V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
ls --quoting-style=literal
Ale pak jsem si řekl, že jde o zvyk a zkusím si převyknout :). Občas se může hodit vzít to do myši i s těma apostrofama...
To, že se to chová jinak do stdout a jinak do konzole je haluz.To není AFAIK žádná novika, příkazy ls a ls | cat mají různé výstupy od doby, co je znám, což je odhadem 12 let ...
To, že se to chová jinak do stdout a jinak do konzole je haluz. A i tak by rozbili spoustu skriptů.Není právě to, že se to chová tak jen při výpisu a ne při zápisu do stdout zárukou, že se nic nerozbije?
-rw-r--r-- 1 jenda jenda 9,3k zář 19 02:39 delta_binary.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 3,6k zář 19 02:39 delta.c -rwxr-xr-x 1 jenda jenda 957 zář 19 02:39 delta_client.py -rw-r--r-- 1 jenda jenda 2,5k zář 19 02:39 delta_config.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 82 zář 19 02:39 delta.h -rw-r--r-- 1 jenda jenda 332 zář 19 02:39 delta.i -rw-r--r-- 1 jenda jenda 15k úno 4 19:29 delta.o -rw-r--r-- 1 jenda jenda 2,8k úno 4 19:29 delta.py -rwxr-xr-x 1 jenda jenda 42k úno 4 19:29 _delta.so -rw-r--r-- 1 jenda jenda 117k úno 4 19:29 delta_wrap.c -rw-r--r-- 1 jenda jenda 30k úno 4 19:29 delta_wrap.o(možná už to dělalo předtím a teprve teď jsem vypisoval soubory projektu, u kterých mě to zmátlo), což je pro mě strašně neintuitivní. Takže LC_COLLATE=C.
To by zase neřadilo česky:
touch ahoj brďo cimbál děda eva fík gnu houska chýše ivan; ls -l; LC_COLLATE=C ls -l
Chtělo by to přepínač na ty zvláštní znaky.
možná už to dělalo předtím
Možná je to tam už dlouho. Dělá mi to totéž v
$ ls --version ls (GNU coreutils) 8.23
lepší než si naběhnout třeba se souborem s mezerou na konci:
$ touch "nejde_smazat " $ ls -1 nejde_smazat $ rm nejde_smazat rm: nelze odstranit „nejde_smazat“: Adresář nebo soubor neexistuje
Nebo když máš v nějaké dlouhé cestě mezeru uprostřed a nevšimneš si jí a zkopíruješ to jako parametr nějakého příkazu – tam se apostrofy hodí. A vypnout si to snad můžeš, ne?
A vypnout si to snad můžeš, ne?Stejne jako zapnout, ne ?
rm nejde_smazat\
Tiskni
Sdílej: