V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vzhled Qt a KDE aplikaci je stejny (aspon teda kdyz je KDE nainstalovane zaroven s Qt). Prenositelnost je zatim lepsi ciste Qt, KDE ale taky prestava byt problem. Obecne kdelibs jsou z velke casti Qt+neco malo navic - predevsim integrace a je to takova symbioza. Jinak Phonon se dostal do Qt, pokud to ma trosku delat s HW, je fajn Solid, fakt proste zalezi na tom, co clovek potrebuje a podle toho voli. Jo a malem bych zapomel na CMake (ale ten jde samozrejme naroubovat i na Qt a QMake je taky pouzitelny a jednodussi).
Ciste Qt byvaji rychlejsi, ale zase jim chybi integrace s KDE a nektera funkcnost, ktera je bezna pro KDE ala kio slaves atd.
proc automaticky autor prispevku predpoklada, ze zname k9copy? To je tak tezke, napsat do popisu, ze je to program na kopirovani dvd? )-;
Zrejme to nutne je, protoze v sekci software je napsane jenom to, ze je to klon programu k9copy a uz tam neni napsane, ze to je program na kopirovani dvd. Kdyby to tam bylo napsane, tak bych se neptal. V sekci software neni prostor na komentare. Jinak bych se zeptal primo tam.
No a kdyby jsi nebyl tak líný a kliknul ještě na k9copy tak se dozvíš:
K9copy je program pro vytváření záložních kopií DVD. Je skvělou alternativou k dvdshrinku (no, možná by se dalo poslední dobou říct, že dvdshrink je špatnou alternativou ke K9copy).
Případně google snad používat umíš.
No a kdyby jsi nebyl tak líný a kliknul ještě na k9copy tak se dozvíš:
Ale ja nejsem liny kliknout na dalsi odkaz, jenom mi prijde stupidni popsat treba Gnome slovy "Gnome je program, ktery dela to stejne co KDE jenom je zalozene na GTK", daleko smysluplnejsi mi pripada napsat "Gnome je okenni manazer zalozeny na GTK. Nejedna se o fork KDE".
Případně google snad používat umíš.
Potom je zbytecne do zpravicky davat jakekoliv odkazy, kdyz si to stejne musim vygooglovat.. )-;
Gnome je program, ktery dela to stejne co KDE jenom je zalozene na GTKTvé srovnání má velký nedostatek. Je totiž úplně špatně. Píšeš o zcela odlišných prostředích - analogické by to bylo, pokud by Gnome bylo odlehčenou verzí KDE. Ono ale není. A já nepíšu, že backlite dělá totéž, co DVDShrink, jen je založen na Qt4. Píšu, že backlite je odlehčená verze programu K9copy, která nevyžaduje žádné KDE knihovny. Rozumíš? Je to verze K9copy, není to jiný program se stejnou funkcí.
Prikladu se da najit spoustu Ubuntu vs Xubuntu, Ubuntu vs Debian, atd.
Ja plne rozumim tomu, ze K9copy a backlite jsou nejak spriznene, ale uz podle nazvu jsou to 2 odlisne programy. To co mi tak strasne vadi je to, ze nepopisujes co program dela, ale rikas ze dela to stejne co jiny program.
Takze znovu: backlite dela to stejne co K9copy a DVDShrink je spatny popis. Backlite je program na kopirovani DVD je dobry popis. Co je na tom tak tezkeho?
Bylo to samozrejme mysleno pro popis software v sekci software, u zpravicky je to uplne jedno.
Jestli chces muzu poskytnout jeste jeden priklad, na kterem urcite to ocenis vysvetleni nez prirovnani..
Spatne: SURF dela velmi podobnou vec jako je SIFT.
Dobre: SURF je Speeded Up Robust Feature, coz je priznak, ktery se da ziskat z obrazu a je pomerne dobry pro vyhledavani v obraze podle jeho obsahu.
rikas ze dela to stejne co jiny program.Ale já nepíšu, že "dělá to stejné, co jiný program". Píšu, že je to odlehčená verze jiného programu. A ten jiný program už existuje dostatečně dlouho, stále se vyvíjí a je obsažen ve většině distribucí. Navíc popis "Jedná se o odlehčenou Qt4 verzi programu K9copy, která nevyžaduje KDE knihovny" mnohem lépe definuje o co se jedná, než popis "Backlite je program na kopirovani DVD", který obsahuje jen zlomek předešlé informace.
Navíc popis "Jedná se o odlehčenou Qt4 verzi programu K9copy, která nevyžaduje KDE knihovny" mnohem lépe definuje o co se jedná,
Spousta informaci, dokonce mam i prestavu jak moc jsou ty programy rozdilne.
než popis "Backlite je program na kopirovani DVD", který obsahuje jen zlomek předešlé informace.
Ale presto, mene je nekdy vice.
What ever... chybny popis jsem opravil.
Tiskni
Sdílej: