Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
VUSec (Systems and Network Security Group at Vrije Universiteit Amsterdam) zveřejnil informace o bezpečnostní chybě CVE-2019-11184 pojmenované NetCAT (Network Cache ATtack). Útočník může zneužit DDIO (Data-Direct I/O) v procesorech Intel například ke vzdálenému čtení stisků kláves v SSH, viz videoukázka na YouTube.
Tiskni
Sdílej:
$ cat /proc/cpuinfo |grep bugs bugs : cpu_meltdown spectre_v1 spectre_v2 spec_store_bypass l1tf mds swapgs
UUoC vzniká logicky z „cat soubor... sakra to je dlouhé, ještě potřebuju grep/less - šipka nahoru, |grep aaa“.
cat subor
Potrebujem grep?
grep aaa !$
Ale je pravda, ze aj mne pride prirodzenejsie proste stlacit sipku hore a pridat grep. Ale !$
je super ked ten prvy prikaz potrebujes nahradit uplne.
less path
Ah on je to adresar..
ls !$
+1
A ještě doplním jeden důvod: UUoC je použito záměrně, protože lépe vyjadřuje tok dat zleva doprava – takže posloupnost příkazů lze číst přirozeně, aniž by člověk musel skákat očima po řádku, aby zjistil, co to dělá a kde se data berou.
cat
em udělá mnohem snáze.