nealokuje prostředky aby ten program hezky zapadal do poloviny desktopů na platformě s <5% uživatelů. Pokuď tedy ta platforma není jeho osobní platformou, ale u QT vývojářů GNOME obecně moc nefrčí.
Další známé příklady jsou Audacious, pod kterým tu diskutujem a již zmíňené LXQT. Nevedu si žádnej seznam, ale odhadem tak ty 2 aplikace ročně zaznamenám. Ono je třeba s uvědomit, že přechod GTK->Qt znamená celou aplikaci kompletně přepsat, což u aplikací s roky vývoje děláš opravdu pouze v "krajní nouzi".
Jak už jsem říkal, přepsání celé aplikace je poslední zoufalá možnost, když vývojáři narazí na neřešitelné problémy, těžko z toho bude nějaký "trend". Přesto ale tuto cestu očividně mnohé "dospělé" aplikace podstupují, což značí to, jaká je GTK pro vývojáře aplikací katastrofa (ať už překážkami při vývoji, nebo výsledkem). Pokuď je ovšem cílem aplikce pouze GNOME (či jiný GTK-based) desktop, je prostě z podstaty toto peklo zároveň i optimálním řešením. V případě, že na to máte rozpočet jako vlajkové lodi GTK na Linuxu - Chrome a Firefox, můžete ještě zvolit třetí cestu - GTK pro GTK desktopy (tady vás zase netrápí ty promile QT desktopů, protože všechny korporátní desktopy jsou GTK) a nativní GUI na ostatních platformách.
[...]Přesto ale tuto cestu očividně mnohé "dospělé" aplikace podstupují[...]jen bych tedy vynechal to "mnohe", protoze i vcetne tech nedospelejch sme se dostali k poctu na prsty ruky jednoho cloveka
Tiskni
Sdílej: