Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
No, na digiKam právě přecházím (archiv asi 15 tis. fotek, doposud jsem používal MaPiVi pro jedinečnou podporu EXIF, IPTC a rychlé klávesové zkratky; ale trochu zastarale GUI a podpora pouze JPEG).
Na jednu stranu je to skvělá věc - filtrování tagů, geolocation, drag&drop tagů, exporty, atd; na druhou stranu stále neodladěné (dost často segfault bez šance tuto chybu znovu opakovat pro účely bug reportu) a nedospělé - v dokumentaci se vyzdvihuje Digital Asset Management a ukládání MetaData přímo do souborů, ale v praxi to bohužel zatím spočívá pouze ve vytvoření XMP tagů speciálně pro digiKam a možnost synchronizace "caption" a "tags" s "exif comment, iptc caption a spol" a "iptc keywords, atd.". Škoda, že používá pouze tags a ne trochu více strukturovaná data (jako IPTC).
Ta synchronizace metadat je plná chyb; nelze prohledávat IPTC location; nefunguje podpora UTF-8 pro IPTC, zatímco pro XMP je vyzdvihována. No, stačí se podívat na KDE bugs.
Přesto to vypadá dost nadějně a alespoň jsem se naučil s exiv2 ve skriptech na opravování toho, co digiKam zmršil
jde nějak nastavit, aby se jedno kořenové album nacházelo na FTP?
cesta se vyplnit dá, adresáře vidím, připojím se, ale když chci potvrdit, tak mi zahlásí, že adresář neexistuje, nebo je nečitelný a při tom v dialodovém oknu dokážu novou složku vytvořit a vše se tváří ok a práva mám snad nastavná ok
Tiskni
Sdílej: