Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
LineageOS s custom laucherem (ktery se mi vubec nelibi
Ono ani nejde tak o to, jak to vypadá (mě se to naopak celkem líbí), ale jde o to, že to umí úplný kulový. Když to srovnáš s Lawnchairem, který je funkčně úplně někde jinde. Je to tak, v podstatě je to Lineage s microG + launcher a nějaké drobnosti.
Neni nějak patrný, co "odgoglili" navíc oproti Lineage. Řek bych že nic. Proto to na mě působí dost falešně, páč vychytrale předstírají a snaží se věšet bulíky na nos nepříliš neinformovaným lidem. Prostě udělali pár kosmetických změn nad Lineage. No a Nextcloud si nainstaluje dnes středně pokročilý jouda. Mandrake jsem měl rád, ale tady to silně zavání.
Hlavu z prdele bys mel vytahnout predevsim ty, zadnej non-it uzivatel vzivote nebude nic preinstalovavat, natoz android v telefonu.To máš pravdu. Proto /e/ Foundation nabízí na svých stránkách mobily přímo s předinstalovaným systémem nebo službu, že jim pošleš starý telefon, který je mezi podporovanými, a oni ti ho pošlou připravený nazpátek.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak tam věci už musí být, na pár kliknutí a zadání údajů ke kreditce (pokud se jedná o placenou službu) daleko.
Buďme rádi, že se někdo snaží o integraci open-source projektůJá bych byl rád, jen kdyby nedrnkali na falašnou strunu.
Pokud má mít něco aspoň minimální šanci uspět proti Googlu, Applu atd., tak
Nějak mi uniká a neni mi jasný, jak může někdo bojovat proti Googlu operačním systémem od Googlu. Že to je systém bez Google nemůže zodpovědně prohlásit nikdo, kdo má pět po hromadě a kdo má co do činění s androidem či jakýmkoli jeho klonem. To je iluzorní, poněvadž to má jaksi každý android zakódováno v DNA. On se totiž Google podílí i na vývoji AOSP a Lineage. K té metě odgoglení se blíží připravovaný Pinephone a librem 5. Tam by měla už chybět, jak jsem četl, i mezivrstva halium a libhybris. To je férová konkurence Googlu a byl bych nesmírně rád, kdyby se prosadili. Stačilo by pár procent trhu, to by je krásně uživilo a popohnalo vývoj. A přitom to, narozdíl od /eee/ do světa nějak zvlášť nevytrubují (google free, google free)
A proto říkám, že s. Duval hraje na flašinet falešnou odrhovačku a vytrubuje hesla, která z principu nemůže nikdy splnit. Ono to sice vypadá ušlechtile, ale založení nějaké neziskové nadace nezaručuje vůbec nic a i ve světě open source se mohou vyskytnout vykukové jako eee fujtabl.
Tiskni
Sdílej: