Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Rozhodne dúfam, že LGP neumrie, dokonca si myslím, že kým je nažive Michael Simms, je to dosť nepravdepodobné. Softportal ma strašne sklamal, chápem, že chcú na predaji niečo zarobiť, ale navýšenie o viac ako 100% oproti dealerským cenám (kvalifikovaný odhad) nepomôže podľa mňa nikomu (Cold War od Tux Games aj s poštovným z UK vyjde na necelých 1100 Kč, tá istá hra od Softportalu 1600 Kč, čo je za hranicami ľudského chápania).
Nemám čo dodať, je to presne tak. Navyše si skúste uvedomiť, že spoločnosť, ktorá hry portuje, musí platiť už za to, že jej portovanie pôvodný autor/vydávateľ povolí, poriadne drahý (a často vzhľadom k možnostiam trhu úplne nerealistický) licenčný poplatok (desiatky až stovky tisíc dolárov), čo ale vôbec neznamená, že by nemusela platiť aj tantiémy za každý predaný kus. Teraz si k tomu pripočítajte problémy, ktoré spomínal pán Bernát, a fakt, že portujúca spoločnosť si vyberá hry na základe ich hernej atraktivity (a finančnej dostupnosti), zdrojové kódy uvidí až po podpise zmluvy. Napr. Disciples 2 má pôvodný kód v takom stave, že po dvoch rokoch trápenia hlavný vývojár portu radšej spoločnosť opustil... Verte mi, tí ľudia si svoje peniaze zaslúžia (a nie je ich veľa); to, že vy vlastníte napr. Windows verziu tej istej hry a chceli by ste binárku zdarma, je len a len váš problém.
Možné je samozrejme aj to, že si pôvodný autor najme na kontrakt človeka, ktorý hru portuje (alebo ho priamo zamestnáva, resp. hru), často paralelne s vývojom originálu. Tam je situácia úplne iná a port si môžete väčšinou stiahnuť zdarma z internetu (resp. je priamo na CD). Ja napr. uprednostňujem krabicovú verziu pre Linux, aj keď je o niečo drahšia, keďže k nej patrí aj technická podpora, manuál, atď.
Tiskni
Sdílej: