abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    24.6. 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1989 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    4.2.2025 14:37 Valgrind
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Dan je machr. Ma u mne panaka :-D
    4.2.2025 15:37 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Dodnes nechápu jak jsem při její nudnosti mohl v KC:D strávit více času (30h) než ve Witcher 3 a skoro stejně jako v Subnautica. Asi za tím byla má marná snaha konečně se dobrat toho co na ní vidí ostatní, což se mi ani jako milovníkovi historie bohužel nepodařilo a své trápení ve hře jsem zkrátil proběhnutí s cheatem.
    Max avatar 4.2.2025 20:28 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Koupil jsem nedávno jedničku, dal jsem si pár hodin a asi začnu od začátku, bo jsem udělal rozhodnutí, které jsem nechtěl.
    A dám tomu asi ještě šanci. Nicméně teď je doba, kdy na tom nejsem s časem nejlépe, takže to odkládám na neurčito.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    5.2.2025 11:38 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Já ji hrál hned po vydání a pak podruhé minulý rok před vydáním dvojky, abych plynule navázal, jenže oni ji pak odložili... :D

    S těmi rozhodnutími doporučuji se neunáhlovat, vždy se to nějak vyřeší a nějak to dopadne. O to je to RPG, aspoň pro mě, zábavnější. Kdybys měl po každém špatném rozhodnutí restartovat hru, tak to nikdy nedohraješ.
    Max avatar 5.2.2025 16:27 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Však to není mým cílem. Já chtěl jen něco zkusit. A tím, že to je ze začátku, tak je to ok. Kdybych za sebou měl 10h, tak to samože jakože neřeším :)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    7.2.2025 07:34 sonicpp | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Taky doporučuju zkusit s těmi rozhodnutími nějak žít - i autoři to tak doporučují, proto i ten systém ukládání. Dá to pak o dost lepší pocit ze hry, a člověk si zkusí dějové větve, které třeba neplánoval.
    4.2.2025 22:56 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Typuju, že to v sobě má mraky telemetrií, oprávněných sběrů dat apod. jako třeba bastly od applu nebo microsoftu. Rád to vynechám a ve volném čase poladím fonty v neovimu.
    Max avatar 4.2.2025 23:04 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    A přitom stačilo napsat, že áčkovým hrám se vyhýbáš :)
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    4.2.2025 23:19 Want
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Bohužel, podobné dárečky v sobě mají prakticky všechny moderní hry.
    5.2.2025 07:04 Wank
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    A pritom to staci hrat na Playstation offline s gamepadem obalenym v alobalu.
    4.2.2025 23:27 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Má to zatím Platinum rating na ProtonDB. https://www.protondb.com/app/1771300
    5.2.2025 11:40 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    S tím mohu souhlasit. Na CachyOS a Ryzenu 7 7840HS to jede to lépe než jednička (FullHD, střední detaily, FSR vyvážené) to jede kolem 60 FPS.
    5.2.2025 11:57 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    hm, na 50 fps mi jede witcher 3 na 6 let starym stroji na +- 3k rozliseni..
    5.2.2025 13:40 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    na 60FPS ti to jede na 7840HS bez dedikovane GPU? Tj. s integrovanym Radeonem 780M?
    5.2.2025 16:57 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    FSR Balanced snad renderuje hru na pouze 59% původního rozlišení (pouze cca 1/3 pixelů), zbytek do nativního rozlišení se dopočítá. https://cs.wikipedia.org/wiki/FidelityFX_Super_Resolution#P%C5%99ednastaven%C3%AD_kvality%5B7%5D
    6.2.2025 07:46 Bugsa
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Ano
    6.2.2025 09:16 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    To je solidni, skoda ze povest doladenosti radeon driveru a vubec problemovost je takova jaka je.
    6.2.2025 10:08 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Nepřišlo mi, že by uživatelé Radeonů u her provozovaných pod Protonem měli celkově(poměrně) více výhrad k funkčnosti než ti s Geforce.

    Zde jsou například vyjádření ke KC:D2. https://www.protondb.com/app/1771300
    6.2.2025 12:10 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    IMHO je cely rozdil v rozbitosti v tom, ze AMD ma ovladac v kernelu, takze uzivatele s predpotopnim kernelem z Ubuntu LTS pochopitelne s novym AMD hw trpi. U NV stahnou binarni blob a kdyz uz se ho podari nainstalovat, tak dobry.
    6.2.2025 13:16 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Měl jsem za to, že kromě OSS driverů v kernelu jsou pro Radeon (Pro) GK k dispozici i proprietární drivery?

    https://www.amd.com/en/support/download/linux-drivers.html#linux-for-radeon
    7.2.2025 10:40 plostenka | blog: plstnk
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Ja teda mam za to, ze ten "proprietarni driver" je jen uzivatelsky-privetive zkompilovatelny zdrojak amdgpu kerneloveho modulu. Aspon to tak vyapda kdyz si rozkliknes dokumentaci a how to install...
    7.2.2025 22:41 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Předpokládám, že kdyby tomu tak opravdu bylo (funkčnost OSS/proprietary ovladačů byla zcela shodná), tak by asi Davinci Resolve stále netrval (předpokládám kvůli využití OpenCL pro GPGPU) na ovladačích AMD.
    Minimum system requirements for Linux
    Rocky Linux 8.6.
    32 GB of system memory.
    For monitoring, Blackmagic Design Desktop Video 12.9 or later.
    Discrete GPU with at least 4 GB of VRAM.
    GPU which supports OpenCL 1.2 or CUDA 12.
    AMD official drivers from your GPU manufacturer.
    NVIDIA Studio driver 550.40.07 or newer.
    
    7.2.2025 09:14 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    moje vytka ani nebyla k linuxu

    kamarad, mainstream karta, problemy, hledal reseni, spousta lidi stejny problemy, fixli to az s jinou generaci karet, neuveritelny, on mel svatou trpelivost, ja bych to samozrejme sel vratit
    7.2.2025 09:16 koroptev
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    ja treba s tim nvidia blobem stran funcnosti / funkcionality nemel problem nikdy, jedinej problem jsou ruzny verze toho ovladace pro ruzny generace karet a voser, jakej to predstavuje, kdyz se tohle da dohromady s rpm hellem napr. na fedore
    6.2.2025 13:58 _
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    díky za odpověď, tak to je mazec :)
    7.2.2025 07:37 sonicpp | skóre: 7
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Ono to bylo na SteamDeck oficiálně oznámeno. Jen by mě zajímalo, co to znamená z jejich strany. Museli tu hru trochu přizpůsobit, spolupracovali s vývojáři Wine/Proton, nebo zjistili, že to s tím funguje a jen se to budou snažit dalšími updaty nerozbít? Nebo to jen vyzkoušeli, zjistili, že to jede, tak to oznámili a dál to nechají plavat? Moc informací k tomu nedali.
    5.2.2025 16:37 VoDo | skóre: 12 | blog: Archi3mini
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    pockam az ot bude na nintendu zelda je beztak urcite lepsi
    btw I use Archi3 :) Someday you will own nothing and be happy
    6.2.2025 10:14 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Předpokládám, že na konzolových hrách musí člověk vyrůst, aby je i v dospělosti shledával zajímavými.
    Max avatar 6.2.2025 10:19 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Nemusí, řekl bych. Kupoval jsem synovcovi k Vánocům PS5 včetně VR1 a dalšího příslušenství a dá se na to zvyknout :).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    6.2.2025 10:52 RealJ | skóre: 10
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    povazujes i Nu pagadi za konzolovku? To byla prvni elektronicka hra se kterou jsem se v socialismu setkal. Pak hry na nejakem sharpu s pidi displejem pripojenem k TV... pak gameboy, ruzne gamesy na pocitacich, xbox 360, ruzne playstations, ... presto si obcas s deckama zahraji neco na switchi...
    6.2.2025 11:12 karkar | skóre: 14 | blog: Kartrolling
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Sharp MZ800, s integrovaným kazeťákem, na čb televizi merkur. První počítač na který jsem si kdy šáhnul. Hra přistání na měsíci, nebo glider či jak se to jmenovalo... pak ještě myslim něco jako Boulderdash. A první konzole taky nu pagadí....
    6.2.2025 13:25 PetebLazar | skóre: 35 | blog: l_eonardovo_odhodlani
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Dnes vychází Kingdom Come: Deliverance II
    Hru Přistání na měsíci jsem hrál poprvé na otcově služební Ti-57. Do jejích 50 programovatelných kroků se to vešlo jen tak tak.

    Za první a poslední svou konzolovou hru považuji nějaký klon Pongu na přelomu 70.-80.. C=16 byl již o klavesnici/joystiku. PC o KB/MS. Bezdrátový XBOX360 ovladač oživím jednou za deset let vždy na pár minut. Naposledy to bylo v The Long Dark na Interloper, kde jsem si velice rychle uvědomil, že podstoupit útok vlka s ním by patrně znamenalo jistou smrt.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.