Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Google Chrome nabírá uživatele, které ztrácí Internet Explorer (poprvé se dostal pod 60 %), Zatímco Firefox roste jen velmi pomalu. (Měření od NetApplications.)
Tiskni
Sdílej:
... je integrovanej do systemu ...Do ktoreho systemu?
Rychlost startu prohlizece neni prilis vyznamny parametr.To rozhodně. Pro někoho je třeba rozhodující počet překladů.
Jeho vymena by nebyla vubec trivialni zalezitosti.Jistě. Navštívit nejbližší Apple Store a podat prodavači kreditku opravdu není triviální záležitost.
No výhodu to má jedinou - ušetří to trochu I/O po startu systému, což je příhodné, pokud člověk nechce hned pracovat s prohlížečem. Jakékoli OS integrace jsou samozřejmě hnus, stejně tak preloadovací daemoni, ale takové neškodné načtení browseru do "disk cache" po startu X je docela šikovné - pokud člověk browser nepoužije, cache se nahradí něčím jiným, pokud použije, je to příjemné zkrácení čekání na start. Na druhou stranu - 1 sekunda nebo 6 sekund, vždyť je to jedno, 90% uživatelů ho pouští jednou, dvakrát denně na jednom PC, takže jde vesměs o "něco hnědého" v obalu marketingu.