Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
přes sériový nebo paralelní port. Přes ten nic nenaprogramujete.OT: ale WTF? moje první síť byla přes seriák
Byte Mode, also known as "Bi-Directional" (although all modes except Compatibility Mode are in fact bi-directional), is a half-duplex mode that allows the device to transmit eight bits at a time using the same data lines that are used for the other direction. This mode is supported on a minority of pre-IEEE-1284 interfaces as well, such as those built into the IBM PS/2 computers; because of this, it is sometimes unofficially called the PS/2 mode.Jenom nevím zda první čipy uměly i DMA, ale myslím že čipy co umí EPP a ECP tak umí DMA i v tomhle "byte" módu. Jinak je samozřejmě velmi nepravděpodobné, že by to někdo v 1991 implementoval. BTW nepřipojovaly se tiskárny i přes SCSI? (jinak moje laserjet III právě z 1991 měla možnost zakoupit ethernet komunikační modul)
"jak tehdy studenty na náměstí nebeského klidu"O současnosti? A u toho druhého případu si klidně dvacet let počkám, jestli za něj také někoho neodsoudí
Pokud to zkoumaji od roku 2015, maji k tomu podklady, tak Bloomberg vydal takovou zpravu ve stylu "povidani u piva". Proc neukazou fotku desky a kde cip je ? Proc neni vice technickych detailu?Přesně tak, fotky čipu z mikroskopu a doprovodné schéma desky.
Tiskni
Sdílej: