Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Pro ilustraci přikládám první komentář zpod toho videjka.
řekl kuň, kterej si sedmyho řijna na podporu holocaustu připnul do patičky handru hele neonacistickýho samozvanýho statu palestina, realně bandy primitivnich a nasilnejch terroristů :P :P tu starost vo židy ti nevěřim ani v nejmenčím, tebe jenom děsně štve jak v tom videjku ten tvuj kampfkamarád vod banderistů dopad a bojiš se že takle muže skončit *každej* nacek :P :P :D ;D
zavedl bych pořádnou daň z majetkuCopak? Pan je nemajetny zavistivy bezzemek?
Ale bohužel v dnešním pravicovém světě radši daní chudáky jako Valgrind.Nevim, co je pro tebe definice pravice. Za mne tento rezim nema s pravici spolecneho vubec ale vubec nic. A ano, zdaneni chudaku je vysoke. A zdaneni schopnych a tvorivych lidi, jako jsem ja, je daleko vyssi a zlocinnejsi.
- proto vam chteji zavest digitalni euro a tak si to proste STRHNOU
BTW to mam jako za balik v hodneto 1 euro zaplatit dalsi 2 eura ... jaka kontrola, ja je neutil nic kontrolovat, kdyz se z baliku do 150e neplatila ani dan ani cla tak bylo vse v cajku
Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.A co takhle tu buzeraci skoncit? Celni postu zrusit bez nahrady, listovni tajemstvi by melo platit i na obsahy baliku.
a nektere docasne zvdaly dovoz z Ciny do USA, jine to posilaji pres Vietnam
DPH je cista kradez - a zavedl to kradousek Klaus
neni to dan z pridane hodnoty, je to proste dalsi dan a nekolikere zdaneni.
V USA maji bud sales tax - tedy dan pripominajici DPH a tim rozdilem, ze zisk z takto prodaneho zbozi je jiz cisty a dale se nedani !
A nebo maji dan ze zisku, klasicky kdyz to prodavaji mimo USA nebo do jineho statu v ramci USA - a pak zakaznik neplati nic navic a obchodnik plati dan ze zisku
V EU zaplatite oboje
zakaznik zaplati DPH a navrch obchodnik zaplati zan ze zisku
Cinan je ale vynalezavy doveze si klidne kontejner, coz bude ten jeden balicek a z toho zaplati ty 2 eura
- nebo doveze kupu zbozi jako firma, zaplati zlo ale zbozi podhodnooti tak na 1/30 ceny ... a pak to neproda v ramci EU, ale pres asisjky eshop, kde se neplati DPH nic ... asi je to ilegalni, forma si tohle asi do ucetnictvi neda, ale ja jako koncak tohle neresim
Koupil jsme mobil, ktery bolo zakazano kvuli panetum nokide vozit do EU - a prsel mi za 2 dny z nemeckeho skladu
BTW To same dela Apple
Kdyz si koupite neci co maji v Applestore - kamenne, tak tam si to clovek koupi v dane zemi, ale kdyz to tam mejai a koupite si to pres net, tak jen cumite ... koupit to v zapadni zemi, kde je applestore kamenny a narodni domena Apple store - no dokonce dostanu loklani fakturu co si muzu dat do ucetnictvi, ale tim to konci, tam se dozvim, ze na zbozi nemam zaruku, prislo to z Ciny a rim se pry US zakony a limited warranty 1 rok ... ches zaruku ? tak za 70 euro dostanes 3 roky ... zakonna zaruka ? na ti vubec narok nemas --- a muzes se hadat s kym chces, zarucka mas jasny, kdyz se ti to nelibi, zajed si do Ciny
nebo se sud v Californii ... v EU proste zaruku nemas a uz vubec ne v zemi, kde je zaruka dana zakonem, nebot ac jsis myslel, ze jsi to tam koupil, tak ani h*** ... Apple store je nejvetsi scam eshop ever
... aspon ze jsem neplatil dalsi dane a cla za balik z Ciny
a moc je to nezajima, co tam je.
Tiskni
Sdílej: