abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13 s kódovým názvem Trixie. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:55 | Zajímavý software

    WLED je open-source firmware pro ESP8266/ESP32, který umožňuje Wi-Fi ovládání adresovatelných LED pásků se stovkami efektů, synchronizací, audioreaktivním módem a Home-Assistant integrací. Je založen na Arduino frameworku.

    Indiánský lotr | Komentářů: 0
    8.8. 15:33 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.8.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    8.8. 14:22 | IT novinky

    Herní studio Hangar 13 vydalo novou Mafii. Mafia: Domovina je zasazena do krutého sicilského podsvětí na začátku 20. století. Na ProtonDB je zatím bez záznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    8.8. 13:22 | IT novinky

    Operátor O2 má opět problémy. Jako omluvu za pondělní zhoršenou dostupnost služeb dal všem zákazníkům poukaz v hodnotě 300 Kč na nákup telefonu nebo příslušenství.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    8.8. 05:55 | IT novinky

    Společnost OpenAI představila GPT-5 (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    8.8. 05:00 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) červencová aktualizace aneb nová verze 1.103 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.103 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 17:33 | IT novinky

    Americký prezident Donald Trump vyzval nového generálního ředitele firmy na výrobu čipů Intel, aby odstoupil. Prezident to zdůvodnil vazbami nového šéfa Lip-Bu Tana na čínské firmy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    7.8. 16:55 | Nová verze

    Bylo vydáno Ubuntu 24.04.3 LTS, tj. třetí opravné vydání Ubuntu 24.04 LTS s kódovým názvem Noble Numbat. Přehled novinek a oprav na Discourse.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.8. 16:44 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.89.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (47%)
     (20%)
     (4%)
     (5%)
     (3%)
     (1%)
     (1%)
     (18%)
    Celkem 320 hlasů
     Komentářů: 23, poslední 4.8. 13:01
    Rozcestník

    Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3

    Berkeley DB je databázová knihovna, která poskytuje rychlé rozhraní pro přístup k položkám klíč/hodnota. Firma Oracle, která koupila původního vývojáře SleepyCat, s novou verzí 6.0 provedla přelicencování na Affero GPL v3. Tento tah na zbavení se proprietárních uživatelů (čti donutit je zakoupit si komerční licenci) bohužel ve velkém ovlivní také svobodný software, neboť AGPLv3 je v podstatě kompatibilní pouze s GPLv3. Debian vývojáři nyní diskutují nad tím, co s nastálou situací udělat. Jedno je již jisté – Berkeley DB 6.0 se nikdy nestane standardní knihovnou a Debian alespoň prozatím zůstane u verze 5.3 (nebo stávající 5.1). Jako zajímavá moderní alternativa se ukazuje OpenLDAP Lightning Memory-Mapped Database, která je již některými projekty podporována.

    2.7.2013 16:49 | Foo Bar | Komunita


    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    Komentáře

    Vložit další komentář

    2.7.2013 17:09 mrv
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Firma Oracle
    Děkuji, strčte si to někam
    2.7.2013 19:08 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    A přečetl jste si obsah té zprávičky? A hlavně ... pochopil jste ho?

    Řekl bych, že najdete jen málo linuxových systémů, kde by tato knihovna nebyla nainstalována. Tudíž dopady takovéto změny nejsou stejné jako, když změní licenci libferdamravenec, kterou používají celkem dva lidi...
    2.7.2013 19:29 mrv
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Četl jsem tu diskuzi a stojím si za svym, Oracle je MOR
    3.7.2013 07:08 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Ano, to jsem se v té zprávičce snažil říct, proto nechápu Vaši reakci.
    3.7.2013 10:04 mrv
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    To se se zprávičkou už nesmí souhlasit?
    2.7.2013 19:32 chrono
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Veľa projektov ešte stále nepoužíva ani BDB 5, takže zmena licencie verzie 6 momentálne až tak veľký problém nie je.
    3.7.2013 07:13 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Posledni nekompatibilní verze byla BDB3. Verze 4.x, 5.x a 6.x jsou pouze náhodná čisla.

    Kdo myslíte, že bude ke starým verzím dělat support? Oracle to nebude.

    Strčit hlavu do písku v době, kdy je dost času na to vyřešit celou situaci v klidu, je to nejhorší možné řešení.
    3.7.2013 08:38 blb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Je to jako kdyz vam odejde z firmy klicovy clovek. Pokud jste to delali dotez dobre, tak to sice stoji prachy a usili, ale v podstate je to krotk k dalsimu levelu.

    Ozdravny proces, ktery boli, ale skoro vzdy ma sladky plod ve forme vetsi nezavislosti a vedomi, ze priste uz to nebude tak tezky.
    3.7.2013 11:34 onovy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    takze fork berkeley db 5.3, podobne jako mysqlu? a nebo radeji prejdeme na redis? :)
    3.7.2013 12:40 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Hádám, že lidi o BSD nakonec něco forknou, ale kdo ví...

    Každopádně (podle toho, co vím o něm vím), tak redis není vhodná náhrada (je to vždy klient/server).
    3.7.2013 12:28 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    I když si rozhodně nedělám iluze o přátelskosti Oracle k opensource, tak nevidím podstatu problému. (Což je jistě tím, že mi unikají detaily jednotlivých licencí a jejich rozdíly. Ale takových je více a jistě by mne i je potěšilo trochu obšírnější vysvětlení.) Jaké faktické důsledky má licence Affero GPL v3 pro navazující projekty? Jaký je rozdíl mezi AGPL v3, GPL v3 a GPL v2? A pod jakou licencí je vlastně Debian? Děkuji.
    3.7.2013 16:25 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Nebude se moci pouzit s GPLv2 a v1 aplikacemi, takze se tim odstrihne znacna cast SW v distribucich.
    4.7.2013 08:47 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Nejenom GPLv2-, ten seznam je mnohem delší...

    Taková malá analýza první úrovně závislostí: http://lists.debian.org/debian-devel/2013/07/msg00140.html

    A samozřejmě musíte projít celý strom až nahoru (a ještě se v každém bodě zastavit a říct si, jestli se to propaguje dál nebo ne).
    4.7.2013 08:58 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Debian jako celek není pod žádnou licencí.

    Berte to tak, že jsou licence kompatibilní s GPL a licence nekompatibilní s GPL. Pokud chce projekt s GPL-nekompatibilní licencí použít knihovnu pod GPL licencí, tak má smůlu.

    AGPLv3 je ještě více striktní než GPLv3 a požaduje po projektech, které mají síťové rozhraní, aby nabízely ke stažení zdrojáky sebe sama (licence byla primárně dělaná pro webové projekty). A jelikož je rodina licencí GPL dědičná a FSF je toho názoru, že i přilinkování knihovny je vytvoření odvozeného díla, vztahují se podmínky na všechny projekty níže ve stromu závislostí.

    Pro dodržení podmínek licence by pak např. DNS server, který jako jeden z backendů používá Berkeley DB, musel nabízet např. dotaz "dig CH TXT sources.bind.", kde by byl minimálně odkaz na stažení zdrojáků (v absurdním případě by přes AXFR nabízel stažení celých zdrojáků v DNS zprávách :)).

    Oracle prostě tak dlouho vybíral licenci, která by natolik zatížila uživatele této knihovny, aby si raději koupili komerční licenci, až vybral AGPLv3, a ještě se teď bude tvářit jako hrdina, že je to přece OSI licence.
    5.7.2013 00:59 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Děkuji. To z kompatibilitou z GPL licencemi jsem chápal a tuším právě nekompatibilita licence je hlavní důvod nezačlenění jinak skvělého ZFS. Ale licence s označením GPL, jsem chápal, jako do značné míry vzájemně kompatibilní. S tím, že jsem měl za to, že vlastně ty verze inkluzivní (v restrikci omezení zdroje) a produkt používající více modulů s různými verzemi musí mít tu nejvíce restriktivní. Proto jsem trochu nerozuměl co je za problém z licencí, která je vlastně také GPL.

    A tohle znamená, že AGPLv3 je tak moc přikazující, že její použití na jakýkoliv nízkoúrovňový modul vlastně vyrobí problém pro všechny závislé moduly (protože síťově v současnosti komunikuje kde co.)

    No Oracle jde jedině o maximalizaci jeho zisku.
    3.7.2013 15:06 nyan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    No boze, to je skody. Existuje tintilion *DBM projektu, a pravdepodobne vsechny jsou lepsi :-) (spousta problemu s rpm je zpusobena prave idiotskym bdb...)
    4.7.2013 08:42 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Tak řekněte aspoň jednu, která je drop-in replacement... :)

    A když ne, tak řekněte aspoň jednu, která je v dostatečně robustní a zároveň stabilním stavu, aby se dala použít.

    Jo a předtím si přečtěte třeba tohle: http://www.anchor.com.au/blog/2013/05/second-strike-with-lightning/

    Takovou, která by měla všechny ostatní vlastnosti Berkeley DB (journal, HA, ...) po Vás chtít nebudu, protože to většina projektů nevyužije.

    Začít můžete klidně tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Dbm
    4.7.2013 13:16 Ivan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    V pripade OpenLdapu je jediny pouzitelny replacement MySQL - pouzita jako key-value storage. Takze asi tak.
    4.7.2013 13:25 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    V případě OpenLDAPu naopak vznikla použitelná alternativa lmdb, která by mohla fungovat jako vhodná náhrada za bdb. Až se teda trochu učeše, dostane SONAME, atp.
    4.7.2013 08:29 asfgafdg
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    GNU jsou totalitni sraci kdyz je vubec napadlo udelat nejakou takovou totalitni licenci. fasisti to sou.
    4.7.2013 08:36 fawgfta
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    GPL je nejlepší věc, která se vyskytla v IT. Táhni do hajzlu parazite.
    4.7.2013 08:43 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Nevím, proč nadáváte na FSF, když je tady jasně na vině Oracle a jeho vyděračské praktiky...
    4.7.2013 08:47 Foo Bar | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Berkeley DB 6.0 vydána pod licencí AGPLv3
    Jinak tohle tady doporučuju k přečtení, obzvlášť část týkající se bodu c):

    http://lists.debian.org/debian-devel/2013/07/msg00121.html

    Založit nové vláknoNahoru


    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.