Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
V článku se popisuje jednovláknový embedded http server postavený nad knihovnou Qt. Originál článku včetně dokumentace vyšel na našem webu: Hobrasoft.cz
Beaglebone Black se od původní desky liší. Jak připojit teploměr v novém systému?
Zařízení loop používám při práci s Linuxem už dlouhé roky. Zařízení loop je šikovné, pokud potřebuji přimontovat do systému například ISO obraz CD-ROM - ale to je věc, která je dnes už trochu mimo.
Některé programy, které vyvíjíme (Fotomon, Měření) , používají množství různé statistiky. Moje chápání statistiky je spíše klasické, ale existuje ještě jiný pohled na statistiku - Bayesiánská statistika. Rozhodl jsem se jí porozumět a naučit se ji prakticky používat.
Knihovna Qt má vestavený editor html textu - třídu QTextEdit. Potíž je v tom, že editor nemá jakékoliv ovládací prvky, kterými by se dal text v editoru formátovat. Proto nám náš občasný firemní kolega Jiří Procházka vyrobil jednoduchý editor, třídu MRichTextEdit, abychom měli co použít v aplikaci Deko the CRM.
Jednoduchý nástroj pro dálkovou správu: Hobrasoft Remadmin.
Je lepší pokračovat v danění procentem z příjmu, nebo přejít na daňovou evidenci?
Vyrobit jednoduchý počítač pro sběr dat je dneska poměrně jednoduché - najdete si jednodeskový ARM počítač, zaměstnáte hardwarového vývojáře a necháte si navrhnout rozšiřující desku. Nakonfigurujete dodaný linux, nainstalujete databázi, webový server, svoji aplikaci pro sběr dat a je to.
Minulý týden jsem psal o tom, jak připojit k desce BeagleBone teploměr. Že to jde, jsem ukázal názorně na stránce http://beagle.bravenec.eu (nyní funguje už i přes IPv4).
proč používat Twitter? Dostanete dobře zavedené prostředí pro zadávání novinek na svých webových stránkách!
Po letech skladování několika bitcoinů z dob, kdy se daly vytěžit na Athlonu za pár týdnů, cena opět hezky vystoupala a tak jsem si řekl, že je čas opět utrácet. Nečekal jsem, že narazím na podvodníky.
Jsou to téměř na den dva roky, co jsem zde na abclinuxu napsal zápisek o IPv6 s provokativním názvem "IPv4 nefunguje! Ať žije IPv6". V době, kdy jsem svůj zápisek v blogu psal, jsem se ani nedokázal představit, jak budu jednou za IPv6 ještě vděčný.
Jsem možná jedním z nemnoha lidí, kterému se líbí procesor Bulldozer.
Když jsem začal před pár týdny experimentovat s IPv6, začaly mi docházet některé věci, především ta, že IPv4 je zbytečně složité a že čím dřív přejde internet na IPv6, tím bude má práce síťového administrátora jednodušší. Ostatně o IPv6 už jsem zde jeden zápisek zvěřejnil.
Docházejí IPV4 adresy. Co s tím? Je to jasné - nainstalovat IPV6.
Plasmoid stockcharts nyní umí kreslit do grafu vlastní signály a komentáře na základě uživatelských skriptů v JavaScriptu.
V poslední zveřejněné části seriálu o účetnictví KMyMoney mi anonym bez zkušeností s účetnictvím do diskuse napsal, že je úchylné sledovat každou desetikorunu, kterou půjčím kamarádovi v hospodě. Fajn, tak jsem úchyl, to mi nevadí. Nejhorší bylo zvyknout si sám na sebe, a když mi moje úchylky občas někdo připomene, už mě to nerozhází.
V souvislosti s právě vycházejícím seriálem o účetnictví KMyMoney se na mě obrátil kamarád s prosbou o radu. Nikdy se o peníze moc nestaral, takže nikdy moc peněz ani neměl.
Kdysi před lety jsem zde pro abclinuxu napsal seriál článků o personálním účetnictví GnuCash. Toto účetnictví jsem už před pár lety opustil - chvíli jsem si vedl finanční přehled v KMyMoney (až do nástupu KDE4), potom v nějakém vlastním udělátoru (už mě to přešlo, díky přírodo), a od začátku roku 2010 jsem přesedlal zpět na KMyMoney (verze z SVN pro KDE4 už mi přišla dostatečně použitelná). A pokud KMyMoney nezaspí o několik let nástup KDE5, zůstanu u KMyMoney na věčné časy. Nebo aspoň chvíli.
U mnoha uživatelů neustále narážím na stejný problém - naprostý chaos v poště. Ve složce s příchozí poštou mají někteří lidé typicky tisíce až desetitisíce zpráv a až několik stovek nepřečtených mailů. Osobně jsem nikdy nepochopil, jak se v tom může někdo vyznat.
Byl přede mne postaven úkol přeinstalovat počítač (firewall). Abych minimalizoval dobu, po kterou je síť odpojená, nainstaloval jsem systém pomocí Qemu na disk připojený přes USB.
S několika servery jsem převzal do správy i firewall nastavený přes shorewall. To si předělám na svůj vlastní systém, byla první věc, co mě napadla. Ale nepředělám. Nastudoval jsem si shorewall. Přece jen - nastavení je jednodušší (nižší pravděpodobnost chyby) a spousta věcí, o které jsem se musel starat sám, se shorewallem odpadá.
K úvaze o paralelním programování mě inspirovala nedávná debata s kamarádem na téma vícejádrových procesorů. Nečekal bych, že někdy začnu na abclinuxu psát blog. Stalo se. Blogy jsou zde navštěvované právě těmi lidmi, kteří mě zajímají a se kterými lze krásně podiskutovat nad některými aspekty výpočetní techniky.