Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
myslím si, že pravděpodobnější varianta je, že třípísmenkovým agenturám bohatě stačí ty chyby neúmyslnéTo mi přijde jako nanejvýš rozumný, ač ne moc optimistický, pohled.
svou paranoiu zatim porad drzim pevne v rukou, ale je to den ode dne cim dal tezsi. A vzhledem k tomu co se pred rokem delo s lavabitem...asi prvni tak medialne proprany pripad posledni doby me jeste navic opustili vsechny a tim myslim VSEchny iluze. Autor lavabitu, presto ze to byl jeho denni chleba si zbalil svych par svestek a zrusil byznys. Udela-l ale toto redhat, firma s obratem 100vek milionu dolaru?
Co mne ale na tom sere nejvic je, ze to vypada, ze to uz dnes nikdo moc neresi, bud to vrazili hlavu do pisku a stahly ocas a ti co tomu rozumi a potrebuji s tim pracovat se smirili s tim, ze neni v silach jednotlivcu byt sebevetsich odborniku, takovej kolos jako je dnesni linuxovej ekosystem mit pod kontrolou. Ono to v tom mumraji 100vek distribuci, jejich repositaru a balickaru tech repositaru ani neni mozne. Ale prave u toho RH a navazne centos, ktere se nasazuji ve velkem do korporaci, vladnich instituci apod, me udivuje, že tu neni zadnej nezavislej subjekt-tym, ktery by delal nejaky pravidelny audit...a bylo to treba placeno tou vladou ci korporaci, ktera to pouziva ve velkem.
Blbe hledam, nebo je CentOS 7 pouze pro 64bit?
Snad nebude nasledovat mam-vic-bitu hadka
As a part of the expanded Core efforts, we are also going to attempt to deliver a CentOS-7 release for 32bit x86, ARM and PowerPC in the coming months.
S tímto válčím u čehokoliv a Gnome3 je na to expertní, pokud už to má prostředí rozumě i by default (třeba Gnome2 ), tak se stejně najde „chytrý“ designér a v nové verzi oblíbené aplikace to doprasí podobným způsobem. Někdy mám pocit, že moderní trend a cíl je prostě co jeden FullHD+ monitor to jedna aplikace, přijde doba nová, kdy tázací dialog bude na full-screen s dvěma půlobrazovkými tlačítky.
Někdy mám pocit, že moderní trend a cíl je prostě co jeden FullHD+ monitor to jedna aplikace, přijde doba nová, kdy tázací dialog bude na full-screen s dvěma půlobrazovkými tlačítky.Ono u modálních dialogů až tak nezáleží, kolik zabírají místa, že.
OT: Např ani Xfce nelze použít v klidu pokud nemáš minimálně 800 na výšku.Používám Xfce na 1366x768. A před dvěma lety jsem ho používal na 1024x600 a všechno se vešlo.
Blbě jsem napsal(zaokrouhlil) - 768 je ok, ale ani 640 není (), některé dialogy se dostanou s tlačítky mimo obrazovku a to se mám na mysli nastavovací od prostředí (teď nevím které, bo to tady nemám), takže buď je pak vidět jejich hrana, nebo hůř vůbec.
Co se aplikací týče, tak například (co si vzpomenu): Evolution lze používat, ale při nastavování si je třeba jinde napočítat tabulátory, bo tlačítka jsou mimo, tiskový dialog Acrobat Readeru taky, taková ta HPLip aplikačka na správu a přímé používání tiskáren scanerů, se taky někdy dostane mimo, no a třeba použití xsane je i na vyšším rozlišení je někdy zajímavé…
Dokud nerozbili X server kvůli kravině s kursorem a fungoval posun (prakticky by-default naposledy období cca. Bubuntu 8.04), tak jsem dával na klávesu přepnutí do režimu 1024×800 a byl pokoj, na těch pár excesů to bylo v pohodě.
Tak, jeste by mne zajimalo, jak se k RHEL7 postavi tym za Scientific Linuxem, uvidime.Mně by spíše zajímalo, jestli nějaké netriviální množství uživatelů na Scientific z důvodu nezávislosti přejde.
Zkoušel jste někdo už tu zmiňovanou in-place aktualizaci z 6.5 na 7?jo, máme na to testplan
A dopadla dobře?dobře je za tři?
Tiskni
Sdílej: