Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Asi tak. Mně taky Linux bootuje (od zavaděče do spuštění initu) do několika (asi tak 3) sekund. Nejdéle trvá připojení souborového systému. Prostě staré PC, kde je téměř vše napevno připojeno a zakompilováno do jádra.
Zbytek (init) je pouze otázka obecnosti startovacích skriptů. Když jsem si psal vlastní skripty (síť, ssh, iptables, alsa, hwclock, připojení další souborových systémů), tak jsem měl login za dalších 7 sekund.
Teď používám openrc a čas se natáhl asi o dalších 10 sekund. Jenže to mi je stejně jedno, protože uprostřed se systém zastaví, protože chce heslo na rozšifrování LVM.
Pak je ale problém v architektuře (případně jejích ovladačích v jádře). Já s vestavěnými systémy mám malé zkušenosti, ale co jsem si všiml, tak problém byl spíš v inicializaci daného hardwaru (pomalé prohledávání mtd, samé čekání na timeouty a především zpomalený výstup přes sériovou konzolu).
Nezpochybňuji, že na vestavěných systémech to je úspěch. Pouze ukazuji, že obecně to žádný rekord není, protože existují stroje, kde takové časy lze vykouzlit.
(Nasadil jste mi brouka do hlavy, a asi si to budu muset změřit.)
Dovoluji si vám oznámit, že hardware onoho testovaného stroje má zásadně více, než 500MHz a že kernel sám o sobě má kolem 200-300KB (gzip) místo obvyklých 1.5+MB. Není tam prakticky nic, co by muselo, není tam podpora pro MD, žádné extra video drivery, network drivery, není tam prakticky skoro vůbec nic.
S dobou bootu jsem se asi trochu sekl, počítám to od doby, kdy kernel začne vypisovat první printk(), do té doby těžko odlišit, co je ještě kód bootloaderu a co už kernel. Boot je skutečně "jen" probliknutím, než se spustí shell. Upozorňuji, že je vše v paměti (initramfs) a kernel při startu inicializuje leda tak paměť, video drivery a PS/2 keyboard. Podpora pro PCI, USB, jakýkoli storage (IDE, SATA, ..), filesystémů (včetně tmpfs, root jede z ramfs) a spoustu dalších věcí chybí.
K tomu, abych dokázal Ctiradovi, že Linux umí bootovat za méně, než 5 sekund
Upřímně jsem takový systém doopravdy měl, postupně ta podpora samozřejmě přibyla, stejně tak komprimované /lib/modules se všemi drivery pro disky a síťové karty, oháčkovaný busybox, portmap, NFS (včetně utility na export) a mke2fs - vše s uClibc (u pár věcí jsem musel přepisovat GNUismy a obsolete věci v kódu.
V současné době je to ~6MB userspace a ~600KB kernel a slouží jako odlehčený PXE server s podporou NFS a pár celkem unikátními vlastnostmi ("kooperace" s jiným autoritativním DHCP serverem na síti - užitečné při hromadném bootu něčeho, co si má natáhnout kernel+initrd z PXE serveru, ale co se má po nabootování připojit do klasické sítě s krabičkovým routerem). Userspace po dekompresi má okolo 7MB (díky squashfs /lib/modules a /usr/bin), nicméně do 8MB RAM u (hodně) starých mašin se to asi nevleze díky dekomprimovanému kernelu. Ještě bych mohl memtest86+ ("proof-of-concept" a default v pxelinux.cfg) zkomprimovat, ale 160KB -> 90KB zas toliko není
Tvořil jsem to víceméně ve volném čase, v současné chvíli je to asi půl roku v zapomnění, mám v plánu se k tomu někdy vrátit, dodělat TeX dokumentaci, sjednotit nějak "SDK" a build procedury (v současnosti 2 qemu systémy a busybox+buildroot s configy na dalším linux serveru), NFS write locking, apod.
Jen tak pro zajímavost - našel jsem někde v koši fragment toho, co jsem používal jako "poznámkový blok" pro kompilaci 3rd-party věcí:
export PATH="/usr/src/buildroot/build_i486/staging_dir/usr/bin/:$PATH" nfs-tools: ./configure \ --target=i486-linux \ --host=i486-linux \ --build=i486-pc-linux-gnu \ --disable-nfsv4 \ --disable-gss \ --disable-tirpc \ --disable-uuid \ --disable-mountconfig \ --without-tcp-wrappers \ CFLAGS="-march=i486 -Os -pipe -fomit-frame-pointer" make portmap: CFLAGS="-march=i486 -Os -pipe -fomit-frame-pointer" \ make CC="i486-linux-gcc" NO_TCP_WRAPPER=yes DAEMON_UID=0 DAEMON_GID=0 e2fsprogs: ./configure \ --target=i486-linux \ --host=i486-linux \ --build=i486-pc-linux-gnu \ --enable-verbose-makecmds \ --disable-compression \ --disable-htree \ --disable-elf-shlibs \ --disable-bsd-shlibs \ --disable-profile \ --disable-checker \ --disable-jbd-debug \ --disable-blkid-debug \ --disable-testio-debug \ --disable-debugfs \ --disable-imager \ --disable-resizer \ --disable-fsck \ --disable-e2initrd-helper \ --disable-tls \ --disable-uuidd \ --disable-nls \ --disable-rpath \ CFLAGS="-march=i486 -Os -pipe -fomit-frame-pointer" make
Ten mke2fs tam je vesměs jen kvůli NFS, ramfs/tmpfs mi nešel exportovat ani přes vygooglené triky (přes fsid).
Ale dost OT
Tiskni
Sdílej: