Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
To nejde to sifrovani vypnout?Samozřejmě, že jde.
Sifrovat treba takovej /usr mi prijde naprosto zbytecne.Ten terorista podle atime spouštěl v okamžiku útoku nmap a aircrack! A v /usr/local má mfoc a simtrace! A ty skripty /usl/local/sbin! Ukřižovat!
Ten terorista podle atime spouštěl v okamžiku útoku nmap a aircrack!
On ještě někdo používá s modernímy kernely na desktopu/laptopu atime? Pokud z nějakého důvodu nejde použít noatime
, pak je tu přece relatime
.
A v /usr/local má mfoc a simtrace! A ty skripty /usl/local/sbin! Ukřižovat!
Ehm, $HOME/bin
, anyone?
Osobně šifruji, ale jen svůj home - odemykám po úspěšném přihlášení na svůj UNIX účet. Pokud se něco v systému pořádně pokazí, prostě lognu roota a neotevírám home partišnu.
Ano, možná by něco šlo vyčíst z /var/log, třeba wtmp, ale nic z toho nejde použít jako "důkaz". A pokud chce někdo psa bíti, hůl si klidně vymyslí.
/tmp - cache, sokety, histori terminálu, rozbalené archivy… Ve /var/log mám tracklog kudy jsem chodil půl roku dozadu (wifi sítě).
Dobře, uznávám, že neznám trendy dnešních DE. Na mém /tmp (tmpfs) bys toho moc nenašel, cache je v ~/.cache, sockety jsou při vypnutém PC na dvě věci, historie xtermu je v ~/.bash_history, archivy tar obvykle rozbaluje do PWD, wpa_supplicant pouštím ručně v rc.local, protože distribuční skripty ho pouští špatně (wpa_gui se na něj nepřipojí), takže -f
nepoužívám, proč vůbec ukládat log, který nemá smysl.
Pro mě za mě - ať si každý šifruje to, co mu připadne důležité. Pro mě to jsou data v home. Pro šifrování všeho bych musel tvořit initramfs (nemám distribuční kernel) a do toho se mi opravdu nechce .
Chtělo by to SATA ptákovinu o velikosti 2.5" disku.....obsahující hromadu RAM čipů! Strčit do noťasu jako 2. disk, při bootu přelít všechny data a hurá pracovat
Vim že jednou dobou se to dělalo do PCI-E, ale myslim že jen krátce a už se o to znova nikdo nepokusil
Tak o tom jsem nevěděl, hned jsem o něco chytřejší I když....kdyby se místo RAM zdokonalovaly EEPROM paměti, tak kdoví kde dneska jsme
Nojo, koukám na to. Netuším proč, ale pořád jsem si myslel, že má právě několikanásobně delší životnost než flash
Tak si to asi pletu s (P)ROM, pardon.
To nepřepíšu. Nějak se mi to všechno spletlo, takže odvolávám.
Mimochodem, nevíte někdo jak je to s životností EEPROM když budu data jen číst? Zapíšu klidně i jen jednou, ale budu číst milionkrát.
Nebude to podle připojení (paralelně/sériově)?
Distribuce nepřináší mnoho nového např. oproti Slaxu nebo jeho linux-live skriptům, které mají "copy2ram" funkcionalitu - prostě nakopírují squashfs image do tmpfs před mountnutím.
I kdybychom mluvili o distribuci jako zabaleném cpio obrazu, který by se použil namísto initramfs (jak jsem to dělal já se svojí mini distribucí), pořád to nepřináší praktické výhody oproti "copy2ram". Jen není potřeba řešit hledání CD při startu, bootloader vše načte.
Tiskni
Sdílej: