abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    25.7. 19:55 | IT novinky

    Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    25.7. 17:33 | Komunita

    MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 14:55 | Nová verze

    Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.7. 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 14:33 | IT novinky

    Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    24.7. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.7. 13:33 | IT novinky

    Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    24.7. 06:00 | IT novinky

    T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    23.7. 21:55 | Komunita

    Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    23.7. 21:22 | Bezpečnostní upozornění

    Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (29%)
     (25%)
     (5%)
     (4%)
     (4%)
     (1%)
     (3%)
     (27%)
    Celkem 135 hlasů
     Komentářů: 17, poslední včera 20:08
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek


    Vložit další komentář
    14.3.2013 10:12 Franta
    Rozbalit Rozbalit vše Kdo to byl?
    A už se ví, jestli za útokem stojí dodavatelé bezpečnostních řešení nebo to byla policejní provokace? Někde jsem od nějakého papaláše četl, že se útočníky prý nepodaří dopadnout, tak to vidím spíš na tu provokaci.
    14.3.2013 12:52 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: CZ.NIC a CSIRT.CZ vydaly report o útocích
    Je tam taky kapitola o možných protiopatřeních. A je dost bezzubá. Z trochu realistických technických možností zmiňuje v podstatě jenom "DNS round robin" a "filtrovací krabičku" předřazenou napadenému serveru, která by se snažila filtrovat "škodlivé" pakety (v reportu není blíže zmíněno, podle čeho se škodlivý provoz na úrovni jednotlivých paketů pozná). Čili nic nového. Nejsou ani zmíněny syncookies, jenom obecně rate limit...

    Hledal jsem, kde na to zareagovat do fóra někde "blíž u pramene" či na relevantnějším místě, ale nakonec asi nejlepší místo je tady na Abíčku... takže dovolte pár chabých canců človíčka, který je zhruba 10 let mimo obor. Dovolte dva snivé nápady z říše sci-fi - čistě technicky vzato.

    1) Ten nápad s DNS round robinem mě přivedl na související myšlenku: takhle kdyby se konečně nějak standardizovalo SRV pro HTTP, aby se Mozilla a další nemohli vymlouvat, že na to není RFC a že je to principielně/koncepčně vadné... DNS round-robin sám o sobě totiž neříká nic o tom, že těch víc adres má sloužit jako vzájemná záloha (tak jak jsou koncepčně chápány třeba SMTP MX záznamy nebo právě SRV).

    2) Pro řešení případů SYN floodingu se spoofnutou zdrojovou adresou, a taky pro řešení různých dalších druhů útoků, možná včetně rozplétání pozadí botnetů, by se hodil "velký bratr" = nějaká distribuovaná infrastruktura pro sniffování, hledání čehosi v protékajícím provozu, a v druhém kroku případně filtrování (což je technicky citelně problematičtější). Pokud by to mělo být akčně použitelné, muselo by to být centrálně operativně ovladatelné, přitom distribuované/koordinované napříč přes několik národních ISP. Pouhé sniffování by znamenalo vytáhnout "mirror porty" z access switchů/routerů a border routerů, nechat si všechen provoz daného routeru cpát do nějakého stroje, který by stíhal porovnávat hlavičky. Část těchhle informací leze z routerů taky skrz Netflow, možná by to stačilo. Filtrování je horší oříšek, to by byla dodatečná zátěž na routerech - na border routerech problém.

    Jsem si jistě vědom "lidských" problémů varianty 2) = citlivá data, zneužitelnost, obchodní tajemství v konkurenčním prostředí, kdo ohlídá hlídače, prostě problémy velkého bratra.

    Ostatně byla informace "odkud to k nám přichází" vcelku jasná docela rychle i bez velkého bratra - a zásah proti zdroji útoku na cizím území jaksi domácí národní "velký bratr" stejně neřeší :-)
    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.