V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Výzkumníci na univerzitě ve španělské Granadě se rozhodli svůj simulátor lidské nervové soustavy s názvem Edlut uvolnit pod licencí GNU GPL verze 3. Jen tak prý mohou zajistit dostatečný počet přispěvatelů a spolupracovníků. Edlut může pomoci ke studiu lidského mozku, sloužit jako pomocný nástroj pro testování léků nebo přispět k vylepšování robotů. Více přináší Osor.eu.
Tiskni
Sdílej:
Tak mne osobne nejde spustiť, vyhodí len podivnú výnimku a zo zdrojákov tiež nie som extra múdry (to bude jednak neskorou hodinou, jednak dosť hnusným kódom), takže ešte sa len uvidí, či neprejdem radšej k tej vŕtačke
Skoda ze mluvime o lidskem mozku, mame doma kocku ...
Je tu nějaká odpověď pro smrtelníky na otázku "what the hell it is?", nějaké docs, nebo tak? Děkuji.
Stačí v angličtine?
Jsem už nějakej ospalej, že mně nenapadlo ani kouknout na jejich web, asi bych už měl jít spát. Stačí, děkuji
Ja už som tiež ospalý, ale musel som zistiť, prečo mi ten program nejde spustiť. Nakoniec som to zistil. Tabuľky pre neuróny sa generujú iným spôsobom, ako sa načítavajú. Konkrétne, generujú sa 32bitovo (ulong) a načítava sa 64bitovo (uint64_t), takže to samozrejme vôbec nefunguje. Zrejme to testovali len na 64bitoch, kde ten long náhodou mali 64 bitový. Holt, začínajú asi prichádzať doby, kedy si my majitelia zastaralých 32bitových počítačov neškrtneme
Tak či onak, celý ten program je odporný (generovanie tabuliek pre neuróny je maximálny humus). Keby aspoň išiel spustiť a ukázal niečo pekné, tak by som mu to odpustil, ale toto je des a hrôza.
Zrejme to testovali len na 64bitoch,Asi myslí do budoucnosti, ono do 4 Giga se moc mozku nevejde
Na 32bitovej architektúre sa dajú používať aj iné ako 32bitové dátové typy. Čo teda aj používajú, problém je, že nie všade a pôsobí to celé dosť zmätene a hlavne to nefunguje
Haha, prečo si každý naivne myslí, že open source automaticky lieči všetky problémy? Keď máš obrovský hnusný program (čo nie je prípad EDLUTu, ten nie je príliš veľký, ani príliš hnusný. Len proste vyzerá, ako keby ho na kolene písala parta neurochirurgov ), tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.
Á, ale to je predsa kniha, ktorá mi už bola párkrát odporúčaná a zabudol som na ňu. Dík za tip!
tak je úplne jedno, či je otvorený, alebo uzavretý, lebo nikto tak či tak nebude mať chuť ho opravovať.Opravovat možná ne (i když v těch milionech by se možná jeden našel), ale na rozdíl od closed source se jde inspirovat algoritmy a forknout projekt. Přeji příjemné čtení knížky
Ale veľké programy nie sú o algoritmoch. Algoritmus je jednak obvykle záležitosťou jednej funkcie a jednak už sú algoritmy riešiace úplne všetky základné problémy 50 rokov vymyslené (trochu preháňam, ok ). Vo veľkých programoch ide o celkový dizajn a architektúru. A to nebude pri tých hnusných programoch, o ktorých bola reč, žiadna sláva.
Ďakujem, najprv ju budem musieť zohnať