Byla vydána nová verze 4.2.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 198 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 200 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.
Konference Bratislava OpenCamp 2020 proběhne v sobotu 4. dubna 2020 v Bratislavě na Fakultě informatiky a informačních technologií STU. Organizátoři vyhlásili CFP. Návrhy přednášek a workshopů lze zaslat do 31. ledna 2020.
Bylo oznámeno vydání KDE Frameworks 5.65.0, tj. nové verze aktuálně 74 knihoven rozšířujících multiplatformní framework Qt a dnes využívaných nejenom KDE Plasmou a KDE Aplikacemi. Nově začleněnou knihovnou je KQuickCharts pro generování grafů.
Byla vydána verze 2.4 svobodného nelineárního video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdůraznit lze přechod na Python 3.
Vyšel toolkit Qt verze 5.14. Změny se týkají především Qt Quick, jeho odstínění od konkrétních nízkoúrovňových grafických API a zlepšení výkonu zvláště ve 3D. Začíná tím proces postupných příprav na Qt 6. Příští vydání (5.15) bude s dlouhodobou podporou. Aktuálně také vyšlo vývojové prostředí Qt Creator 4.11 – vedle oprav chyb a řady zjednodušení konfigurace přidává mj. experimentální podporu WebAssembly.
Byla vydána nová verze 1.41 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.41 bylo vydáno také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
J2EE, nověji Java EE a nejnověji Jakarta EE, tj. Java pro vývoj a provoz podnikových aplikací a informačních systémů (Java Platform, Enterprise Edition), slaví 20 let. První verze J2EE 1.2 byla vydána 12. prosince 1999.
V kancelářích společnosti NGINX, tj. společnosti stojící za stejnojmenným webovým serverem a reverzní proxy, v Moskvě proběhla policejní razie. Na NGINX si nárokuje práva společnost Rambler. Igor Sysoev, zakladatel společnosti NGINX, ve společnosti Rambler pracoval v letech 2000 až 2011. V březnu letošního roku byla společnost NGINX prodána společnosti F5 Networks za 670 milionů dolarů.
Vyšel Vim 8.2. Jedná se převážně o opravnou verzi tohoto textového editoru, ale mezi několika novými funkcemi je také možnost používat vyskakovací okna v uživatelském rozhraní, což využijí zvláště vývojáři doplňků pro dialogová okna či okna s nápovědou, napovídáním atp. Ukázkou je hra killersheep.
Byla vydána nová verze 19.12.0 KDE Aplikací (KDE Applications). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení, kompletním seznamu změn a na stránce s dalšími informacemi.
Laboratoře CZ.NIC vydaly novou verzi 4.11.0 aplikace Datovka, tj. multiplatformní desktopové aplikace pro přístup k datovým schránkám a k trvalému uchovávání datových zpráv v lokální databázi. Nové vlastnosti: Přidán parametr příkazové řádky --compose, který při použití vyvolá okno pro vytvoření nové zprávy. Operace odeslání nové zprávy, její okamžité stažení a následné odeslání do spisové služby lze v případě potřeby zřetězit. V seznamu přijatých zpráv jsou piktogramem zvýrazněny zprávy určené do vlastních rukou. Záznam nedávných událostí (log) lze zobrazit přímo v aplikaci.
Tiskni
Sdílej:
Hm, to jsem ale odbočil - každopádně za Datovku CZ NIC-u velký dík, je bezva že vývoj jde dál a že reagují na přání a připomínky uživatelů. A nemluvím jen za sebe - Datovku používá i řada známých.
[...]se za 91 dnů přihlásíte, heslo změníte [...] Celý „problém“ tedy bude v tom, že to heslo bude nezměněné skoro půl roku. [...]mozna spatne "pocitam", ale 91dnu skoro pul roku? pul rok je 182dni, me tedy prijde ze 91 je presne 1/4 roku, nikoliv skoro 1/2
mozna spatne "pocitam"Ne, jenom špatně čtete. V citaci jste k sobě spojil dvě věty, které popisovaly dva různé případy – jeden, kdy se přihlásím až po expiraci hesla, a druhý, kdy se přihlásím těsně před expirací hesla a příště zase až za čtvrt roku, tedy od změny hesla k její další změně uběhne skoro dvakrát čtvrtrok, což je skoro půlrok.
nicmene je jiste ze ty nepochopis ze !problem! nikoliv "problem" ma s tim, ze misto vychozich 90dni by prave chtel ten 1/4 rok, resp. radji +1 den, takze 92dni...Což by ovšem zase nevyhovovalo uživatelům webového rozhraní, protože by se přihlásili za čtvrt roku, ten den by to heslo bylo ještě platné, takže by se nic nedělo. Heslo by expirovalo teprve další den, a na jeho změnu by se čekalo dalšího čtvrt roku, než se uživatel zase přihlásí. Ne že by to něčemu vadilo z hlediska bezpečnosti, ale nebyl by zachován ten původní smysl expirace hesel. Jak jsem psal výše, problém je ve skutečnosti v tom, že se jinak chová API a jinak webové rozhraní. API má možnost zjistit dobu platnosti hesla a termín expirace je konečná, po něm už se přes API nejde přihlásit. Období pro změnu hesla je před expirací. Web to má naopak, termín expirace můžete zjistit někde zastrčený v nastavení, ale jinak platí, že termínem expirace hesla to teprve začíná, v tom okamžiku teprve začnete být upozorňován na nutnost změny. Období pro změnu hesla tedy začíná běžet až po termínu expirace. No a když ta lhůta funguje jinak pro API a jinak pro web, je logické, že není možné najít jednu lhůtu, která by fungovala pro obojí. Každopádně vůbec nechápu, k čemu je dobré mít zapnutou expiraci hesla, zvlášť když nepoužíváte web, ale aplikaci.
A co je špatného na odpovědi, že si můžeš nastavit heslo na never expire?Špatné je to, že to není celá pravda. Když člověk toto zaklikne (jinde než v ofic. webovém rozhraní to nejde), je to provázeno dost nepříjemným varováním, které je formulováno tak obecně, jako by mělo naznačit (a nakolik to má právní závažnost, nevím, nejsem právník), že oni už nikdy za nic nemohou:
Vypnutí povinné změny hesla nedoporučujeme. Důvodem je závažnost následků, ke kterým může dojít vinou zneužití přístupových údajů. Pokud tak přesto učiníte, berete na sebe odpovědnost za snížení úrovně ochrany přístupu do Vaší datové schránky.
Trváte na vypnutí povinné změny hesla?
Možná to mělo být jen varování pro BFU (kteří rádi komukoli heslo pošlou, jen aby za ně odeslal jedno XML a zkuste jim to rozmlouvat), ale vyzní to velice obecně a IMHO nefér.