Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Businessinfo Ministerstvo vnitra Wikipedia Jazyková školaAle možná je to skoro jedno:
Wikipedia Translator 1. Translator 2.
.cz+.com+.eu
) a současné mailservery by s tím žádný problém mít neměly (viz např. Postfix Virtual Domain Hosting Howto).
To je jako kdyby si naši předci řekli, že tisknout knihy jinak než latinsky je nesmysl.
Spíš jako kdyby si naši předci řekli, že na SPZ (RZ) aut se budou používat jen písmena latinky bez diakritiky (a to ještě jen některá). Nebo že v céčkových identifikátorech se bude používat jen vybraných 63 znaků (a jen 53 z nich smí být na začátku).
Představa, že bude něco víc dělat s počítači a vyhneš se jim, je naivní.Kolik lidí kdy bude potřebovat něco víc dělat s počítači? Ten poměr se bude IMHO spíš snižovat. Domény jsou jediné místo (napadá vás jiné?), kde i běžný člověk musí narazit na latinku. Tím, že bude povolena i IDN koncovka domény, pak latinka nebude pro drtivou většinu lidí vůbec potřeba a mohou komunikovat ve svém přirozeném jazyce.
Pak se zkus zaregistrovat na nějakém webu a použít v hesle znaky tradiční čínštiny.Proč by to nemělo jít už teď? I když lidi budou třeba tu latinku zdát, asi bude dost opruz pořád přepínat klávesnici jen kvůli dvěma písmenkům.
Tiskni
Sdílej: