Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Trapná pirátská propaganda a stará lež. Jízdu načerno nebo podvod, kterým se dostaneš do divadla bez vstupenky, budeš obhajovat stejným způsobem?
Tím neříkám, že DRM je správné – s jeho prolamováním nemám nejmenší problém, ale okrádat autory nebo se vézt jako černý pasažér na tom, co zaplatili poctiví posluchači/diváci/čtenáři, to je prostě nemorální a mělo by to být i postihováno zákonem (byť samozřejmě v rámci zachování jiných práv, jako je právo na soukromí nebo svobodu slova).
Zároveň teď jsme ve stavu, kdy stát okrádá všechny a apriori je považuje za zločince a účtuje jim poplatky z prázdných médií – takže lidi mají svým způsobem předplaceno.
The strain of anti-intellectualism has been a constant thread winding its way through our political and cultural life, nurtured by the false notion that democracy means that “my ignorance is just as good as your knowledge.”
Diskuse s tebou je většinou zbytečná, dost možná jsi jen bot, který hází nesmyslné odkazy a citáty, ale zkusím to říct ještě jinak – třeba se stane zázrak a dojde ti to.
Vztahuje se tvoje pirátská logika i na kopírování bankovek? Když si kopii natiskneš svojí barvou, svojí tiskárnou na svůj papír a tu původní bankovku vrátíš do kapsy tomu, od koho sis ji půjčil, tak přece taky nikomu nebude nic chybět, ne? Nebo…
Sam si klidne muzes tisknout koruny ceske ci slezske ci moravske.Ale daně v nich nezaplatíš. Historická vsuvka: laskavého čtenáře by mohla zajímat např. „free banking era“ v 19. století a její společenské souvislosti.
kde je jasna alespon hodnota kovuMně moc jasná nepřijde.
vytvořením kopie nezmizí originál --> nikomu nevznikla žádná škoda --> kopírování je v pořádkuPředřečník tedy asi naráží na to, že když tuto "logiku" aplikuješ jinde, dojdeš k nesmyslným závěrům resp. zjistíš, že tahle implikace neplatí. Kopírováním bankovek sice ty původní bankovky nezmizely a nikomu jakoby peněz neubylo, ale... Ve skutečnosti penězokazec parazituje na všech ostatních, kteří si vlastní kopie nevytváří a používají jen oficiálně vydané bankovky. Stejně tak ten, kdo si kopíruje CD, DVD, knihy atd., parazituje na těch, kdo autorské právo dodržují, platí za oficiální kopie a podporují autory. Ten příklad s kopírováním bankovek dokazuje, že škoda může vzniknout i v případě, kdy originál nezmizí (nikdo nepřijde o CD, která má na poličce nebo bankovky, které má v peněžence). Resp. že dochází k nemorálnímu jednání (a následně i nelegálnímu). Ta výše citovaná implikace tedy neplatí, tato argumentace je chybná a neměla by se používat. Jedná se o argumentační faul. Pokud chceš obhajovat pirátství, tak to zkus nějak jinak.
+1
(a zároveň ne každý, kdo chce odstraňovat DRM, podporuje Piráty a jejich zvrácenou politiku)
Tiskni
Sdílej: