Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Ne tak úplně. Pokud začnou vznikat aplikace založené na message passingu a levných procesech, které spolu pomocí těchto zpráv komunikují, tak to naopak dává smysl. Když si představím třeba Cell v tomto režimu... Ta propustnost by mohla být velmi slušná.
To nevypadá na NT. Tipnul bych, že je to odvozeno linuxu nebo se inspirovali již někde, proto open source licence. Vývoj zbrusu nového jádra, to je práce na roky.
new research operating system being built from scratchKromě toho na tom nespolupracují s Microsoftem, ale s Microsoft Research.
ale sak aj to microsoft research ma v nazve microsoft, tak komu to bude sluzit? hadam nie komunite, mrkvosoft pocka kym kernel dozreje do stabilnej fazy ako hruska na strome, oberie strom, a plody prace komunity uzavrie restrikcnou licenciou... kazdopadne ale napad dobry....
mrkvosoft pocka kym kernel dozreje do stabilnej fazyA proto už pět let vyvíjí Singularity…
Tak vývoj a ladění potrvá ještě řadu let. Konkurence pochopitelně nebude čekat. Kromě toho lidí, kteří skutečně umějí psát multivláknový SW je jako šafránu, taky proto Vista vypadá podle toho. Pochopiteně linuxové distribuce taky. Obecně železo je vytíženo na 5-15%.
Tiskni
Sdílej: