V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Presne, ta cena to proste zabiji.
Přitom odpověď na read packet je asynchronně odesílaná jako další samostatný paket. Celá zpráv je na x86 několikrát přebalovaná, sériové DMI, chipset, pak se teprve balí na PCIe, a i samotná zpráva na PCIe je balena do třech vrstev, fyzická vrstva s hlavičkou na synchronizaci a kódováním 8 na 10 nebo 128 na 130 s řídicími symboly. Pak vrstva linková s LCRC, pak vlastní data, která mohou být chráněná ještě dalším CRC. Více Wikipedie nebo nástin z přednášky našeho předmětu okolo slide na straně 54.
https://cw.fel.cvut.cz/wiki/_media/courses/a0b36apo/lectures/05/a0b36apo_prednaska05_io_01.pdfTechnologie je to krásná, ale je to spíš síť, která není moc plánovaná na to, že CPU nepřerušitelně čeká přímo na odpověď, hypertherading ho snad využije alespoň pro jiné vlákno. Pokud CPU jen připraví deskriptory a odstartuje zpracování na kartě, a ta si z hlavní paměti data dotahuje a ideálně při vetší zátěži negeneruje ani IRQ (NAPI - New network polled API), tak je to z hlediska propustnosti ideální. I když i tak zase budou latence a brzdění karty latencí PCIe. Ale pokud tahá data po velkých blocích, tak je to OK.
Naopak takový CoreNet z T4240 slibuje 1.6 Tbps propustnost při propojování periferií. To je (s odpočtem overheadu) 1000x více než PCIe 1x. Přitom je možné pro clustery CPU a i periferií nakonfigurovat koherentní přístup k datům => při předávání bufferů mezi CPU a periferiemi není potřeba používat speciální instrukce pro synchronizaci/invalidaci cache. To na většině jiných ARM čipů potřeba je, na x86 ne ale tato agregovaná propustnost je opravdu děsivá a paralelně musí probíhat desítky a možná stovky přenosů. PCIe linky jsou po celou dobu i třeba dlouhého přenosu pro všechny další blokované - sice je to point to point, ale třeba přes DMI jde nakonec vše co jde směrem k periferiím. AXI jsem moc nestudoval, ale stejně jako AMBA a další je to v podstatě popis nějakého interface v HDL pro iniciátory a příjemce přístupů a mezitím je propojovací matice.
I jen takový jednoduchý Cortex-M4 LPC od NXP používá matici s dostatečným počtem propojů, že při správném rozdělení bufferů do bloků paměti může naráz CPU číst instrukci z Flash, data ze SRAM, USB přenášet za další oblasti SRAM a třeba ETHERNET z třetí a vzájemně se neblokují. Nastavení pinů je možné přes registry set a clear, CPU nabízí atomické bitové operace atd. Tedy i CPU za pár stovek nejvýkonnější PC při jednoduchých operacích čtení, zpracování a nastavení pinů předčí.
Tiskni
Sdílej: