Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
1) se divim ze to ma ms zapotrebi
2) proc to nedelali primo ale takhle slozite?No to se mi nějak nezdáJo, to se ti opravdu nezdá. Je to realita.
+1 , vydelavaji mu jen dve divize ... Windows a office ... a i ty zacinaji mit problem s nastupem online variant officu a Androidu/OSX/ChromeOS...
OSX má celkem zanedbatelný poměr na trhu s OSV USA má jablko kde kdo.
Ale stejně mi to vrtá hlavou, jak někdo může vědomě nechat Microsoft sledovat to co hledá na Googlu i s výsledky. Mně to smrdí.Třeba proto, že tím chce přispívat na kvalitu vyhledávání Bingu a sám to pak ocení až na něm bude hledat (resp. ocení, že hodně ostatních lidí se zapojilo taky). Spousta lidí Microsoftu věří a nepředpokládá, že jejich data nějak zneužije. Někdo kupodivu třeba je ochotný přispět na to, co rád používá, aby to bylo kvalitnější. V open-source světě je tohle naprosto běžné, tak se divím, proč tady je ti to tak proti srsti.
11. Licence k Vašemu Obsahu 11.1 Autorská práva k Obsahu, jenž poskytnete, odešlete či zobrazíte ve Službách nebo jejich prostřednictvím, a veškerá jiná práva, která Vám již náleží, zůstávají Vám. Poskytnutím, odesláním nebo zobrazením obsahu udílíte společnosti Google časově neomezenou, neodvolatelnou, bezplatnou a nevýhradní licenci platnou ve všech zemích světa, která ji opravňuje reprodukovat, přizpůsobovat, upravovat, překládat, zveřejňovat, veřejně předvádět, veřejně zobrazovat a šířit jakýkoliv Obsah, který poskytnete, odešlete či zobrazíte ve Službách nebo jejich prostřednictvím. Tato licence je udílena výhradně k tomu, aby společnost Google mohla zobrazovat, šířit a propagovat Služby, a může být ve vztahu k určitým Službám odvolána jak je to stanoveno v příslušných Doplňujících podmínkách. 11.2 Souhlasíte s tím, že tato licence zahrnuje rovněž právo společnosti Google poskytovat takový Obsah dalším společnostem, organizacím či osobám, s nimiž společnost Google udržuje vztahy za účelem poskytování společných služeb, a využívat takový Obsah za účelem poskytování takových služeb.By mě zajímalo, kolika lidem používání datových služeb Googlu do té doby nevadilo, protože tohle nevěděli.
Bing narozdíl od Googlu využívá pro lepší výsledky vyhodnocuje i chování uživatelů. Nevidím na tom v principu nic špatného, Google se tím nijak navíc nezatěžuje, prostě se jenom kromě chytrosti stroje využije i chytrost uživatelů (např. schopnost vybrat ty správné odkazy při hledání na Googlu).Problém je, že IE je v tomto případě v roli botnetu, jehož účelem je zkopírovat část db googlu za účelem získání konkurenční výhody.
Nicmene bylo demonstrovany, ze to neni "jeden ze vstupu", je to 1:1 kopie vysledku.To právě že ne. Přečtěte si to ještě jednou. Pokud udělám falešné výsledky a pošlu své zaměstnance domů ať na ně klikají, tak nástroj, který vyhodnocuje jaké odkazy otevírají lidé, kteří použijí daný dotaz si pro jinak neexistující pojem zaznamená právě onen falešný výsledek. Když se tak stane několikrát, vyhodnotí to tak, že daný odkaz je relevantní k danému dotazu a začne jej preferovat. U reálných příkladů ze života (a v tom článku jsou uvedené také) to znamená, že máte často shodu na první místě, ale zbytek se liší. Opravdu, 1:1 to není a proto také mluvení o kopírování výsledků vyhledávání jsou docela zavádějící. A to Vám říkám jako člověk, který má doma hromadu počítačů a všechny beží na Linuxu. Opravdu nemám důvod mít nějak rád MS, ale ani El Goog. Ale ty náznaky mi přišli až příliš sugestivní a nefér.
Nebyl to "jeden ze vstupu", bylo to vyhradni kriterium pro to, aby se ten vysledek na Bingu objevil.Ty dotazy jste v tom článku jistě viděl. Protože nemohli mít žádné vstupy, Google mohl být jediným kriteriem z kdo ví kolika jinak mají. Možná by bylo korektnější na takový dotaz odpovdět: "Vážený uživateli, buď jste debil nebo dělte pro Google." Ale neviděl bych zlý záměr v tom, že tohle nepředvídali/nevzali v potaz. Ostatně i článek uvádí a další (a zřejmě rozdílné/různé) odkazy nízké kvality.
ja jako Bing nic o tom nevim, ale Google o tom vraci vysledek, tak ja ho taky zacnu vracetNe, e. To více méně naznačuje je ten článek, ale to podle mě zavádějící. Správněji (pokud jsem ten princip pochopil, a řekl bych, že spíše ano) by to bylo: "já jako Bing nic o tom nevím, ale uživatelé na to klikají, tak je to asi relevantní odkaz a já ho taky začnu vracet." Myslím, že v tom je zřetelně vidět rozdíl toho, co za tím asi je a co nám někdo říká, že za tím máme hledat. Nakolik je sprívně nastavená váha vstupů. Nakolik je rozumné dělat závěry z omezených vstupů. Nakolik se má právo google vzteka, že MS si dělá statistiky, jak jeho výstup interpretuje uživatel... To jsou otázky do pranice. Ale docela bych trval, že toto není kopítování výsledku. Ten princip fungování je zřejmě jiný. A to, o čem je řeč, tady celé Google tak trochu odtažitě od reality narafičil. Chápu, že MS v F/OSS komunitě nemá dobrou pověst, zejména s ohledem na historii. Trochu nechápu, že Google ji ještě má. Ale od obojího to chce nechat si trochu odstup. ;)
Ne, e. To více méně naznačuje je ten článek, ale to podle mě zavádějící. Správněji (pokud jsem ten princip pochopil, a řekl bych, že spíše ano) by to bylo: "já jako Bing nic o tom nevím, ale uživatelé na to klikají, tak je to asi relevantní odkaz a já ho taky začnu vracet."Zapomněl jsi, že na ně klikají ne jen tak všeoceně kdekoli, ale ve výsledcích konkurenčního vyhledávače... Drobný detail...
Proste ten svuj searchbar ci co udelali tak, aby byl schopen fungovat i s jinymy vyhledavaci.Meh? Ten search není schopen pouze "fungovat i s jinými vyhledávači", ale především čte výsledky googlu a posílá je do bingu.
prostě skutečnost zůstává, že Bing 'vykrádá' GoogleAle houby. "Skutečností zůstává", že MS sleduje chování uživatelů (i když přistupují na Google).
Zapomněl jsi, že na ně klikají ne jen tak všeoceně kdekoli, ale ve výsledcích konkurenčního vyhledávače... Drobný detail...Umm, a kde jinde než ve výsledcích vyhledávačů byste chtěl sledovat, jaké odkazy považují uživatelé za relevantní pro dotazy k vyhledávání?
Normálně to nedělám, ale nemůžu jinak.
+1
Tiskni
Sdílej: