Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
3 hlavni cady, a to catia, proe a ungx.To zní jako úryvek z vogonské poezie!
mnoho dalších příčin a asi závažnějšíhNěco konkrétního? Mně přijde celkem významný software vyvíjený na zakázku. Ale ten se průběžně vyvíjí a přichází nové verze a nové zakázky, takže šance na změnu tu je. Jen to chce, aby zákazníci požadovali nezávislost* na OS, aby si nezavírali vrátka k případnému přechodu jinam. Jinak se budou pořád točit v kruhu a divit se, proč dávají tolik peněz za licence a ještě mají mizerný software. *) Inspirací budiž webové stránky a webové aplikace. Ty se dřív totiž taky dělaly na míru konkrétnímu prohlížeči a dnes je normální je psát na prohlížeči nezávislé. Sice se zpočátku někteří méně schopní vývojáři webů tvářili, že to bude dražší, považovali multiplatformnost za něco navíc za co by se mělo připlácet… ale naštěstí jim brzy odzvonilo – dnes je standard psát weby tak, aby fungovaly v různých prohlížečích (jistě i výjimky se najdou) a nikdo za to peníze navíc nechce (naopak by byla ostuda, kdyby ta aplikace byla psaná pro konkrétní prohlížeč).
Tiskni
Sdílej: