Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Připojení teploměru k BeagleBone.
Ještě než začal svět ve velkém blbnout s Raspberry PI, začal jsem si hrát s BeagleBone. BeagleBone je malý ARM počítač podobný Raspberry PI, hlavní rozdíl bych viděl v možnostech rozšiřování - BeagleBone je konstrukčně řešený tak, aby se k němu daly snadno připojovat rozšiřující desky. Ve firmě jsme na BeagleBone postavili malý počítač pro sběr dat: FotobotHW. Protože nám nějaké BeagleBone zbyly, začal jsem si trochu hrát.
Ze šuplíku jsem vytáhnul teploměr DS1820 - to je digiální třínožičkový teploměr. Driver je obsažený přímo v kernelu, neměl by tedy být problém teploměr připojit. I když je to snadné, trvalo mi připojení dost dlouhou dobu - nejobtížnější částí bylo získat potřebné informace. Takže jak na to:
Driver je přímo součástí jádra. V Beaglebonu nepoužívám originální jádro (není zde podpora pro IPv6), překládám si jádro vlastní (ke stažení zde: http://hobrasoft.cz/cs/fotobothw/linux-3.2.34.tar.bz2). Zde je driver součástí defaultní konfigurace. Pátráním ve zdrojácích jsem nakonec našel příslušné vývody - a taky to, že tato informace se vypisuje při bootu kernelu. Vypsat si ji můžeme třeba takto:
dmesg | grep w1 [ 0.463470] BeagleBone cape: initializing w1-gpio [ 0.463592] w1-gpio connected to P8_6
Abychom rozluštili zkratku P8_6, potřebujeme manuál k BeagleBone. Jde o vývod č. 6 na konektoru P8. Na tento vývod tedy přijde připojit datový vodič sběrnice.
Pro připojení teploměru potřebujeme ideálně tři vodiče - zem, data a napájení. Zem najdeme na vývodu P8_1 a P8_2, napájení pak na P9_3.
Po připojení teploměru už by měl být teploměr kernelem viděn. Ověřit to můžeme v adresáři /sys/bus/w1/devices:
ls /sys/bus/w1/devices/ 28-0000027d912e 28-00000294d39a w1_bus_master1
Super! Kernel našel na sběrnici dva teploměry. Jaká je tedy teplota?
cat /sys/bus/w1/devices/28-0000027d912e/w1_slave 6f 01 4b 46 7f ff 01 10 67 : crc=67 YES 6f 01 4b 46 7f ff 01 10 67 t=22937
Teplota je vypsaná parametrem t. Desetinná tečka není uvedená. Hodnota 22937 odpovídá teplotě 22.937 stupňů Celsia.
Nyní už je snadné se pochlubit teplotou ve své kanceláři (pouze přes IPv6):
Stránky jsou pouze statické, generované každých 15 vteřin. Obrázky, CSS a vše ostatní se tahá odjinud.
Po napsání článku jsem připojil ještě šuplíkový LCD displej. Prodrátování na fotkách není vidět.
Tiskni
Sdílej: