Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
[Unit] Description=First test service [Service] Type=forking User=lancer ExecStart=/usr/bin/tmux new-session -s test1 -d ExecStop=/usr/bin/tmux kill-session -t test1 [Install] WantedBy=multi-user.target
sudo systemctl enable --now tmux.service
screen
u.
A ty upgrady/instalace, tak ty se snažím dělat, aby se to dalo spustit znovu (podobně jako se o to snaží ansible)Idempotence je fajn a pokud jde o nějaké malé rychlé změny, tak ať se to klidně pustí celé znova. Ale když ta úloha trvá hodiny, tak to fakt nechci pouštět znovu, jen proto, že někde spadlo spojení k terminálu.
tak ať se to klidně pustí celé znovaAno, jedna data, jedno opakování a potom chyba do logu. Služba se vypne. Tmux/screen je super, jen na ty logy. Může běžet nonstop.
Nejaci mozkovi giganti ze security vymysleli, ze vas odpoji od serveru pokud nejste minutu aktivni.To je dost otravné. Ale někdy to sleduje aktivitu v obou směrech, takže pro udržení spojení stačí spustit třeba
top
nebo watch date
.
To je dost otravnéJo, tohle mě štve ze všeho nejvíc. Sice jsou karty, ale v krizi bez karet se stejně nikam nejde dostat. Hesla se mění na každé připojení, a jsou tak dlouhá, že jenom to správně ručně napsat trvá cca 20minut. Mezitím, server stojí. Zbytečná komplikace. Tmux/screen je tiše tolerován a sledován. Tohle je super v případě, že je vše kolem plně automatické. Takže jednou za 20 let to jde opravit i ručně. Ale ne každý den.
Nejaci mozkovi giganti ze security vymysleli…Mimochodem, tady pozoruji podobný jev jako třeba u pedofilů – když se navrhne nějaké opatření „proti zneužívání dětí“, tak si málokdo troufne proti tomu protestovat. A v IT zase projde kdejaká pitomost vymyšlená ne zcela kompetentními lidmi, jen díky tomu, že je to v zájmu „počítačové bezpečnosti“.
nemusím se pořád přihlašovatPřemýšlím, co je na přihlašování tak hrozného, když může člověk použít SSH klíče (případně jsem viděl i funkční přihlašování na SSH přes Kerberos)… Ten Screen mi přijde nejužitečnější tam, kde hrozí odpojení od rozdělané práce a přerušení úlohy. Případně na správu více „oken“ na jedné obrazovce (ale to má od dob vynalezení X11 menší význam).
Tiskni
Sdílej: