Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ja mam HP laptop a mam tiez vypnuty secure boot. Ponechal som len EFI[...] [...]cely disk mam zasifrovany, bios mam zaheslovany, bootovanie z usb/lan/cd/sd/etc. mam vypnute. Ak by mi niekto chcel manipulovat s laptopom, tak ho musi rozobrat a ked je rozobrany[...]s UEFI a bez SecureBoot mu staci vyndat disk, zmenit na nesifrovanem EFI oddilu zavadec za svuj s keylogerem a kdyz pak budes zadavat heslo k LUKS tak mu ho odesle...
Na co ta paranoia ?
Na to ani neni treba fyzicky pristup, to s vyuzitim nejake diry v OS dokaze i software bezici na tom stroji... Mit zapnuty secureboot a funkcni chain of trust (coz BootHole narusuje) tak jak bylo receni boot (nebo nacitani kerneli modulu) se zastavi s chybou odmitnuti pouziti neduveryhodnych dat. UEFI SecureBoot sam o sobe zadnou bezpecnost nezajisti, vzdy je to kombinace technologii ktera zajistuje bezpecnost.
A jeste jedna poznamka, vyssi bezpecnost jde obecne proti pohodlnosti a vzdy zalezi na uzivateli co je pro nej cenejsi. To rikam obecne, neni to proti nikomu, kazdy je svym osudem strujce :)
s UEFI a SecureBoot sa da spravit toto iste ... shim je podpisany, grub je podpisany, kernel je podpisany, initrd moze obsahovat aky chce payload ... a keby nie, tak staci bootnut cely OS a zobrazit password prompt az tam ... + toto iste, co tu uz spominalo niekolko ludi. Ked by niekto uz mal rozobraty laptop, tak tam moze porobit x inych veci. Napriklad malo ktory laptop po vymene disku ukaze nejaku spravu (na mojom mam zapnute zobrazenie upozornenia na HW zmeny). Takze vacsinou ide kompletne vymenit disk netreba sa ani hrat s nejakymi upravami na "na mieste" ...Ja mam HP laptop a mam tiez vypnuty secure boot. Ponechal som len EFI[...] [...]cely disk mam zasifrovany, bios mam zaheslovany, bootovanie z usb/lan/cd/sd/etc. mam vypnute. Ak by mi niekto chcel manipulovat s laptopom, tak ho musi rozobrat a ked je rozobrany[...]s UEFI a bez SecureBoot mu staci vyndat disk, zmenit na nesifrovanem EFI oddilu zavadec za svuj s keylogerem a kdyz pak budes zadavat heslo k LUKS tak mu ho odesle...
kazdej BFU je na linuxu nucen neustale pozuvat sudo protoze bez toho nerozjede ani zakladni funkceJaké třeba?
Tiskni
Sdílej: