Sovereign Tech Agency (Wikipedie), tj. agentura zabezpečující financování svobodného a otevřeného softwaru německou vládou, podpoří GFortran částkou 360 000 eur.
Microsoft hodlá zrušit zhruba tři procenta pracovních míst. Microsoft na konci loňského června zaměstnával kolem 228.000 lidí. Tři procenta z tohoto počtu představují téměř 7000 pracovních míst.
V říjnu loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) místní šetření u společnosti Seznam.cz. Krajský soud v Brně tento týden konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné.
Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »ehm Pavlixi,Potrefená husa. Ahoj.
aniž bych chtěl bývalé kolegy nějak obhajovat, neznám bohužel žádný nástroj, který by toho uměl tolik co partitioning v Anacondě.Což je taky hlavní a jedinou podstatou mé poznámky výše.
A jinak s tím stejným nástrojem je to trošku ošidné, během instalace jsou potřeba některé dost specifické informace o tom layoutu, které pak už v běžném provozu moc nepotřebuješ.Souhlasím s tím, že instalace může do určité míry vyžadovat specifické chování, ač nevím, které informace máš přesně namysli.
Takže i když vezmeš nějaký vhodný distribuční nástroj, stejně ho nemužeš použít v offline režimu.Kdysi jsem používal nástroje v offline režimu, ale to bylo ještě na windows. Hádám, že Linux jako platforma tomu nijak nebrání, takže jde jen o to, zda takový nástroj někdo připravil či nikoliv.
Co si ale pamatuju instalaci snad čehokoliv, tak to nikdy neumělo zaráz použít offline režim (kde se dá vrátit zpátky na začátek bez ztráty dat) a distribuční nástroj. Windows, Debian a myslím i SUSE během instalace měly specifické menu a nástroje.Přece nebudeme nejinovativnější™ distribuci srovnávat s Debianem nebo Windows ;).
Pracuje se na tom :) Storage už je skoro vysekané do knihovny (1), která by měla jít použít nezávisle na instalátoru. Pak to chce ještě aby někdo udělal aplikaci s jednotným GUI, což bude větší problém..Je vidět, že sovička má v sobě skutečné charisma. Já jsem od tebe takovouto reakci nedostal.
1) https://fedoraproject.org/wiki/Blivet a https://git.fedorahosted.org/git/blivet.gitPěkné.
A co se GUI týče, Anaconda v F19 už podporuje pluginy. A nový firstboot (initial-setup) přes ten mechanizmus z Anacondy přebírá obrazovky. Byla tam logika rozházená všude, nedalo se to pořádně testovat.. holt starý projekt.Velmi pěkné.
Ten přepis GUI (vnitřnosti se moc neměnily) v F18 byl už strašlivě dlouho nutný.Tomu věřím.
První (a zrovna GUI) commit v Anacondě je totiž z roku 1999 a architekura toho GUI kódu se za celou tu dobu prakticky nezměnila.Je docela zajímavé sledovat, kolik věcí získává buď od začátku nebo postupem času tak špatnou architekturu, že je nutné to zahodit a ještě vyměnit takhle nadivoko.
Nevíš náhodou proč je tak paměťově náročnej? Po Firefoxu s cca 20 extensions je to druhej nejnenažranější proces v systému na kterým běží i celý GNOME.Neměl by být. A třeba v topu ho nikdy nevidím. Znám v něm pár podezřelých míst, která by zasloužila odhnojit, ale nic, co by způsobovalo nárůst na úroveň desktopových aplikací. O jakou verzi se jedná? Srovnával jsi to s nějakou jinou (ideálně novější) verzí? Pokud je to relativně nová verze (>= 0.9.6), tak by stálo za to zkusit vyzískat nějaká data o využívání paměti, zadat bugreport na bugzilla.gnome.org a spolupracovat na odhalení příčiny.
Tiskni
Sdílej: