Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
objevují chyby, na opravě kterých Oracle už dávno pracuje, nebo chyby, které vůbec nejsou chybami... nebo chyby, o kterých Oracle nemá ani tušení? Oracle je jedna z těch horších věcí, která může open source projekt potkat. A chyby popsané "nespecifikovaná chyba v innodb může nespecifikovaným způsobem způsobit nespecifikované omezení dostupnosti dat" jsou taky chuťovka...
To sice ano, ale skřípe tam i spousta jiných tvrzení jako třeba
- A customer can’t analyze the code to see whether there is a control that prevents the attack the scanning tool is screaming about (which is most likely a false positive)
- A customer can’t produce a patch for the problem – only the vendor can do that
- A customer is almost certainly violating the license agreement by using a tool that does static analysis (which operates against source code)
Váš příspěvek zcela mimo kontext: tohle vlákno (včetně příspěvku, na který odpovídáte) je o tom, že tak, jak to bylo napsané, by se to mělo vztahovat i na jejich produkty, které jsou open source (některé dokonce licencované pod GPL), což je zjevný nesmysl.
jeho pouzivanim porusuje licenci... ten kdo tvrdi ze ne, tak by to musel dolozit a ne se o tom jen handrkovat
Presumpce neviny už byla zrušena i v této oblasti?
Ale především: tady vůbec nejde o kvalitu těch analyzátorů. Tady jde o velice nebezpečný myšlenkový model "Nemáte co zkoušet testovat bezpečnost našich produktů, protože my to uděláme nejlépe a nikdo jiný tomu nerozumí." Hromady příkladů ukazují, že to prostě není pravda - a snaží-li se firma zakazovat takové aktivity právní cestou, znamená to, že na jejich přístupu k bezpečnosti je něco naprosto shnilého. Bez ohledu na to, zda jsou jejich právnické kličky neprůstřelné nebo ne, v tom problém ani zdaleka není.
Koneckonců i to, že ten blogpost byl stažen během pár hodin, ukazuje, že Oracle si uvědomuje, že i když to není první rant na toto téma (další dva jsou pořád vidět v "recent posts"), tenhle byl hodně přes čáru a poškozuje pověst firmy.
Ah, well, we find 87% of security vulnerabilities ourselves, security researchers find about 3% and the rest are found by customers.
Zdravé dospělé ženy tu menstruaci ale prostě mají, to snad nepopírá nikdo :)Z kontextu diskuze vyplývá, že ji mají všechny zrovna teď, a to bych klidně popřel.
Celý ten výrok je zlý. Podľa neho napr. tehotné ženy nie sú zdravé
delani si legrace z pohlavi autorky bloguŽe zrovna Kundrátovi toto vadí.
(1) Do práva autorského nezasahuje oprávněný uživatel rozmnoženiny počítačového programu, jestliže
a) rozmnožuje, překládá, zpracovává, upravuje či jinak mění počítačový program, je-li to nezbytné k využití oprávněně nabyté rozmnoženiny počítačového programu, činí-li tak při zavedení a provozu počítačového programu nebo opravuje-li chyby počítačového programu,
d) zkoumá, studuje nebo zkouší sám nebo jím pověřená osoba funkčnost počítačového programu za účelem zjištění myšlenek a principů, na nichž je založen kterýkoli prvek počítačového programu, činí-li tak při takovém zavedení, uložení počítačového programu do paměti počítače nebo při jeho zobrazení, provozu či přenosu, k němuž je oprávněn,… ale můžeme. :-P
Tiskni
Sdílej: