Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
proč používat Twitter? Dostanete dobře zavedené prostředí pro zadávání novinek na svých webových stránkách!
Naše firemní stránky http://hobrasoft.cz jsou vevnitř velmi prosté. Je to sbírka několika jednoduchých PHP skriptů (úhrnem půl tisícovky řádků), nad jejichž jednoduchostí a prostotou by mnohý PHP vývojář ohrnul nos - ale mně se ty stránky zamlouvají. Jako programátorovi se mi dobře používají - každá stránka má podobu jednoduchého PHP souboru, vše je uložené ve stromové struktuře odpovídající webu a snadno se celý náš PHP cirkus spravuje přes verzovací systém. Miluji jednoduché věci. Výrazně si nestěžuje ani můj firemní kolega, který je jinak odborníkem na Nette, Drupal a miluje objekty.
Jednou stránky popíšu důkladněji.
Některé věci je ovšem zbytečné vynalézat znovu. Jednou z takových věcí jsou novinky (na našich stránkách trochu opomíjené - raději programujeme, než píšeme vzkazy klientům). Nechtělo se nám vynalézat kolo, takže jsme použili Twitter a skvělou knihovnu Twitter for PHP.
Použití Twitteru má své výhody - o naše záznamy se stará někdo jiný, Twitter zná spousta lidí, naše záznamy jsou k dispozici na mnoha různých platformách, takže k novinkám se každý dostane způsobem, jaký jemu vyhovuje. Když se podíváte na náš Twitter, řeknete si: "Proč se zabývat Twitterem, který má jednoho jediného čtenáře?" Odpovědí je právě web - záznamy lze totiž snadno vypsat na webových stránkách.
Stejně široká je možnost zadávání záznamů do Twitteru. S kolegou používáme především Linux, proberu zde některé z možností obsluhy Twitteru:
Najdete jej zde: https://twitter.com. K dispozici je kdekoliv, ale asi se vám nebude chtít jej používat na návštěvě internetové kavárny - jen cvok by zadával svá hesla do cizího počítače... pokud si teda vůbec své heslo na Twitter pamatujete.
Skvělá volba. Twitter má vlastního klienta pro Android, takže máte své twitterovadlo stále s sebou. Jenom to ťukání do obrázku klávesnice je trochu nepohodlné.
Mě picne! (Pro vysvětlení: Windows už 20 let nepoužívám).
Mým primárním prostředím je KDE. Jaké jsou zde možnosti?
Choqok - šikovný, jednoduchý klient pro KDE. Líbí se mi, že je to klasická desktopová aplikace - nenajdete zde nic, co by byť i jen připomínalo dlaždice určené pro opatlávací displeje tabletů a mobilních telefonů.
Plasmoid µBlog - kdysi to fungovalo. Doporučení pro dnešní dny: zapomeňte. O dob, kdy plasmoid µBlog fungoval, poměnil Twitter dvakrát své api a je dost dobře možné, že dnes už vůbec neexistuje možnost, jak donutit µBlog spolupracovat s Twitterem. Je to škoda, tohle udělátko se mi jinak líbí.
Jestli se někomu podařilo µBlog zprovoznit, dejte mi vědět. Rád bych to měl na své ploše.
gwibber - Na svém notebooku používám mimo KDE i klasické Ubuntu. Tady jsem se výběrem klienta pro Twitter příliš netrápil a nainstaloval první aplikaci, kterou mi Google doporučil - gwibber. Trochu překvapivé bylo, že ve výsledku jsem dostal aplikaci jinou: Friends. Nastavení není úplně přímočaré - najdete je v systémovém nastavení v sekci Online účty.
Tiskni
Sdílej:
Já to mám takhle,
Site *twitter.com/* Accept from *twitter.com DenyKdyž komunikace se sociální službou tak přímo v ní. Nebo si přidám vyjímku, pokud se mi hodí přihlášení přes účet sociální služby.
Ale je to možné, co by ne.
Na těch našich stránkách ale není žádné sdílení. Na těch stránkách je jen obyčejný seznam:
datum: toto je šílená novinka
datum: toto je šílená novinka, ale starší
Novinky jsou uložené v twitteru, zadávat se dají všelijak, číst se dají všelijak, na stránky jde jen výčet několika posledních.