Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
CTRL-S
Eéééé?
Ahááá!
Zrušit
Soubor
Exportovat
Exportovat
Soubor
Ukončit
V obrázku jsou neuložené změny.
Eéééé?
Ahááá!
Zahodit změny.
Uffff.
Poznáte, s čím že to pracuji a co už mi začíná lézt pekelně na nervy?
Gimp.
Moc možností z Gimpu už dnes nepoužívám, spíš jím jen občas dokončuji fotografie po konverzi z RAW, nebo po skládání panoramat.
Gimp mě neuvěřitelně naštval, když někdy před deseti či kolika lety zrušil možnost nastavení klávesových zkratek - to jsem ještě překousnul a přizpůsobil sebe tomu programu. Na šílený GTK dialog "Uložit soubor" nebo "Otevřít soubor" narážím dost často, takže jsem si nejpoužívanější operace nacvičil, i když zvyknout se na tohle nedá (problémy s tím mám v programu Hugin, kde potřebuji otevírat desítky souborů a ke každému klikám vždy celou cestu znovu a znovu).
Teď uvažuju, jestli překousnu, že z obyčejného ukládání souboru udělal Gimp nejsložitější operaci, kterou s ním provádím.
Možná nastal čas se přeškolit na něco jiného a vyprat ven z mého KDE další kus GTK softwaru.
Díky za novou verzi Krity ve správnou chvíli.
U ukládání to bude totéž, ale to už bude mít Gimp pověst "něco jako fotošop, ale nedají se v něm upravovat jpg".Už je to nějaký ten pátek, co jsem s PS dělal, ale pokud si dobře pamatuji, tak spousta běžných formátů jako png se tam taky neukládala přes „Save As“ ale přes „Save for Web“ nebo tak nějak.
My, co máme IQ alespoň vyšší než 100, jsme se naučili používat Ctrl+E namísto Ctrl+S už při druhém spuštění GIMPu po této změně.chtěl jsi napsat "my co mámě IQ nižší než 70", bo my, co máme IQ vyšší než 100, jsme si všimli, že Ctrl+E fakt není ekvivalentem Ctrl+S
Tiskni
Sdílej: