Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
AMD RDNA2 vypadá slibněJá jsem s očekáváním opatrný. Ovladače k AMD grafikám (pro Windows) tradičně stojí za hovno, u Navi nefunguje PCIe reset, takže vfio passthrough ne-e. Akorát příští rok má vyjít Baldur's Gate III a moje stávající R7 370 (se kterou není nejmenší problém) je jenom o kousek nad minimálními požadavky, takže něco vymyslet budu muset :-/
AMD RDNA2 vypadá slibněZ herního pohledu asi ano, ale netušíme jaký dopad bude RDNA2 mít na výkon v GPGPU. Strategicky chtějí optimalizovat RDNAx pro hry a CDNA pro GPGPU (výpočetní akcelerátory). Proti tomu NVIDIA má víceméně stále jen jednu architekturu pro 3D/Raytr i GPGPU. Težko říct nakolik rozdíl ve prospěch GCN(Radeon7, Vega) v GPGPU byl dán změnou architektury či nižším počtem výpočetních jednotek a memory bandwidth (u 5700XT/Navi10). Za měsíc snad budeme chytřejší.
Ty ceny ale moc pěkné nejsou.
Srovnáváš hrušky s jablky. Tedy "XT" vs "X". Pokud tedy místo 3600XT, 3800XT a 3900XT vezmeš 3600X, 3800X a 3900X a srovnáš je s novou generací 5600X, 5800X a 5900X, tak tě ten optimismus přejde.
Jo a kromě Ryzenu 5600X odstranilo z balení všech ostatních modelů box chladiče, takže pro mnohé to znamená ještě tak 1k Kč+.
No já osobně bych si taky k AMD CPU koupil Noctuu a taky by mi vadilo, že jej musím koupit s chladičem. Proto jsem napsal, že to bude výdaj navíc pro mnohé. Ne pro všechny. Pořád ale zůstává pravdou, že absencí chladiče AMD náklady snížilo a cenu CPU zvýšilo.
Vůči Intelu mi to přijde strategicky hloupéA vaše vzdělání a zkušenosti ve vývoji a prodeji výpočetní techniky ve velkém je...? A pokud odpověď není "žádné", můžete nám zkusit osvětlit, proč by se měl výrobce podbízet nižší cenou, když nabízí lepší produkt. Předesílám, že "ale já bych ten procesor chtěl za míň" není dobrý důvod.
Když se každá generace procesorů zdraží o ~$50, kolik bude stát Ryzen 7 za 10 letChybná logika
Možná máš pravdu.
Nevěděl jsem, že Intel je na tom tak špatně. V poslední době jsem se díval pouze na AMD CPU's a když jsem se teď podíval na nějaké i9, nestačil jsem se divit, jak je Intel pozadu.
Když se každá generace procesorů zdraží o ~$50, kolik bude stát Ryzen 7 za 10 let?
Jenže to porovnáváte aktuální cenu toho předcházejícího modelu s nově uváděným na trh. Pokud byste porovnával zaváděcí cenu 3900X (nebo i 2700X), zjistil byste, že byla dost podobná té, za kterou teď půjde na trh 5900X. Naopak, jaký smysl by mělo prodávat dál 3900XT (nebo dokonce 3900X) za stejnou cenu, za jakou půjde na trh 5900X? Proč by si pak někdo kupoval ty starší?
Nedá se úplně vyloučit, že za 10 let stále ještě bude nějaký aktuální model nést označení "Ryzen 7", ale osobně bych si na to nevsadil.
No vždyť ano. Já vidím smysl v tom, že starší generace klesne a nová vyjde za "stejnou" cenu. Jen jsem nevěděl, že ta stávající už klesla.
Písmenka? Na Heurece vidím např. mezi Ryzen 7 3800X a 3800XT rozdíl ~ 1k Kč. To bych řekl, že není málo.
Tak to jsem nevěděl. 0K.
Tiskni
Sdílej: